Reklama
Reklama

Spróbowałam na wakacjach w Lugano. Nie dziwię się, zrobili z nich narodową potrawę

Ziemniaki to ulubione warzywo Polaków. Nie możemy jednak zapominać, że inne narody również doceniają ich smak oraz wszechstronność. Dlatego, jeśli mamy już dość ziemniaków w tradycyjnej formie, możemy śmiało sięgnąć po przepisy z innych krajów. Jeden z oryginalnych przepisów na ziemniaki prezentują Szwajcarzy. Dowiedz się, w jaki sposób przygotowują placki ziemniaczane, aby były chrupiące i pyszne.

Kiedy byłam na wakacjach w Lugano, odkryłam potrawę, która podbiła moje kubki smakowe. Ten pyszny, chrupiący placek zachwyca i sprawia, że nie możesz się oderwać. Szwajcarzy odkryli przepis na ziemniaki, który koniecznie musisz spróbować.

Rösti — potrawa narodowa Szwajcarów

Kuchnia szwajcarska kryje w sobie wiele niespodzianek. Ma ona rodowód wiejski. To właśnie dlatego Szwajcarzy najbardziej lubili dania treściwe i rozgrzewające, które pomogą zapomnieć o chłodzie i trudnych warunkach. Nic dziwnego, że placki ziemniaczane szybko stały się ulubioną potrawą wielu.

Rösti to potrawa, która jednak nie jest lubiana w całej Szwajcarii. Fanami placuszków są jedynie mieszkańcy niemieckojęzycznej części państwa. Po francuskiej stronie nie znajdziemy wielu miłośników potrawy.

Rösti to oryginalne placuszki ziemniaczane, które różnią się znacznie od potrawy, która popularna jest w Polsce. Do przygotowania szwajcarskiego dania będą potrzebne podgotowane ziemniaki. Stworzą one gęstą masę, której nie będziemy jednak dzielić na mniejsze części. Rösti smażymy w całości, aby uzyskać spory i wysoki placek. Dopiero po usmażeniu będziemy mogli podzielić go na mniejsze porcje.

Zobacz także: Zagadkowa sałatka "Czego tu nie ma". Każdy znajdzie w niej coś dla siebie

Rösti — szwajcarskie placki ziemniaczane

Składniki:

  • 500 g ziemniaków,
  • 30 g masła klarowanego,
  • 0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej,
  • sól i pieprz.

Do przygotowania rösti potrzebne będą podgotowane ziemniaki. Z tego powodu umyj je, obierz i wrzuć do garnka do osolonej wody. Gotuj przez 10 do 15 minut. Pozostaw do ostudzenia. Następnie zetrzyj je na grubych oczkach. Dodaj gałkę muszkatołową, sól oraz pieprz. Dokładnie wymieszaj.

Na patelni rozgrzej połowę masła klarowanego i wyłóż masę ziemniaczaną. Ustaw średni ogień, a za pomocą łopatki uformuj z ziemniaków placek. Po ok. 7-10 minutach, kiedy placek zacznie być przyrumieniony po bokach, obróć go na drugą stronę. Dodaj drugą połowę masła i smaż przez kolejne 7-10 minut. Po tym czasie placek będzie gotowy do podania. Wystarczy podzielić go na mniejsze porcje i podawać gorący.

Doskonale pasuje do dań mięsnych oraz różnych sosów. Możemy podać go również z kleksem kwaśnej śmietany.

Źródło: terazgotuje.pl


Zobacz też:

Surówka "jak od chińczyka". Przepis mam od kolegi, który pracuje w azjatyckiej restauracji

Mięciutkie ciasto z owocami i kruszonką. Na podwieczorek zrób Sen Emeryta

Kiszona kapusta z burakami po gruzińsku. Zaskakuje smakiem i kolorem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ziemniaki | placki