Pasta z orzechów włoskich nie wychodzi u nas z menu. Wszystko przez jeden nieoczywisty składnik
Orzechowe pasty czy kremy zwykle kojarzą się nam z daniami podawanymi na słodko. Klasyczne masło orzechowe chętnie zajadane jest z dżemem, a popularne kremy orzechowo-kakaowe to klasyka naleśników czy gofrów. Ostatnio wypróbowałam domową pastę orzechową na słono. Jest tak pyszna, że nie wychodzi z naszego domowego menu.
Pasta z orzechów włoskich to coś zupełnie nowego. Jej smak jest wyjątkowy i różni się od orzechowych kremów, które znamy ze sklepów, a to wszystko za sprawą jednego nietypowego składnika. Można ją jednak cenić nie tylko za to, jak pyszna jest, ale także za jej właściwości dla zdrowia.
Sprawdź także: Aromatyczne chutney z cukinii. To dodatki sprawiają, że pasta smakuje wyjątkowo
Orzechy włoskie to bogate źródło cennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Dodatkowo jedzenie ich uzupełnia witaminy z grupy B, witaminę A, C, E, K oraz minerały takie jak potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, cynk.
Orzechy włoskie warto jeść ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-6 i omega-3. Składniki te pomogą obniżyć wysoki poziom cholesterolu, a tym samym ureguluje ciśnienie tętnicze krwi. Jedzenie tego rodzaju orzechów ochroni więc przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego, czyli m.in. miażdżycy, zawału, niewydolność serca.
Regularne jedzenie orzechów włoskich pozytywnie zadziała na funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu. Mogą one zredukować objawy wysokiego stresu i wyciszyć organizm. W efekcie pozwolą na unormowanie rytmu dobowego i walkę z bezsennością. Poprawią samopoczucie i zmniejszą ryzyko pojawienia się stanów lękowych i depresyjnych.
Dodatkowo orzechy włoskie wspomogą procesy myślowe. Pomogą w przyswajaniu i uczeniu się nowych rzeczy. Z tego powodu polecane są uczniom, pracownikom umysłowym czy osobom żyjących w przewlekłym stresie.
Orzechy włoskie cechują się właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi. Dzięki temu mogą one sprawdzić się jako remedium na problemy żołądkowe, szczególnie na zatrucia. Działanie przeciwzapalne może wesprzeć leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów.
Pasta z orzechów włoskich jest naprawdę wyjątkowa. Jej smak zawdzięczamy nie tylko pysznym orzechom, ale także nietypowemu składnikowi, jakim jest tarty parmezan. Ser dodaje całości ciekawego aromatu. Jest zdrowa, pyszna i idealnie sprawdza się jako dodatek do nachosów, krakersów czy nawet makaronu. Do naszego rodzinnego menu weszła na stałe.
Składniki:
- 150 g łuskanych orzechów włoskich,
- 1/4 szklanki startego parmezanu,
- 1 ząbek czosnku,
- 1/2 cytryny,
- 1/2 szklanki oliwy z oliwek,
- 1/2 łyżeczki słodkiej papryki,
- sól i pieprz do smaku.
Do misy blendera włóż orzechy, parmezan, czosnek, sok wyciśnięty z połowy cytryny i oliwę z oliwek. Całość zmiksuj do momentu uzyskania gładkiej pasty. Jeśli będzie zbyt zbita, dodaj więcej oliwy i ponownie zblenduj.
Następnie pastę przypraw papryką, solą, pieprzem i wymieszaj. Gotową pastę z orzechów włoskich podawaj zaraz po przygotowaniu. Przechowuj ją w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku do 7 dni.
Źródło: terazgotuje.pl, wapteka.pl
Zobacz też:
Nazywany jest najzdrowszym grzybem świata. Możesz zrobić zupę lub wyborne pierożki