Często używam zamiast parmezanu. Są o wiele tańsze, mniej tłuste i mają więcej błonnika
Mają orzechowo-serowy smak i stanowią zdrową alternatywę dla soli. Płatki drożdżowe, choć mało znane w polskiej kuchni, mają szereg ciekawych zastosowań kulinarnych. Przekonaj się, do czego ich używać i jak wpływają na organizm. Warto je włączyć do codziennego gotowania.
Płatki drożdżowe mogą podkręcić smak dania i zastąpić w kuchni wiele niezdrowych składników. To bezpieczna dla żołądka przyprawa, która cechuje się licznymi właściwościami prozdrowotnymi. Dowiedz się, do czego używać płatków drożdżowych w kuchni.
Już na początku warto podkreślić, że płatki drożdżowe zawierają drożdże nieaktywne. Choć pochodzą od tych samych mikroorganizmów, co drożdże piekarnicze lub browarnicze, to poddaje się je obróbce cieplnej, aby je zdezaktywować. Dzięki temu są w pełni bezpieczne dla zdrowia i nie fermentują w żołądku.
Płatki drożdżowe z wyglądu przypominają bułkę tartą - mają żółty kolor i orzechowo-serowy smak. Charakteryzują się ciekawym składem odżywczym. Zawierają sporą porcję białka i węglowodanów, za to mniej tłuszczów. Dostarczają też organizmowi błonnika pokarmowego i witamin (A i tych z grupy B).
Płatki drożdżowe, nie bez przyczyny, nazywane są wegańskim parmezanem. Stanowią wspaniałą alternatywę dla odzwierzęcych produktów spożywczych - są tańsze i mniej tłuste od serów. Ze względu na charakterystyczny aromat świetnie sprawdzą się również jako zamiennik soli.
Zastosowanie płatków drożdżowych w kuchni jest naprawdę uniwersalne. Można je zajadać bez przetwarzania albo po obróbce. Chętnie używają ich weganie, którzy nie jedzą serów pochodzenia zwierzęcego. Produkt mogą też stosować osoby chorujące na nadciśnienie, pragnące wyeliminować nadmiar sodu z diety.
Do czego używać płatków drożdżowych? Przede wszystkim mogą szybko zagęścić zupę i sos, nadając im lekko słonawego posmaku. Warto użyć ich też do panierowania albo jako dodatkowego składnika kotletów, który podkręci walory smakowe.
Ze względu na nieco serowy aromat będą przepyszną alternatywą dla wszelkich serów. Garść płatków wspaniale uzupełni też skład sałatki, jogurtu, dania głównego z makaronem, pasztetu i smarowideł do kanapek. Wykorzystaj płatki jako posypkę albo zmieszaj z pozostałymi produktami.
Nie zapomnij, że to nie tylko zamiennik sera, ale też soli. Dzięki temu - w dużo zdrowszy sposób - nadasz potrawie pożądany, bardziej wytrawny, serowo-orzechowy smak. Niektórzy stosują płatki drożdżowe jak suplement diety. Ze względu na zawartość błonnika pokarmowego i witamin, traktują produkt jak probiotyk.
Źródło: terazgotuje.pl, wapteka.pl
Zobacz też:
Żadne serki czy wędliny. Teraz z menu nie wychodzi u mnie pasta do chleba z pieczonych buraków
Zapomnieliśmy o tym warzywie. Poprawia pamięć, na stłuszczoną wątrobę działa jak balsam