Robię zamiast klasycznego biszkopta. Ma mało składników, długo zachowuje wilgoć
Wyrośnięty, puszysty biszkopt to składnik wielu pysznych ciast i tortów. Chociaż w teorii jego wykonanie jest dość proste, nie zawsze się udaje. Warto więc znać kilka trików, dzięki którym zawsze wyjdzie idealnie. W poniższym artykule podpowiemy ci, jak piec biszkopt, żeby nie opadał, oraz zdradzimy ci recepturę na wyjątkowy biszkopt genueński.
Udany biszkopt to zaledwie kilka składników, podstawą większości przepisów są oczywiście jajka i tortowa mąka pszenna. Możesz postawić na wersję klasyczną, lub recepturę prosto z Włoch, a dokładnie z Genui. Sprawdź, czym się różni biszkopt genueński od klasycznego.
Biszkopt klasyczny jest lżejszy, zawiera mniej tłuszczu, natomiast biszkopt genueński, dzięki dodatkowi masła dłużej zachowuje świeżość, jest też bardziej wilgotny. Warto dodać, że będzie nieco mniej wyrośnięty niż ten tradycyjny. Wersja genueńska jest natomiast doskonałą bazą do tortów z cięższymi kremami, np. maślanymi.
Biszkopt genueński, w odróżnieniu od biszkoptu klasycznego przygotowuje się z od razu z całych jajek. Podczas gdy w tradycyjnym przepisie najpierw ubija się jajka z drobnym cukrem, a w kolejnych krokach dodaje się żółtka. Ponadto w genueńskim przepisie jajka z cukrem ubijane są nad garnkiem z parą. Dopiero potem można przejść do miksowania składników na puszystą masę.
Warto zaznaczyć, że przed przygotowaniem obu rodzajów biszkoptu, należy wyjąć składniki z lodówki, aby osiągnęły temperaturę pokojową. W klasycznych przepisach na biszkopt często oprócz mąki pszennej pojawia się także dodatek mąki ziemniaczanej lub budyniu, które nadają ciastu puszystości oraz sprawić, że ciasto wyjdzie odpowiednio wilgotne.
Sprawdź także: Biszkoptowe ciasto Ślimaczek z truskawkami i galaretką. Przepis krok po kroku
Do pieczenia biszkoptu genueńskiego polecamy wybrać tortownicę o średnicy 24 cm.
Składniki:
- 120 g mąki pszennej tortowej,
- 120 g cukru,
- 4 duże jajka,
- 20 g masła,
- opcjonalnie szczypta soli.
Przygotowanie:
- Rozpuść masło w rondelku i odstaw do wystudzenia.
- W garnku zagotuj wodę.
- Wbij jajka do miski, dodaj także cukier, opcjonalnie szczyptę soli. Ubijaj przez chwile trzepaczką nad garnkiem z gotującą się wodą, uważaj, aby temperatura nie była zbyt wysoka.
- Zdejmij miskę z kąpieli wodnej, a następnie przejdź do ubijania masy mikserem, aż będzie gładka i puszysta.
- Do powstałej masy przesiej mąkę, delikatnie wymieszaj szpatułką.
- Na koniec dodaj roztopione masło i wymieszaj.
- Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia. Wlej do niej gotową masę na biszkopt.
- Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, przez około 30-35 minut do suchego patyczka, aż ładnie się zarumieni.
- Wystudź na kratce.
Gotowy biszkopt przekrój i przełóż swoim ulubionym kremem.
Jeśli chcesz mieć pewność, że biszkopt nie opadnie, musisz przestrzegać kilku zasad. Na około dwie godziny przed pieczeniem, wszystkie składniki wyjmij z lodówki, aby osiągnęły temperaturę pokojową. Zazwyczaj zaleca się, aby piec go w temperaturze od 170 do 180 stopni bez termoobiegu. Powstrzymaj się także od częstego otwierania piekarnika.
Popularnym trikiem, który być można było podpatrzeć u babć i mam, jest "rzucanie" tortownicą z upieczonym biszkoptem o blat kuchenny czy podłogę z odległości 50-60 cm. Ten patent pomaga napowietrzyć biszkopt. W niektórych przepisach zaleca się, aby biszkopt po wstępnym przestygnięciu suszyć na kratce z piekarnika.
Źródła: terazgotuje.pl, youtube.com/@siostrypszczolki
Zobacz też:
Ciasto lekkie jak piórko. Puszysty biszkopt z galaretką i owocami
Perfekcyjne schabowe według Magdy Gessler. "Polacy robią głównie kotlety z knura"