To jedne z najlepszych przetworów na zimę. Oto ogórki konserwowe po krakowsku
Wśród pomysłów na przetwory na zimę w większości domów obok dżemów i sałatek królują oczywiście ogórki. To niskokaloryczna, tania i zdrowa przekąska. Nie wiesz, z jakiego przepisu zrobić je w tym roku? Wypróbuj recepturę na ogórki konserwowe po krakowsku. Wychodzą bardzo chrupiące i pełne smaku. Co więcej, są tak dobre, że po otwarciu słoika znikną w kilka minut.
Konserwowanie ogórków to najlepszy sposób na zachowanie ich walorów na wiele miesięcy. Oczywiście zrób to latem, kiedy stoliki na targowiskach uginają się od świeżych, krajowych warzyw. Kup zdrowe, twarde, ale nieduże ogórki. Postaraj się wybrać okazy podobnej wielkości. Jeśli nie masz ulubionej receptury, zainspiruj się przepisem z rejonów Małopolski. Chrupkie, lekko słodkawe ogórki konserwowe po krakowsku to znakomity dodatek do dań mięsnych, kanapek i sałatek.
Zanim przejdziesz do realizacji przepisu upewnij się, że wszystkie składniki są świeże, jędrne, pozbawione skaz lub śladów pleśni. Zadbaj również o słoiki i pokrywki, powinny być umyte i wyparzone, aby przetwory nie zepsuły się i przetrwały w lodówce długie, zimowe miesiące.
Przygotuj:
- 1 kg ogórków gruntowych,
- 1 marchewka,
- 4 ząbki czosnku,
- kawałek korzenia chrzanu,
- kilka gałązek kopru (z baldachami),
- 6 ziaren ziela angielskiego,
- 4 listki laurowe,
- 3 łyżeczki gorczycy,
- ½ łyżeczki pieprzu ziarnistego,
- 100 ml octu spirytusowego 10 proc.,
- 750 ml wody,
- 1½ łyżki soli,
- 80 g cukru.
Zagotuj wodę i lekko przestudź. Połącz z octem, cukrem i solą. Wymieszaj tak, by uzyskać klarowną zalewę. Umyj ogórki. Obierz marchewkę i pokrój na plasterki. Korzeń chrzanu obierz i pokrój na cząstki. Obierz ząbki czosnku.
Przygotuj wyparzone słoiki o łącznej pojemności około 2 l. Na dno każdego ułóż gałązkę świeżego kopru. Odpowiednio do liczby słoików podziel przyprawy - czosnek, chrzan, pieprz, ziele angielskie, gorczycę, listki laurowe - i także ułóż je na dnie.
Napełnij słoiki (do 2/3 wysokości) ogórkami, wkładając pomiędzy nie plasterki marchewki. Zalej przestudzoną do temperatury pokojowej zalewą, pozostawiając około 2 cm przestrzeni u góry słoików. Zakręć szczelnie słoiki.
Wstaw słoiki do garnka wyłożonego gumową wkładką do pasteryzacji. Wlej wodę (w temperaturze pokojowej) do ¾ wysokości słoików. Zagotuj. Gotuj przez 5-10 minut. Odstaw słoiki do góry dnem do wystudzenia. Przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu.
Źródła: terazgotuje.pl
Zobacz też:
U babci zawsze jedliśmy ze świeżym chlebem. Teraz robię smalec z jabłkiem z jej przepisu
Aromatyczny, gęsty z niebywale miękkim mięsem. Ten gulasz to kulinarna uczta
Drożdżowe ciastka z jabłkowo-twarogowym nadzieniem. Jabłkowe Besoski krok po kroku