Reklama
Reklama

Domowy lek na przeciążoną wątrobę. Zrobisz tylko z dwóch składników

Ziołowe napary od wieków są sposobem na wiele dolegliwości. Pomagają na ból brzucha, koją nerwy, wspierają organizm, podczas przeziębienia i grypy. Niektóre rośliny, takie jak ostropest plamisty, mają także nieocenione działanie na wątrobę. Sprawdź, jakie właściwości ma herbata z ostropestu, kto powinien ją pić, a kto jej unikać.

Ostropest plamisty wyglądem przypomina nasz łąkowy oset, należy do rodziny astrowatych, występuje zarówno w Azji, Afryce, jak i Australii. W Europie powszechnie rośnie w krajach śródziemnomorskich, uprawiany jest także w Polsce. Posiada purpurowe kwiaty, kwitnie od końca czerwca do połowy sierpnia. Od lat stosowany jest w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie, obecnie wykorzystuje się go także w przemyśle farmaceutycznym. Dziś sprawdzimy, dlaczego warto sięgnąć po napar z ostropestu plamistego.

Sprawdź także: Hamuje apetyt, pomaga się skoncentrować. Wystarczy dodać ¼ łyżeczki do porannej kawy

Ostropest plamisty - właściwości

Roślina ta wykorzystywana jest do produkcji preparatów wspierających wątrobę. Ostropest plamisty w swoim składzie zawiera kompleks flawonolignanów o nazwie sylimaryna, która ma korzystne działanie na pracę wątroby, wspomaga usuwanie toksyn, wspiera jej regenerację, oraz zmniejsza ryzyko marskości wątroby. Sylimaryna stymuluje wytwarzanie soków żołądkowych, dzięki czemu ma korzystny wpływ na trawienie. Posiada właściwości żółciotwórcze i żółciopędne, przez co pomaga w przypadku niestrawności. 

Ostropest plamisty korzystnie wpływa na pracę nerek, przypisuje się działanie odtruwające organizm, podaje się go między innymi w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym.

Ma także właściwości przeciwutleniające, niweluje szkodliwe skutki stresu oksydacyjnego, działa przeciwzapalnie, dzięki czemu zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, co więcej, ma właściwości przeciwnowotworowe. Dodatkowo pomaga zbić zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi, a także działa przeciwmiażdżycowo.

Herbata z ostropestu na zdrową wątrobę

Przede wszystkim powinny pić ją osoby, które chcą zadbać o zdrowie wątroby. Herbatę z ostropestu poleca się także tym, którzy cierpią na częste dolegliwości żołądkowe, można pić ją w przypadku nadkwasoty i choroby wrzodowej. Będzie także dobrym wyborem dla osób starszych, które borykają się z osteoporozą, ponieważ zawarta w nich taksyfolina wspomaga leczenie nieprzyjemnych dolegliwości z nią związanych. Dodatkowo napar ten poleca się kobietom, które skarżą się na bolesne i nieregularne miesiączki.

Jak pić herbatę z ostropestu?

Do przygotowania naparu z ostropestu plamistego, będziesz potrzebować jedynie suszu dobrej jakości, najlepiej kupić go w sklepach zielarskich lub aptece, oraz gorącej wody. Do czajnika wsyp łyżeczkę suszonego ostropestu (ok. 5 g), a następnie zalej go gorącą wodą (ok. 220 ml). Odstaw na kilka minut do zaparzenia, następnie przecedź napar. Pij dwa-trzy razy dziennie. Herbatę możesz serwować zarówno na ciepło, jak i zimo. Taką kurację warto stosować przez trzy miesiące.

Kto nie powinien pić herbaty z ostropestu?

Chociaż ostropest plamisty bardzo korzystnie działa na zdrowie, nie dla wszystkich będzie odpowiedni. Nie powinno się go podawać dzieciom do 12 roku życia. Nie jest także polecany kobietom w ciąży, oraz tym, które karmią piersią. Picie ostropestu warto skonsultować z lekarzem, jeśli na stałe przyjmujesz leki.


Źródła: zywienie.medonet.pl, terazgotuje.pl

Zobacz też:

Znalazła się na liście śmieciowego jedzenia. Tymczasem to najpopularniejsze polskie śniadanie

Mają niski indeks glikemiczny i mało węglowodanów. Serce je pokocha

Przypomina lawendę, babcie robiły z niego napar lub syrop na kaszel. Działa antywirusowo i poprawia trawienie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: napoje