Reklama
Reklama

Regionalne podhalańskie moskole. Nie użyjesz ani grama tłuszczu

Podhalańskie moskole to bardzo proste placuszki, które przygotujesz bez użycia tłuszczu. Wystarczy zrobić ciasto i upiec je w piekarniku. Moskole wspaniale smakują latem, gdy nie ma ochoty na bardzo sycące i ciężkostrawne jedzenie.

Moskole przygotujesz bez dodatku tłuszczu, za to z pomocą piekarnika. Te złociste placuszki najlepiej smakują z masłem czosnkowym i skwarkami.  

Co to są moskole?

Obecnie moskole uznaje się za regionalną potrawę kuchni podhalańskiej. Do ich przygotowania wykorzystuje się ziemniaki, mąkę i jajka. W 2011 roku moskole w takiej postaci wpisano na Listę produktów tradycyjnych polskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w województwie małopolskim. 

Kiedyś jednak nazywano tak placki z ciasta przaśnego (niesolonego, niezakwaszonego), pieczone na rozgrzanej blasze. Była to potrawa górali z północnej strefy Zachodnich Karpat, którzy jedli ją jako samodzielną przekąskę lub podawali jako dodatek do kwaśnicy. W upalne dni do moskoli polewali żętycę, czyli serwatkę z mleka owczego ściętego podpuszczką.

Podhalańskie moskole - przepis

Dziś do zrobienia podhalańskich moskoli potrzebujesz ziemniaków, mąki i jajek. Nie może też zabraknąć maślanki, która nada placuszkom pysznej kremowości i świetnie zwiąże składniki. Sprawdź przepis - nie będziesz zawiedziony.

Składniki:

  • 500 g ziemniaków  
  • 300 g mąki pszennej 
  • 3 jajka  
  • 100 ml maślanki  
  • sól i pieprz do smaku  
  • odrobina natki pietruszki 

Sposób wykonania:

Ziemniaki obierz, umyj i przekrój na średniej wielkości części. Ugotuj je w osolonej wodzie. Następnie odcedź i przeciśnij przez praskę. Możesz też utłuc je na gładkie purée. Zostaw do wystudzenia.  

Do dużej miski wsyp mąkę, dodaj sól, pieprz, ugotowane wcześniej ziemniaki, jajka oraz wlej maślankę. Zagnieć gęste ciasto.  

Rozwałkuj ciasto o grubości około dwóch centymetrów. Z pomocą szklanki wykrój okręgi. Ułóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 170 stopni Celsjusza około 10 minut, aż się zarumienią. Posyp natką pietruszki i podawaj, gdy jeszcze są gorące.  

Źródło: terazgotuje.pl, pl.wikipedia.org

Zobacz też:

Surówka "jak od chińczyka". Przepis mam od kolegi, który pracuje w azjatyckiej restauracji

Mięciutkie ciasto z owocami i kruszonką. Na podwieczorek zrób Sen Emeryta

Kiszona kapusta z burakami po gruzińsku. Zaskakuje smakiem i kolorem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ziemniaki | kuchnia polska | placki