Reklama
Reklama

Pij rano zamiast czarnej herbaty. Działa kojąco, delikatna dla żołądka, poprawia wygląd skóry

Rumianek to jedno z najcenniejszych ziół, do jakich mamy dostęp. Nie dość, że wspiera on trawienie, to jeszcze działa kojąco na organizm i korzystnie wpływa na skórę. Jak pić rumianek i dlaczego warto to robić? Poznaj jego najważniejsze właściwości i przeciwwskazania do jego stosowania.

Rumianek to jedno z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych ziół. I nie jest to niczym zaskakującym - ta niepozorna roślina kryje w sobie cenne związki, które wspierają funkcjonowanie organizmu na wielu różnych płaszczyznach. Wspomagają one trawienie, poprawiają jakość snu, regulują poziom cukru we krwi i pozytywnie wpływają na wygląd skóry. Jak pić rumianek, żeby osiągnąć jak najwięcej korzyści? I dlaczego warto to robić? Sprawdź, dla kogo jest on szczególnie wskazany, a kto powinien go unikać.  

Rumianek - właściwości  

Co do zaoferowania pod względem zdrowotnym ma nam rumianek? Właściwości tej rośliny są naprawdę liczne. Wynika to stąd, że stanowi ona prawdziwą skarbnicę cennych związków, zwłaszcza flawonoidów i olejków eterycznych, które wywierają wszechstronny wpływ na organizm. W medycynie alternatywnej jest ona często stosowana przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, takich jak mdłości, gazy i biegunki, oraz przy różnego rodzaju stanach zapalnych, np. tych związanych z przeziębieniem.  

Reklama

Poruszając temat rumianku, nie sposób nie wspomnieć o jego potencjale przeciwnowotworowym. Badania na probówkach wykazały, że obecna w nim apigenina posiada zdolność do zwalczania komórek nowotworowych, m.in. w przypadku raka prostaty, macicy, piersi i przewodu pokarmowego. Na uwagę zasługuje również analiza poczyniona na ludziach, w której zauważono, że osoby spożywające herbatę rumiankową od dwóch do sześciu razy w tygodniu są mniej narażone na rozwój raka tarczycy. Należy jednak podkreślić, że kwestia ta wymaga dalszych obserwacji.  

Dlaczego warto pić rumianek? 

Rumianek warto pić nie tylko ze względu na jego pozytywny wpływ na układ pokarmowy i działanie przeciwnowotworowe. Na jego spożywaniu mogą zyskać także osoby doświadczające problemów ze snem. Według doniesień naukowych zawarta w nim apigenina wiąże się z receptorami w mózgu, wywołując uczucie senności. W jednym z badań z udziałem seniorów przyjmowanie rumianku dwa razy dziennie przez cztery tygodnie znacznie poprawiło u nich jakość snu. 

Komu jeszcze polecany jest rumianek? Na przykład osobom z podwyższonym poziomem "złego" cholesterolu we krwi oraz tym zmagającym się z insulinoopornością lub cukrzycą. W jednej z obserwacji na pacjentach z cukrzycą picie herbaty rumiankowej dwa razy dziennie przez cztery tygodnie pomogło im ustabilizować stężenie cukru we krwi oraz poprawić profil lipidowy i czynność nerek.  

Rumianek może sprawdzić się również przy problemach ze skórą. Picie herbaty rumiankowej pomaga zwalczać stany zapalne, natomiast jej stosowanie zewnętrzne wspomaga leczenie trądziku oraz zmniejsza nadwrażliwość skóry i poprawia jej nawilżenie.  

Warto mieć na uwadze fakt, że choć rumianek posiada szereg zalet, nie każdy może po niego sięgać. Wśród przeciwwskazań do jego spożywania znajduje się alergia na rośliny z grupy astrowatych, wiek niemowlęcy oraz przyjmowanie niektórych leków, w tym tych rozrzedzających krew. Szczególną ostrożność przy jego stosowaniu powinny zachować również kobiety w ciąży.  

Sprawdź także: Zalej wodą i odczekaj 15 minut. Działa lepiej niż siemię lniane, czyści jelita jak odkurzacz

Jak pić rumianek?  

Napar możesz przygotować ze świeżych lub suszonych kwiatów, jednak wiedz, że w przypadku pierwszej wersji będzie on mniej intensywny w smaku. Zalej zioło gorącą, ale nie wrzącą wodą i zaparzaj je pod przykryciem przez 10 minut. Gotowy napój możesz spożyć rano zamiast kawy lub herbaty, po posiłku, aby wspomóc trawienie, oraz wieczorem w celu wyciszenia układu nerwowego i poprawy jakości snu.  

Latem możesz zaserwować herbatę rumiankową na zimno. Po zaparzeniu i wystudzeniu wystarczy dodać do niej plasterki cytryny i kilka listków mięty. W takim wydaniu idealnie gasi ona pragnienie i działa orzeźwiająco, nie podrażniając przy tym żołądka.  

Źródła: healthline.com, medicalnewstoday.com 

Zobacz też:

Moc właściwości pomarańczy i grejpfruta zebrana w jednym owocu. Jedz na diecie i gdy masz problemy z ciśnieniem

Mają mało kalorii, ale dużo błonnika. Delikatniejsze w smaku i mniej ostre od starszego brata

Wszyscy mówią o owocach, a liście też są bardzo zdrowe. Oczyszczają organizm, poprawiają wzrok i pomagają w infekcjach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: napoje