Teraz kupisz ją, w każdym sklepie. Póki trwa sezon, zrób pyszny dżem
Ten dżem dyniowy jest aksamitnie gładki, lekko pikantny, z nutą wanilii i gałki muszkatołowej. To idealny dodatek do świeżych bagietek, tostów czy naleśników. Pachnie i smakuje jesiennym słońcem. Jest bardzo prosty w przygotowaniu - wystarczy dynia i kilka podstawowych składników. Nie ma potrzeby stosowania żadnych środków konserwujących czy żelujących.
Dynia to samo zdrowie, ma sporo błonnika pokarmowego, który wspiera trawienie, w tym pracę jelit, oraz przyspiesza przemianę materii. Zawiera również beta-karoten, który ma właściwości przeciwutleniające, neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, dba o kondycję skóry i oczu. To pomarańczowe warzywo dobrze wpływa na odporność organizmu oraz układ sercowo-naczyniowy. Dlatego w sezonie, warto pałaszować je jak najczęściej. Z dyni możesz zrobić zupę, warzywną potrawkę, lub dodać ją do owsianki czy koktajlu. Świetnie smakuje także w dyniowym dżemie. Podpowiemy ci, jak go zrobić.
Sprawdź także: Jesienna kawa z korzennym twistem. Jeden ze składników podkręca metabolizm
Zanim zabierzesz się za realizację przepisu, przygotuj czyste i wyparzone słoiki oraz pokrywki. Dzięki temu unikniesz psucia się przetworów i dłużej będziesz mógł cieszyć się ich smakiem. Do przygotowania dżemu dyniowego, będziesz potrzebować:
- 1 kg miąższu z dyni,
- 1 kg cukru,
- sok z jednej pomarańczy,
- sok z dwóch cytryn,
- 1 szczypta soli,
- 1 laska wanilii,
- ½ łyżeczka gałki muszkatołowej.
Miąższ z dyni pokrój na mniejsze kawałki i włóż do garnka. Zagotuj go w wodzie do miękkości. Wyjmij i odcedź, a następnie zblenduj na purée. Jeszcze ciepłe purée przenieś do garnka i dodaj cukier, sok z pomarańczy i cytryny. Dodaj ziarenka wyskrobane z wanilii oraz gałkę muszkatołową. Wszystko wymieszaj i zagotuj na średnim ogniu, cały czas mieszając. Trzymaj dżem dyniowy na ogniu przez 10 minut.
Niewielką ilość dżemu nanieś na zmrożony talerzyk. Odczekaj chwilę i przesuń go palcem. Jeśli się zmarszczy, można zakończyć obróbkę cieplną. Jeśli nie, gotuj całość przez kolejne 5 minut i ponownie przeprowadź test tężenia. Dżem przełóż do wysterylizowanych wcześniej słoików. Zakręć je i wstaw do piekarnika nagrzanego do 140 st. Celsjusza. Pasteryzuj je przez 20 minut.
Wyjmij słoiki i ostudź na blacie, do góry dnem. Przetwory przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.
Źródła: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Kultowe danie mięsne z PRL-u. W sam raz na andrzejkową imprezę
Ekspresowe, mięciutkie pierniczki. Zrobisz je w 15 minut
To najszybsza sałatka dla gości. Będzie gotowa w mniej niż 10 minut