Reklama
Reklama

W tym roku pierwszy raz zrobiłam pomidory w galarecie. Żałuję, że tak późno

Końcówka lata to ostatni moment na przygotowanie przetworów na zimę. Warto się pospieszyć, aby mieć pewność, że w najbliższych miesiącach nie zabraknie nam naszych ulubionych smaków. Jeśli brakuje ci nowych pomysłów na słoiki w spiżarni, przychodzimy z pomocą. Ten sposób na pomidory sprawi, że już nigdy nie zatęsknisz za nimi podczas zimy.

Pomidory w galarecie — smak lata w słoiku

Już niedługo początek jesieni, a nasze spiżarnie powinny być już wypełnione domowymi przetworami. Zwykle królują w nich ogórki, papryka czy dżemy i kompoty z sezonowych owoców. Jednym z najbardziej zaniedbanych owoców pod tym względem są pomidory. Zwykle jemy je świeże, a w słoikach znajdują się jedynie w formie przecierów, które są pracochłonne w wykonaniu. Z tego powodu warto poznać przepisy, które wyróżniają się prostotą i wygodą. Dzięki nim zamknięcie smaku letnich pomidorów będzie szybkie i skuteczne.

Jednym ze sprawdzonych sposobów na przetworzenie pomidorów jest przygotowanie ich w galaretce. Dzięki temu zachowają swój niepowtarzalny aromat, a ich smak zostanie podkręcony dzięki aromatycznym dodatkom i kwaśnemu octowi. Ten podstawowy przepis na pomidory jest dość neutralny, a tak przetworzone warzywa skutecznie zastąpią nam mniej smaczne zimowe pomidory.

Jeśli lubimy w kuchni eksperymenty, możemy wzbogacić recepturę o świeże zioła, paprykę, czosnek czy inne warzywa. Galaretka sprawi, że będą doskonale się ze sobą komponować.

Zobacz także: Sos z pomidorów i papryki prosto z Gruzji. Robię zapasy na całą zimę

Jak zrobić pomidory w galarecie?

Składniki:

  • 2,5 kg pomidorów,
  • 1 cebula,
  • ziele angielskie,
  • pieprz,
  • 1 litr wody,
  • 4 łyżki octu,
  • 2 łyżki cukru,
  • 1 łyżka soli,
  • 50 g żelatyny.

Pomidory obieramy ze skórki — zalewamy wrzątkiem, a po chwili przepłukujemy zimną wodą. Skórka powinna ładnie odchodzić. Następnie kroimy je na ósemki i umieszczamy ciasno w wyparzonych słoikach.  Cebulę kroimy na grube kawałki i dorzucamy po kawałku do każdego słoika. Umieszczamy w nim również po dwa ziarenka ziela angielskiego i kilka ziarenek pieprzu.

W garnku umieszczamy składniki na zalewę — wodę, ocet, cukier oraz sól. Podgrzewamy i mieszamy do momentu, aż się zagotuje, a składniki się rozpuszczą. Następnie ściągamy z ognia. Kiedy będzie przestudzona, ale w dalszym ciągu ciepła, dodajemy do niej powoli żelatynę, cały czas mieszając. Kiedy się rozpuści, możemy zalać płynem słoiki. Musimy pamiętać, aby żaden składnik nie wystawał ponad powierzchnię zalewy. Dokładnie zakręcamy i przechodzimy do pasteryzacji w garnku z wodą wyłożonym ściereczką. Od momentu zagotowania się wody, pasteryzujemy słoiki przez 7 minut.

Po tym czasie wyciągamy je i odstawiamy do ostygnięcia. Zimne przekładamy do spiżarni i otwieramy kiedy tylko mamy ochotę.

Zobacz także: Od razu robię kilka butelek. Oto przepis na zakwas z buraków, który nie pleśnieje

Z czym jeść pomidory w galarecie?

Pomidory w galarecie będą idealnym dodatkiem do kanapek, sałatek oraz dań głównych. Mają niepowtarzalny smak, który dopełni każdą potrawę. Będą przydatne szczególnie zimą, kiedy w sklepach mamy szansę znaleźć jedynie mało smaczne pomidory. Warto stosować je jako zamiennik ze względu na ich mocny letni aromat. 

Źródło: terazgotuje.pl, youtube.pl/@mamyogrod

Zobacz też:

Proste sznycelki z panierką. Chrupiące z zewnątrz, soczyste w środku

Te naleśniki dosłownie rozpuszczają się w ustach. Z kremowym dodatkiem to kulinarny sztos

Przepis na kiełbasę morawską mam od sąsiada. Nie wierzyłam, że uda mi się zrobić takie delicje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pomidory | przetwory