Reklama
Reklama

Przepis wzięłam od koleżanki spod Biłgoraju. Ten regionalny przysmak jest przepyszny

U mojej koleżanki bez tego wypieku nie ma świąt. Nie byłam do niego przekonana, dopóki nie spróbowałam tego, co zostało jej po zeszłorocznej Wigilii. Od razu wzięłam przepis i wiedziałam, że zrobię u siebie na następne Boże Narodzenie. Ten regionalny przysmak z Biłgoraju jest przepyszny.

Piróg biłgorajski - regionalny przysmak

Piróg biłgorajski, dawniej nazywany krupniakiem, to tradycyjne, regionalne danie kuchni lubelskiej. W Biłgoraju i okolicach przygotowywano go na specjalne okazje. Najczęściej zajadano się nim na chrzcinach, weselach, podczas świąt czy uczt pogrzebowych. Dawniej w tym regionach bez piroga nie było świąt.

Piróg biłgorajski przygotowuje się na bazie kaszy gryczanej, ziemniaków, twarogu, jajek i śmietany. Ten skład niejednokrotnie wzbogacany jest o zioła, smalec czy słoninę. Na zewnątrz ma zapieczoną skórkę z ciasta drożdżowego, a bez niego piróg nazywany jest "łysym".

Wyglądem piróg biłgorajski może przypominać pasztet. Wypiekany jest zwykle w dużych prostokątnych lub okrągłych blaszkach. Smak wypieku może niektórym kojarzyć się ze słonym ciastem lub babką ziemniaczaną, jednak ma nieco bardziej specyficzny aromat.

Oryginalny przepis na piróg biłgorajski

Jedząc po raz pierwszy piróg biłgorajski, myślałam, że to pasztet. Okazało się jednak, że to coś o wiele lepszego. Danie jest bardzo proste w przygotowaniu, równie proste są jego składniki. Przy tym wypiek ma niesamowity aromat i bardzo syci. W nadchodzące Święta Bożego Narodzenia stanie również na moim stole, a przygotuję go z przepisu koleżanki spod Biłgoraju.

Składniki:

  • 2 kg ziemniaków
  • 1 kg twarogu tłustego
  • 800 g kaszy gryczanej
  • 6 jajek
  • 1 szklanka śmietany
  • 700 g słoniny
  • smalec
  • sól
  • pieprz
  • mięta

Sposób wykonania:

Ziemniaki obierz, ugotuj i odcedź. Ugotuj również kaszę gryczaną. Oba składniki wymieszaj ze sobą w garnku, przykryj go i pozostaw na 30 minut. Słoninę pokrój w kostkę i wytop ją na osobnej patelni.

W dużej misce umieść ziemniaki z kaszą, pokruszony ser biały, wytopione skwarki z tłuszczem, jajka, miętę, sól i pieprz. Całość wyrób dłońmi na jednolitą masę. Wysoką blachę do pieczenia wysmaruj smalcem. Masę przełóż do naczynia i mocno ugnieć, aby nie pozostały w nim puste przestrzenie. Wierzch wypieku posmaruj jajkiem lub zwilż wodą.

Piróg biłgorajski piecz przez 1,5 godziny w piekarniku nagrzanym do 180 st. Celsjusza. Po tym czasie jest gotowy do jedzenia.

Z czym jeść piróg biłgorajski?

Piróg biłgorajski można podawać do jedzenia zarówno na ciepło, zaraz po przygotowaniu, jak i na zimno. Tradycyjnie je się go z kwaśną śmietaną, masłem lub mlekiem. Można go zajadać także jako zastępcę chleba. Obecnie piróg jedzony jest nawet z dodatkiem keczupu czy sosów jogurtowych.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Rozgrzeje i doda energii w najbardziej ponury dzień. Ta zupa to będzie jesienny przebój

Jesienna kawa z korzennym twistem. Jeden ze składników podkręca metabolizm

Rozgrzewa bardziej niż rosół i żurek. Gruzińska zupa to najlepsze danie na chłodne dni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kuchnia polska