Reklama
Reklama

Konkurentka jaglanej i gryczanej. Kasza nazywana łzami Hioba to remedium na chore serce i wysoki cholesterol

Przypomina kaszę pęczak, ma lekko orzechowy posmak. To zamiennik ryżu, ale też innych kasz - jaglanej czy gryczanej. Mimo że jest skarbnicą aminokwasów i antyoksydantów, wciąż mało osób sięga po nią w supermarkecie. Łzy Hioba pomogą schudnąć i będą skuteczne w profilaktyce wielu chorób.

Kasze to wartościowy element codziennej diety, który dostarcza dużą porcję błonnika pokarmowego. Dzięki kaszom danie staje się sycące na dłużej i dostarcza organizmowi witamin czy minerałów. Choć najwięcej osób sięga po kaszę jaglaną lub gryczaną, to od czasu do czasu warto spróbować też kaszy coix. Co to jest i jak ją jeść?

Kasza coix, czyli ziarna łzawicy ogrodowej

Kasza coix, nazywana też prosem jerozolimskim, to owoc łzawicy ogrodowej, która jest jednoroczną rośliną z rodziny wiechlinowatych. Jej ziarna przypominają nieco kształtem krople wody lub łzy, dlatego kaszę określa się też mianem łez Hioba. Kasza naturalnie występuje w południowej Azji, skąd się wywodzi. Uprawia się ją głównie w Tajlandii, Japonii i Chinach. 

Kasza coix wyróżnia się wyglądem. To białe lub jasnożółte ziarna, które pozbawione są łupiny nasiennej. Na środku nasion występuje za to widoczna bruzda. Ziaren łzawicy ogrodowej używa się w różnych celach - do gotowania, ale także w zielarstwie, a nawet do produkcji biżuterii.

Jakie właściwości ma kasza coix?

Kasza coix obfituje w witaminy z grupy B, minerały, skrobię, zdrowe tłuszcze, błonnik pokarmowy, ale przede wszystkim w aminokwasy (metioniny i cysteiny). Ziarna łzawicy ogrodowej nie zawierają glutenu. Bogaty skład odżywczy nasion sprawia, że działają one korzystnie na zdrowie.

Wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne i detoksykacyjne. Duża porcja białka wzmacnia ogólną wydolność fizyczną. Aminokwasy odgrywają ważną rolę w produkcji antyoksydantów, które chronią przed nowotworami, cukrzycą, miażdżycą i opóźniają procesy starzenia się organizmu. 

Witaminy i minerały podnoszą odporność organizmu, stymulują układ nerwowy do prawidłowej pracy, ale też ujędrniają skórę oraz poprawiają stan paznokci i włosów. Częste spożywanie owoców łzawicy ogrodowej reguluje ciśnienie krwi. Jakie jeszcze właściwości ma kasza coix? Pozytywnie wpływa na układ trawienia, usprawniając jego pracę i przyspieszając odchudzanie. Błonnik zapewnia uczucie sytości na dłużej.

Kasza coix polecana jest szczególnie w diecie redukcyjnej, a także w profilaktyce takich chorób jak nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca i nowotwory. Nie wszyscy mogą jednak skorzystać z dobrodziejstw łzawnicy ogrodowej. Produkt ten nie jest zalecany kobietom w ciąży, ponieważ w małym stopniu może on zwiększać ryzyko poronienia. 

Kasza coix - zastosowanie w kuchni

Jak jeść kaszę coix, żeby wydobyć z niej najlepsze właściwości? W strukturze przypomina kaszę pęczak, w smaku jest lekko orzechowa. Można ją kupić w supermarketach lub przez internet, a następnie należy przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jeśli nabyłeś ziarna na wagę, namocz je przez noc w wodzie (lub min. 2 godziny w ciągu dnia) i potem ugotuj do miękkości przez ok. pół godziny (najlepiej w wodzie z moczenia). Aby dodać jej więcej smaku, w trakcie gotowania dodaj łyżkę masła, odrobinę natki pietruszki lub soku z cytryny. 

Kaszę coix wykorzystuje się inaczej w różnych częściach świata. W Japonii to baza do naparu, a w Indiach - do trunku alkoholowego. W Azji to popularny zamiennik ryżu, a w Polsce może stanowić alternatywę do kaszy jaglanej czy gryczanej. Ziarna stosuje się m.in. do produkcji mąki, której używa się jako bazy do wytrawnych (makaronów, placków) i słodkich dań (deserów, owsianek) lub zagęszczania zup. Co możesz zrobić z kaszy coix? Niech stanie się składnikiem sałatek, potrawek, gulaszów albo po prostu dodatkiem do mięs i ryb.

Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl

Zobacz też:

Nazywany jest najzdrowszym grzybem świata. Możesz zrobić zupę lub wyborne pierożki

Czym różni się dżem od konfitur? Co jest lepsze i zdrowsze?

Jest smaczniejsza i zdrowsza od łososia, ale i tak ją omijamy. Do tego delikatne mięso, brak tłuszczu i ości

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kasze | dodatki | zdrowie