Już zbieram i robię z nich syrop. Obniża cholesterol i pomaga przy niedoczynności tarczycy
Orzechy włoskie znamy w postaci chrupiących orzechów o wyjątkowym smaku. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że można je wykorzystać w kuchni, kiedy są jeszcze niedojrzałe. Zielone orzechy włoskie mają unikatowe właściwości, które warto docenić. Dowiedz się, kiedy możesz je zebrać i przygotuj z nich pyszny syrop, który wzmocni twój organizm.
Dojrzałe orzechy włoskie możemy dostać od końca września do października. Warto je jednak zebrać wcześniej, aby cieszyć się wartościami niedojrzałych owoców.
Zanim orzechy włoskie staną się brązowe i chrupiące, możemy spotkać je w zielonej niedojrzałej formie. Warto wiedzieć, że one również mają w sobie niezwykłe wartości i można je wykorzystać w kuchni.
Zielone orzechy włoskie można zbierać w czerwcu oraz w lipcu. Niedojrzałe, pokryte zieloną otoczką orzechy nadają się idealnie do przygotowania syropu, nalewki czy konfitury. Zanim jednak zabierzemy się do przygotowania przetworów z ich dodatkiem, upewnijmy się, że są miękkie. Możemy zrobić to za pomocą igły lub wykałaczki.
Sprawdź także: Mało kto wie, że sok z tych owoców pomaga zbić gorączkę. Mam dobry przepis i robię spory zapas na zimę
Składniki:
- 40 małych zielonych orzechów włoskich,
- 1 litr płynnego miodu.
Zielone orzechy włoskie dokładnie umyj i osusz. Ubierz rękawiczki, aby uniknąć pofarbowania placów na brązowo. Pokrój je na mniejsze kawałki. Duży słoik dokładnie umyj i wyparz. Przełóż do niego orzechy. Zalej je płynnym miodem, tak, aby wszystkie orzechy były w nim zanurzone. Porządnie zakręć słoik. Raz na kilka dni warto otworzyć słoiki i porządnie zamieszać zawartością słoika. Orzechy mogą fermentować, przez co warto otwierać raz dziennie słoik, aby wypuścić nadmiar gazu. Orzechy maceruj w ten sposób przez ok. 40 dni lub dłużej. Po tym czasie odcedź syrop i przelej go do butelek. Przechowuj go w ciemnym i chłodnym miejscu. Pozostałe w słoiku orzechy można użyć do przygotowania nalewki.
Zobacz także: Dodaj do kawy zamiast cukru i mleka. Przyspieszysz odchudzanie, wygonisz wszystkie zarazki
Zielone orzechy włoskie mają unikatowe właściwości i są skarbnicą składników odżywczych. Zawierają sporą dawkę garbników i jodu, przez co pozytywnie wpływają na pamięć, pracę mózgu oraz zdolność do koncentracji. Koją nerwy i pomogą szczególnie osobom, które cierpią na choroby tarczycy, ponieważ jod jest niezbędny do właściwości funkcjonowania tego narządu.
W zielonych orzechach włoskich znajdziemy też sporo cennych witamin — witaminę A, E, C, PP, witaminy z grupy B. To również źródło minerałów, takich jak selen, fosfor, cynk, potas, wapń oraz żelazo, a także kwasów tłuszczowych, jak kwercetyna i olejki eteryczne.
Orzechy włoskie mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze. Wzmacniają układ odpornościowy i pomagają przy zwalczaniu infekcji. Wpływają pozytywnie na układ pokarmowy i mogą łagodzić takie problemy, jak niestrawność i zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Może również wpływa na zmniejszenie się poziomu złego cholesterolu we krwi.
Źródła: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Ulubiona kawa 100-latków. Jej codzienne picie wpływa na długowieczność
Chude, pełne białka i zdrowsze od drobiu. Na szlacheckich stołach nigdy go nie brakowało