Na długo zapewnia uczucie sytości. Jedz, gdy masz problemy z krążeniem, wysokim ciśnieniem i nerkami
Na sklepowych półkach w supermarketach coraz częściej można znaleźć przeróżne, egzotyczne owoce. To prawdziwa gratka dla wszystkich pasjonatów kuchni i gotowania lubiących testować nowe smaki. Dziś przyjrzymy się bliżej mało znanemu w Polsce kolczochowi jadalnemu, czyli chayote. Jakie ma właściwości i jak zastosować kolczocha w kuchni? Podpowiadamy.
W interncie można kupić praktycznie wszystko, również nietypowe owoce, które w naturze spotkać można jedynie w tropikach. Kolczoch jadalny wygląda jak skrzyżowanie egzotycznej, pofałdowanej gruszki z awokado. Ma ciekawy smak i sporo prozdrowotnych właściwości. Polecany jest między innymi osobom, które chcą zadbać o swój układ krążenia. Co jeszcze warto wiedzieć o chayote?
Kolczoch jadalny znany także pod nazwą chayote to egzotyczna roślina należąca do rodziny dyniowatych, znana była już Aztekom i Majom. Rośnie w tropikalnym klimacie Ameryki Środkowej i Południowej, uprawia się ją także na Hawajach, w Indiach, na Filipinach, a także w Hiszpanii. Posiada zielone owoce o gruszkowatym kształcie, w ich środku znajduje się spora pestka. Długie pnącza kolczocha potrafią dorastać do 10 m, ma sercowate liście i białe kwiaty. Pod względem kulinarnym stosowane są głównie jak warzywa do dań wytrawnych, świetnie nadają się do gotowania. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przemycić je również w deserach, np. musach czy ciastach.
Owoce kolczocha są lekkostrawne i niskokaloryczne, dlatego bez obaw można jeść je nawet na diecie odchudzającej. Ma działanie przeciwzapalne oraz moczopędne, dzięki czemu wspiera prawidłową pracę nerek. Znajduje się w nim błonnik pokarmowy, który wspiera trawienie, świetnie wpływa na mikroflorę jelit, podkręca metabolizm, zapewnia sytość po posiłku, a także przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu cukru i cholesterolu we krwi.
W owocach kolczocha jadalnego obecny jest potas, który pomaga regulować ciśnienie krwi, będzie dobrym wyborem dla osób borykających się z nadciśnieniem. Zawarty w chayote magnez, między innymi wspierający prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, krążenia i mięśniowego. W jego składzie znajduje się również kwas foliowy, czyli witamina B9, uczestniczy on we wzroście nowych komórek w organizmie oraz produkcji DNA, wpływa na prawidłowy stan układu nerwowego i krążenia, zapobiega zawałom i miażdżycy. Kwas foliowy jest w szczególności ważny dla przyszłych mam, ponieważ wspiera prawidłowy rozwój płodu. Natomiast dzięki zawartości witaminy C wspiera odporność organizmu, oraz wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Co więcej, witamina ta wpływa na prawidłowe wchłanianie żelaza oraz syntezę kolagenu.
Owoc ten ma zieloną skórkę, jasny miąższ, jego smak jest neutralny, lekko słodkawy - niektórym przypomina cukinię, innym młodą dynię lub kalarepę. Chayote można jeść na surowo, jako chrupiącą, samodzielną przekąskę lub wkroić ją do swoich ulubionych sałatek. Nadaję się również do poddania obróbce termicznej, można go gotować, będzie pasować do zup jarzynowych oraz zupy krem. Świetnie smakuje również podduszony na patelni w warzywnych potrawkach, usmażony, a nawet zamarynowany. Będzie pasować do curry oraz dań meksykańskich. Z uwagi na nieco słodki smak można także przemycić go w deserach. Do spożycia nadają się nie tylko owoce, ale i pędy oraz liście kolczocha.
Co ciekawe, owoce te bez trudu możesz wyhodować w domu w donicy. Najlepiej zrobić to poprzez posadzenie pestki z dojrzałego owocu.
Źródła: terazgotuje.pl, lokalnywarzywniak.pl
Zobacz też:
Owoc z soczystym i wybornym miąższem. Lekarstwo na zdrowe oczy, kości i wysoki cukier