Najczęściej jemy w postaci nadzienia w pączkach. Tymczasem ten polski owoc działa jak lekarstwo
Te polskie owoce znamy głównie pod postacią nadzienia w pączkach. Od setek lat były stosowane w medycynie tradycyjnej, jednak w ostatnich latach mocno straciły na popularności. Podczas gdy niepozorne czerwone kulki działają jak lekarstwo na przeróżne dolegliwości.
Dziką różę można spotkać niemalże wszędzie. Bardzo często rośnie w parkach, ogrodach, przy drogach czy na brzegach lasów. Od sierpnia aż do zimy na jej krzewach znajdują się małe, czerwone owoce. Ich skład i właściwości są nieocenione.
Owoce dzikiej róży to bogactwo takich witamin jak witamina A, E, K, B1, B2. Są dobrym źródłem wapnia, potasu, magnezu, fosforu. Dostarczą także cennych związków, w tym antyoksydantów jak flawonoidy, garbniki, karotenoidy i kwasów organicznych - cytrynowego i jabłkowego.
Dzika róża wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Złagodzi przechodzone infekcje organizmu, zbijając gorączkę i pozwalając na szybszy powrót do zdrowia. Pomoże przy wystąpieniu chorób reumatycznych, zmniejszy ból, obrzęk i zregeneruje chrząstkę stawową. Zwiększy odporność organizmu i zapobiegnie występowaniu następnych zakażeń.
Preparaty z owocami dzikiej róży mogą pozytywnie wpłynąć na układ pokarmowy. Zadbają o prawidłowe trawienie i unormuje rytm wypróżnień. Zapobiegną zaparciom oraz pomogą w czasie biegunek, mdłości. Regularnie przyjmowane odbudują błonę śluzową żołądka, wesprą leczenie chorób wątroby. Owoce mogą być także profilaktyką dla wrzodów.
Regularne przyjmowanie owoców dzikiej róży to właściwości dla układu nerwowego. W stresującym czasie pozwoli na ukojenie nerwów, wyciszenie się i obniżenie stresu. Poprawi pamięć, procesy poznawcze i uczenie się nowych rzeczy. Usprawni przekazywanie impulsów w układzie nerwowym.
Owoce dzikiej róży są szeroko doceniane za właściwości moczopędne i oczyszczające. Z tego powodu polecane są podczas przechodzonych infekcji dróg moczowych.
Sprawdź także: Zjedz garstkę dziennie, a odchudzanie pójdzie z górki. Do tego wzmocnisz serce
Surowe owoce dzikiej róży jak najbardziej mogą być spożywane. To ich najbardziej wartościowa forma, ale za to nie najsmaczniejsza. Są wówczas dosyć kwaśne, słodkawe i cierpkie jednocześnie. Jeśli zdecydujemy się na jedzenie ich w takiej formie, należy usunąć pestki ze środka.
O wiele częściej spotkamy się z suszonymi owocami dzikiej róży. Można je w takiej formie zakupić w sklepie czy samodzielnie wysuszyć po zbiorach. Zarówno suszona, jak i świeża wersja owoców używana jest w kuchni na wiele sposobów.
Owoce dzikiej róży mogą być stosowane w kuchni do przetworów. Na ich bazie zrobisz pyszne dżemy, konfitury, które później urozmaicą domowe wypieki, placuszki czy naleśniki. Przerobisz je także na soki, syropy, a nawet nalewki.
Suszone owoce dzikiej róży to bardzo dobry dodatek do musli, granoli, które jedzone są z jogurtami. Przygotujesz z nich zarazem smaczny napar o leczniczych właściwościach.
Źródło: izielnik.pl, zdrowie.interia.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Dobrze wpływa na poziom cukru, jelita czyści jak odkurzacz. W sklepie omijamy, bo źle się kojarzą