Reklama
Reklama

Wybitnie smakuje na chałce, jeszcze lepiej z serem pleśniowym. Spróbujesz raz, będzie robić na okrągło

Jesień to sezon przetworów w wielu domach, ale do tej pory sama raczej od nich stroniłam. Jakiś czas temu natrafiłam jednak na przepis, który wydawał mi się bardzo ciekawy. Wypróbowałam i jestem w nim zakochana. Ten dżem wybitnie pasuje do chałki, a jeszcze lepiej do serów. Koniecznie wypróbuj, ale uważaj, bo jego smak uzależnia.

Dżem figowy to propozycja idealna na nadchodzące chłodne dni. Gdy tylko widzę, że owoce są w promocji, od razu kupuję i przygotowuję więcej słoików. Wtedy smakiem - razem ze mną - mogą cieszyć się obdarowani bliscy.

Dżem figowy - przepis

Dżem figowy z tego przepisu jest fenomenalny. Jego smak to jesień zamknięta w słoiczku, przez co najlepiej smakuje o chłodnym poranku, na świeżej chałce czy rogaliku. Całą robotę robi dodatek rozgrzewającego cynamonu. Świetnie podkręca on aromat fig i współgra z nim, tworząc idealną całość. Spróbujesz raz i zobaczysz, że nie da się mu oprzeć.

Składniki:

  • 1 kg świeżych fig
  • 3/4 szklanki cukru
  • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • sok wyciśnięty z jednej pomarańczy

Sposób wykonania:

Figi umyj i pozbaw końcówek, a później pokrój je na plasterki. W garnku umieść pokrojone owoce, cukier, sok z cytryny, sok z pomarańczy, ekstrakt waniliowy i cynamon. Całość zamieszaj i zacznij podgrzewać na średnim ogniu.

Gdy figi zaczną się rozpadać, dżem gotuj przez następne 60-90 minut. W tym czasie masa powinna się wyraźnie zagęścić. Gorący dżem figowy przełóż do wcześniej wyparzonych słoików, dokładnie je zakręć i ustaw do góry dnem. Słoiki przykryj ręcznikiem i pozostaw do wystygnięcia.

Dżem figowy należy przechowywać w zacienionym, chłodnym miejscu. W takich warunkach może spędzić od 3 do 4 miesięcy.

Z czym jeść dżem figowy?

Dżem figowy najlepiej sprawdza się jako dodatek do słodkiego pieczywa. Chałka czy rogal z masłem i tym przetworem to kompozycja idealna. Niemniej jednak sprawdzi się on również jako słodki dodatek do deserów. Wzbogaci smak niejednego ciasta, tortu czy ciasteczek.

Bardziej nietypową, ale nadal pyszną jest propozycja podania dżemu figowego z serem. Najlepszym wyborem będą sery kozie, ale równie dobrze dopełni sery pleśniowe czy zwykłe śmietankowe. Do tego posiekane ulubione orzechy i niebanalna przekąska na imprezę lub wieczór filmowy gotowa.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Są smaczniejsze od "schabowych" z kani. Jednym grzybem naje się cała rodzina

Pierwszy raz zrobiłam keczup z dyni. Jest aromatyczny i bardzo zdrowy

Przetestowałam ulubione śniadanie króla Karola III. Jajka, szpinak, mnóstwo sera i na tym nie koniec

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory | dżemy