Reklama
Reklama

Ten dżem zmienił moje śniadania. Odkąd spróbowałam, robię go regularnie

Sezon na ogórki powoli zbliża się ku końcowi, a w spiżarniach powoli zaczyna brakować miejsca na kolejne przetwory. Warto jednak wykorzystać ostatnie sztuki tych pysznych warzyw, aby poeksperymentować. Jednym ze sposobów na ogórki, który wyróżnia się spośród innych, jest dżem. Okazuje się, że znane nam jedynie ze słonych dań warzywa doskonale sprawdzają się w wersji na słodko. Przygotuj pyszną konfiturę z ogórków i przekonaj się, że pasuje praktycznie do wszystkiego.

Słodko-kwaśny dżem z ogórków. Do czego pasuje?

Ten oryginalny przepis doskonale znany jest mieszkańcom słonecznej Hiszpanii. Ogórki w polskiej kuchni najczęściej podawane są na słono. Tworzą pyszne sałatki, dipy oraz przetwory. Znamy je w różnych odsłonach - smakują doskonale zarówno lekko posolone z łyżką śmietany, jak i pikantne - w aromatycznych przyprawach. Warto jednak pamiętać, że to jedynie stereotyp, że można podawać je tylko do słonych dań. Okazuje się, że z dodatkiem cukru będą smakować równie dobrze.

W Polsce dżem z ogórków jest wciąż nietypowym sposobem na podanie tego warzywa. Wychodzi słodki, ale też lekko kwaskowy i z przebijającym się przez niego delikatnym aromatem wanilii. Doskonale pasuje podany ze świeżym pieczywem, delikatnie posmarowanym masłem. Można go dodawać do owsianek i smarować nim naleśniki. To również doskonały sposób na przerośnięte ogórki, które nie będą nadawać się do kiszenia. Długie gotowanie sprawi, że uzyskamy gęstą konsystencję bez trudu i sztucznych dodatków. Dowiedz się, jak przygotować tę pyszną konfiturę.  

Zobacz także: Wszyscy robią keczup, a ja co roku przygotowuję musztardę z cukinii. Jest genialna

Dżem z ogórka — przepis i wykonanie

Do przygotowania dżemu z ogórka będziemy potrzebować:

  • pół kilograma ogórków,
  • 300 g cukru,
  • cytrynę,
  • laskę wanilii lub aromat waniliowy.

Wykonanie:

Ogórki dokładnie umyj, a następnie obierz ze skórki. Pokrój je w drobną kostkę i wrzuć do garnka razem z cukrem. Laskę wanilii przekrój wzdłuż na pół, wyjmij nożem nasiona i dodaj je wraz z laską do garnka. Włącz średni ogień i doprowadź do wrzenia. Całość gotuj na mniejszym ogniu przez ok. 90 minut. Następnie dodaj jeszcze sok z cytryny, przemieszaj i gotuj kolejne 30 minut. Po tym czasie ostrożnie wyjmij laskę wanilii. 

Małe słoiki i nakrętki wyparz. Przełóż do nich dżem, mocno zakręć i pasteryzuj w garnku wyłożonym ściereczką lub piekarniku przez 10-12 minut. Po tym czasie wyjmij słoiki, obróć je do góry dnem i pozostaw do ostygnięcia. Przechowuj w ciemnym i zimnym miejscu. 

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Proste sznycelki z panierką. Chrupiące z zewnątrz, soczyste w środku

Te naleśniki dosłownie rozpuszczają się w ustach. Z kremowym dodatkiem to kulinarny sztos

Przepis na kiełbasę morawską mam od sąsiada. Nie wierzyłam, że uda mi się zrobić takie delicje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory | dodatki