Przysmak z Podkarpacia. Przepis dostałam w gospodarstwie agrotursytycznym
Polska kuchnia regionalna kryje wiele perełek, które często pozostają nieodkryte. Ostatnio będąc na Podkarpaciu, spróbowałam pysznego dania, jakim są rozpływające się w ustach ziemniaczane kluseczki. Przepis dostałam od właścicielki gospodarstwa agroturystycznego, w którym mieszkaliśmy. Po powrocie z urlopu od razu wzięłam się za jego realizację. Danie podbiło kubki smakowe moich domowników.
Kuchnia podkarpacka jest przepełniona daniami z wieloletnią tradycją. To często przepisy z duszą, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wykorzystuje się do nich zwykle lokalne dobra i bogactwa natury. To wszystko sprawia, że te potrawy są niepowtarzalne i wyjątkowe. Tak właśnie jest z halyszkami ziemniaczanymi.
Halyszki ziemniaczane możemy też znaleźć pod nazwami takimi jak kartoplani haluszki, hałuski czy gałuszki. To ziemniaczane kluski, które są charakterystyczne dla kuchni Podkarpackiej. Możemy je również spotkać w kuchniach wschodnioeuropejskich.
Tradycyjnie halyszki ziemniaczane wykonuje się z tartych ziemniaków, mąki i soli. Obecnie jednak przepis został wzbogacony o jajka. Choć połączenie i przygotowanie wydają się banalne, to niebanalny jest za to smak tego dania i doznania podczas jedzenia.
Robiąc w domu halyszki ziemniaczane, kieruje się bardzo ważną zasadą dotyczącą ziemiaków. Nie powinien być to gatunek wodnisty, a ten bogaty w skrobię. W przeciwnym wypadków kluseczki będą się rozpadać podczas gotowania i nici z obiadu. Przygotowanie z odpowiedniego rodzaju zajmuje zaledwie kilka minut.
Składniki na halyszki:
- 1 kg ziemniaków
- 4 czubate łyżki mąki pszennej
- 1 jajko
- 1 łyżeczka soli
- boczek
- 100 g bryndzy
- sól i pieprz.
Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce. Masę odcedź przez gazę, aby pozbyć się za dużej ilości wody. Po zrobieniu tego, do ziemniaków dodaj jajko, mąkę i łyżeczkę soli. Do ziemniaków dodaj jeszcze część osadzonej skrobi, a po tym masę mieszamy.
Do garnka o szerokim dnie nalej wody i doprowadź ją do wrzenia. Na łyżkę nabierz masę ziemniaczaną i wrzuć ją na osoloną, powolnie gotującą się wodę. Aby łatwiej poszło, łyżką możesz delikatnie uderzyć o brzeg garnka. Kluski gotuj przez około 6-8 minut.
Na patelni podsmaż boczek na chrupko. Gotowe halyszki ziemniaczane podawaj na ciepło ze skwarkami i pokruszoną bryndzą. Górę dania możesz wzbogacić świeżo mielonym pieprzem.
Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl
Zobacz też:
Zacznij niedzielę sycącym śniadaniem na słodko. Idealne danie na jesienne dni
Bez grama nabiału. Ser, który mogą jeść weganie i osoby z nietolerancją laktozy
W tym roku zrobiłam dżem winogronowy z pestkami. Z goframi i naleśnikami smakuje wybornie