Reklama
Reklama

Najczęściej jemy w postaci nadzienia w pączkach. Tymczasem ten polski owoc działa jak lekarstwo

Te polskie owoce znamy głównie pod postacią nadzienia w pączkach. Od setek lat były stosowane w medycynie tradycyjnej, jednak w ostatnich latach mocno straciły na popularności. Podczas gdy niepozorne czerwone kulki działają jak lekarstwo na przeróżne dolegliwości.

Dziką różę można spotkać niemalże wszędzie. Bardzo często rośnie w parkach, ogrodach, przy drogach czy na brzegach lasów. Od sierpnia aż do zimy na jej krzewach znajdują się małe, czerwone owoce. Ich skład i właściwości są nieocenione. 

Jakie właściwości ma owoc dzikiej róży?

Owoce dzikiej róży to bogactwo takich witamin jak witamina A, E, K, B1, B2. Są dobrym źródłem wapnia, potasu, magnezu, fosforu. Dostarczą także cennych związków, w tym antyoksydantów jak flawonoidy, garbniki, karotenoidy i kwasów organicznych - cytrynowego i jabłkowego.

Dzika róża wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Złagodzi przechodzone infekcje organizmu, zbijając gorączkę i pozwalając na szybszy powrót do zdrowia. Pomoże przy wystąpieniu chorób reumatycznych, zmniejszy ból, obrzęk i zregeneruje chrząstkę stawową. Zwiększy odporność organizmu i zapobiegnie występowaniu następnych zakażeń. 

Preparaty z owocami dzikiej róży mogą pozytywnie wpłynąć na układ pokarmowy. Zadbają o prawidłowe trawienie i unormuje rytm wypróżnień. Zapobiegną zaparciom oraz pomogą w czasie biegunek, mdłości. Regularnie przyjmowane odbudują błonę śluzową żołądka, wesprą leczenie chorób wątroby. Owoce mogą być także profilaktyką dla wrzodów.

Regularne przyjmowanie owoców dzikiej róży to właściwości dla układu nerwowego. W stresującym czasie pozwoli na ukojenie nerwów, wyciszenie się i obniżenie stresu. Poprawi pamięć, procesy poznawcze i uczenie się nowych rzeczy. Usprawni przekazywanie impulsów w układzie nerwowym.

Owoce dzikiej róży są szeroko doceniane za właściwości moczopędne i oczyszczające. Z tego powodu polecane są podczas przechodzonych infekcji dróg moczowych. 

Sprawdź także: Zjedz garstkę dziennie, a odchudzanie pójdzie z górki. Do tego wzmocnisz serce

Czy można jeść surowe owoce dzikiej róży?

Surowe owoce dzikiej róży jak najbardziej mogą być spożywane. To ich najbardziej wartościowa forma, ale za to nie najsmaczniejsza. Są wówczas dosyć kwaśne, słodkawe i cierpkie jednocześnie. Jeśli zdecydujemy się na jedzenie ich w takiej formie, należy usunąć pestki ze środka. 

O wiele częściej spotkamy się z suszonymi owocami dzikiej róży. Można je w takiej formie zakupić w sklepie czy samodzielnie wysuszyć po zbiorach. Zarówno suszona, jak i świeża wersja owoców używana jest w kuchni na wiele sposobów

Dzika róża - zastosowanie w kuchni

Owoce dzikiej róży mogą być stosowane w kuchni do przetworów. Na ich bazie zrobisz pyszne dżemy, konfitury, które później urozmaicą domowe wypieki, placuszki czy naleśniki. Przerobisz je także na soki, syropy, a nawet nalewki

Suszone owoce dzikiej róży to bardzo dobry dodatek do musli, granoli, które jedzone są z jogurtami. Przygotujesz z nich zarazem smaczny napar o leczniczych właściwościach.

Źródło: izielnik.pl, zdrowie.interia.pl, terazgotuje.pl

Zobacz też:

Dobrze wpływa na poziom cukru, jelita czyści jak odkurzacz. W sklepie omijamy, bo źle się kojarzą

Dla kobiet w menopauzie, na dietę i w chorobach serca. Kontrowersyjny olej jest coraz bardziej popularny

Eksperci radzą, by jeść zamiast wołowiny. Ma więcej żelaza, zalecane dla osób z nadciśnieniem i nadwagą

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: owoce