Równie pyszna, co papieska. Jak zrobić kremówkę królewską?
Kremówka królewska jest bardzo prosta w przygotowaniu, choć wymaga nieco czasu. Rozpływający się w ustach krem śmietanowo-budyniowy otoczony jest biszkoptami, a użycie świeżych owoców dodaje nuty kwaskowatości. Deser jest idealny, taki nie za słodki.
Nie ma nic pyszniejszego niż puszyste ciasto w charakterze letniego deseru. Kremówka królewska wychodzi naprawdę lekka, dzięki pulchnemu ciastu i aksamitnemu kremowi. Ten dosłownie rozpływa się w ustach, tworząc prawdziwą ucztę dla podniebienia.
Znasz popularną kremówkę papieską, ale pierwszy raz słyszysz o królewskiej? Już wyjaśnimy, czym różnią się od siebie te dwa desery. Kremówka wadowicka, którą zajadał się papież Jan Paweł II, nazywana jest też napoleonką. Składa się z dwóch płatów chrupiącego ciasta francuskiego, przełożonych puszystym kremem śmietankowo-budyniowym. Z wierzchu koniecznie oprószona jest jeszcze cukrem pudrem.
Z kolei kremówka królewska to ciasto bez pieczenia. Przyrządza się je z gotowych, miękkich herbatników i biszkoptów, co zdecydowanie upraszcza jej przyrządzanie. Nadzienie pozostaje bardzo podobne, jak w przypadku kremówki papieskiej - jest połączeniem masy budyniowej i ekstremalnie puszystej śmietanki. W tym deserze nie brakuje też owoców - soczystych truskawek. To głównie one przełamują słodki smak spodu i kremu, dlatego będą fantastyczną przekąską dla wszystkich lubiących nie za słodkie ciasta.
Choć do przygotowania kremówki królewskiej potrzeba trochę czasu, to sam proces nie jest skomplikowany. Nawet jeśli nie masz doświadczenia w pieczeniu, nic nie szkodzi. W tym przepisie nie będziesz potrzebować piekarnika, jedynie mikser.
Składniki:
Ciasto:
- 300 g herbatników
- 300 g biszkoptów podłużnych
Krem:
- 500 ml mleka
- 300 ml śmietanki 36%
- 3 żółtka
- 60 g cukru
- 30 g skrobi ziemniaczanej
- 200 g truskawek
- łyżeczka ekstraktu waniliowego
Dodatkowo:
- cukier puder do posypania
- truskawki do dekoracji
Sposób wykonania:
Przygotuj spód: formę o wymiarach 30 x 20 cm wyłóż papierem do pieczenia. Na dnie ułóż herbatniki w równych rzędach. Następnie na miejscach łączenia połóż podłużne biszkopty. Odłóż na bok.
Zrób krem: w garnku podgrzej mleko, aż będzie gorące. W innym garnku ubij żółtka z cukrem i skrobią na puszystą masę. Wlej łyżkę gorącego mleka i kontynuuj ubijanie przez kolejną minutę. Następnie, nie przerywając mieszania, wlewaj powoli pozostałe mleko. Postaw garnek na średnim ogniu i doprowadź do wrzenia, cały czas mieszając, by masa nie przywarła do dna. Dodaj ekstrakt waniliowy i gotuj przez 1-2 minuty od momentu pojawienia się bąbelków. Przełóż masę do miski i przykryj ją szczelnie folią spożywczą, dociskając ją do powierzchni (w tzw. kontakcie), by nie powstał kożuch. Pozostaw do ostygnięcia, a następnie wstaw do lodówki. Śmietankę ubij na sztywno. Dodawaj po łyżce zimnego kremu budyniowego, mieszając aż całość będzie gładka i jednolita. Wstaw całość do lodówki na ok. 30 minut.
Złóż ciasto: na spodzie z herbatników i biszkoptów rozłóż ok. 1/3 kremu. Truskawki oczyść i usuń szypułki. Postaw je pionowo, równomiernie na kremie i delikatnie wciśnij. Przykryj je pozostałą masą, dobrze wkładając ją w przestrzenie między owocami. Wierzch wyrównaj. Ewentualne resztki kremu włóż do szczelnego pojemnika i schowaj w lodówce. Na górze wyłóż drugą warstwę herbatników, a w miejscach łączenia połóż biszkopty. Na wierzchu kremówki królewskiej połóż folię spożywczą, a następnie lekki obciążnik - duży talerz, kilka 100-gramowych opakowań produktów sypkich, itp.
Podawaj ciasto: wstaw formę do lodówki na co najmniej 4 godziny, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie zdejmij folię, a wierzch posyp cukrem pudrem i ozdób świeżymi truskawkami. Możesz je przytwierdzić pozostałym kremem.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Chleb, który pomaga w odchudzaniu i obniża cholesterol. Zrób go w domu
Kremowa jajecznica po francusku. Po takim śniadaniu zgłodniejesz dopiero w porze obiadowej
Roladki wołowe wyjdą delikatne i mięciutkie. Podaj je ze specjalnym sosem