Nielubiana ze względu na zapach. Tymczasem pomaga w trawieniu, działa przeciwcukrzycowo i przeciwzapalnie
Tej przyprawy wielu nie lubi za specyficzny zapach i smak. Warto jednak przemycać ją w codziennym menu, ze względu na korzystne właściwości dla zdrowia. Dodana do potrawy pomaga w trawieniu, działa przeciwcukrzycowo i przeciwzapalnie. Przekonaj się do niej i obserwuj efekty.
Przyprawą, do jakiej warto się przekonać, jest kolendra. Okazuje się, że kolendra to nie tylko liście o intensywnym zapachu i smaku. Jeśli te ci nie pasują przez swój aromat, wypróbuj równie zdrowe nasiona.
Kolendrę kojarzymy głównie z liści, które mogą być ząbkowane, przypominające natkę pietruszki (liście dolne) lub te węższe z wyraźnym piórkowatymi wcięciami (liście górne). Niezależnie od tego jak wyglądają, charakteryzują się one intensywnym zapachem. W smaku są one mocno ziołowe z wyczuwalną nutami cytrusowymi i pikantnymi.
Nasiona kolendry są równie chętnie wykorzystywane, co liście. Mają nieduży, okrągły kształt i żółtawą barwę. W smaku są delikatniejsze niż zielona część. Wyczuwalny jest cytrusowo-anyżowy aromat. Do tego ma nieco słodkawy posmak.
Kolendra jest przede wszystkim dobrym źródłem witaminy K, A, C oraz witaminy z grupy B. Uzupełni również zapotrzebowanie na żelazo, potas, wapń, miedź, mangan i magnez. Ponadto przyprawa obfituje w przeciwutleniacze (np. kwercetyna, rutenina) oraz cenne olejki eteryczne.
Olejki eteryczne odpowiadają za jej charakterystyczny smak i zapach, ale poza tym mają wpływ na zdrowie organizmu. Liście i nasiona kolendry są zarazem przepełnione związkami fenolowymi.
Spożywanie kolendry może pozytywnie wpływać na układ pokarmowy. Przyprawa pomoże w trawieniu ciężkich i tłustych potraw. Załagodzi wszelkie dolegliwości żołądkowe takie jak np. niestrawność, wzdęcia, skurcze i zapobiegnie ich występowaniu.
Kolendra może też obniżyć poziom "złego" cholesterolu LDL i podnieść poziom "dobrego" cholesterolu HDL. Uregulowane zostanie także ciśnienie tętnicze. Tym samym będzie stanowić ochronę dla serca i układy krążenia, zapobiegając rozwojowi chorób jak m.in. miażdżyca, zawał, nadciśnienie.
Kolendra ma właściwości przeciwcukrzycowe. Regularne przyjmowanie przyprawy pozwoli na unormowanie poziomu cukru we krwi. Z tego powodu zalecana jest pacjentom, którzy zmagają się z cukrzycą bądź są narażeni na jej rozwój.
Właściwości antyoksydacyjne kolendry nadają jej działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. W efekcie wykorzystywana jest ona do walki z różnymi infekcjami, w tym z przeziębieniami, grypą, stanami zapalnymi jelit. Duża ilość przeciwutleniaczy ponadto wpłynie na organizm przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo.
Kolendra chętnie wykorzystywana jest w kuchniach całego świata. Największą popularność jednak zdobyła w krajach azjatyckich. Tam często spotkamy ją w orientalnych zupach, sałatkach, daniach na bazie ryżu. Urozmaica smak znanego indyjskiego curry, tajskiego pad thai i chińskiego dim sumach.
W dodatku kolendra używana jest w kuchni meksykańskiej, gdzie wzbogaca smak tacos, burrtio lub guacamole. Jej smak można wyczuć niejednokrotnie we wschodnich falafelach czy hummusie.
Poza tym liście kolendry dobrze komponują się z owocami morza, delikatnymi kurczakiem i pomidorami. Ich aromat świetnie łączy się z cytrusami takimi jak limonka, pomarańcza oraz intensywnym czosnkiem.
Nasiona kolendry za to zastosujemy właśnie w daniach typu curry. Odmienią smak marynaty do mięs i warzyw przed pieczeniem, grillowaniem. Co więcej, nasion używa się do robienia zup i sosów.
Źródło: apteka-melissa.pl, wylecz.to, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Genialny dodatek do owsianki. Wreszcie zobaczysz efekty odchudzania, jelita będą pracować jak należy
Wybitny owoc, który reguluje ciśnienie i redukuje stres. Na serce działa jak lekarstwo
Kasza pełna błonnika i żelaza, najlepsza na odchudzanie. Idealna dla cukrzyków