Przepis na pierogi kudłate dostałam od koleżanki z Leżajska. Jeden składnik mnie mocno zdziwił
Podczas pobytu na Podkarpaciu odwiedziłam swoją koleżankę z Leżajska. Na obiad przygotowała dla nas lokalny przysmak, czyli pierogi kudłate. Były tak pyszne, że aż poprosiłam o przepis. Jeden składnik szczególnie mnie zaskoczył. Nie spodziewałam się, że dodała go do farszu.
Dla osób, które nie są z Podkarpacia nazwa "pierogi kudłate" może wydawać się dziwna. Natomiast w tym regionie określenia "kudłate" używa się właśnie w kontekście klusek z ciasta ziemniaczanego. Podczas gotowania ich zaczynają odstawać fragmenty przypominające kudły. Natomiast nawet jeśli zapobiegniemy temu, gotując je na wolnym ogniu, one nadal pozostaną kudłate.
Ciasto pierogów kudłatych jest więc wykonane z ziemniaczanej masy. Ich farsz to natomiast połączenie kaszy jaglanej ugotowanej na mleku, twarogu i masła.
W pierogach kudłatych zakochałam się od pierwszego kęsa. Od razu wiedziałam, że muszę zdobyć przepis od koleżanki z Leżajska. Rozpływają się w ustach, a do tego ten farsz. Jest aksamitny za sprawą jednego składnika. Koleżanka dodaje odrobinę śmietany.
Składniki:
- 1 1/2 kg ziemniaków
- 1 jajko
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka mąki pszennej
- 500 g kaszy jaglanej
- 100 g masła
- 500 g sera białego
- 2 łyżki śmietany 18%
- 1 l mleka
- sól.
Kaszę jaglaną dokładnie wypłucz pod bieżącą wodą, aby pozbyć się goryczkowego posmaku. Mleko zagotuj i wsyp do niego kaszę. Całość gotuj na wolny ogniu, mieszając co jakiś czas, aby nic się nie przypaliło. Pod koniec dodaj pokrojone w kostkę masło i składniki dopraw solą. Kaszę pozostaw do przestygnięcia.
Gdy kasza nie będzie już tak gorąca, dodaj do niej biały ser oraz śmietanę. Wszystko wymieszaj, aby utworzyła się jednolita masa. Dopraw ją do smaku solą.
Ziemniaki obierz i około 1 kg bulw zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Odciśnij je dokładnie na sitku lub przez bawełnianą szmatkę. Odrobinę odciśniętej skrobi ziemniaczanej dodaj do ziemniaków. Pozostałe pół kilograma ziemniaków ugotuj w osolonej wodzie.
Miękkie ziemniaki utłucz i dodaj do wcześniej startych warzyw. Do masy wbij jajko, dosyp mąkę i 1 łyżeczkę soli. Jeśli masa jest zbyt rzadka, dodaj do niej więcej mąki.
Z kaszy z dodatkami uformuj kulki o wielkości małego orzecha włoskiego. Z ziemniaczanego ciasta utwórz małe placuszki, a do ich środka włóż kulkę z kaszy. Ciasto zaklej tak, aby farsz nie wypłynął podczas gotowania.
Pierogi kudłate wkładaj do gotującej się na wolnym ogniu wody. Gdy wypłyną na powierzchnię, gotuj je jeszcze przez 4-5 minut. Po tym czasie wyciągnij je na talerz i są już gotowe do jedzenia.
Pierogi kudłate je się okraszone rozpuszczonym masłem. Dodatkowo można do tego podsmażyć cebulkę lub mięsną wersję, czyli chrupiące skwarki. Jeszcze lepiej smakują, gdy popija się je domowym zsiadłym mlekiem lub maślanką.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
U babci zawsze jedliśmy ze świeżym chlebem. Teraz robię smalec z jabłkiem z jej przepisu
Aromatyczny, gęsty z niebywale miękkim mięsem. Ten gulasz to kulinarna uczta
Drożdżowe ciastka z jabłkowo-twarogowym nadzieniem. Jabłkowe Besoski krok po kroku