Pij regularnie, przestaniesz mieć ochotę na słodycze. Napój regeneruje wątrobę i poprawia trawienie
Ten napój od 2000 lat znajduje swoje zastosowanie w medycynie naturalnej, a mimo to wcale nie jest popularny. Pity regularnie może zahamować ochotę na słodycze i pomoże schudnąć. Może pomóc w regeneracji wątroby i poprawić trawienie. W sklepie kosztuje krocie, a w prosty sposób przygotujesz go w domu.
Tym cudownym napojem jest kombucha. Od kilku lat coraz więcej się mówi o jej właściwościach dla zdrowia. Jak się okazuje, wciąż nie przeprowadzono badań, które zweryfikowałyby większość tych założeń. Czy mimo tego warto po nią sięgać?
Kombucha to fermentowany napój na bazie słodzonej herbaty i grzybka herbacianego, nazywanego inaczej grzybkiem japońskim lub SCOBY (z języka angielskiego Symbiotic Culture of Bacteria and Yeasts, czyli “symbiotyczna kultura bakterii i drożdży"). Dzięki procesowi fermentacji napój jest musujący i ma lekko kwaskowy posmak. Jego barwa zależy natomiast od użytej do przygotowania herbaty.
Według różnych źródeł kombucha pochodzi z północno-wschodnich Chin. Powstała tam w okolicach 220 roku p.n.e. Dawniej ceniona była przede wszystkim przez medycynę ludową, a dziś raczej stanowi zdrowszy zamiennik dla popularnych, słodzonych napojów gazowych.
Zrobienie napoju kombucha nie jest trudne, ale potrzeba do tego odpowiedniej wiedzy, specjalnych składników i cierpliwości. Produktem, bez którego nie można przygotować fermentowanego napoju, jest grzybek herbaciany.
Zbudowany jest on z jasnej, galaretowatej masy i można go zakupić w internecie lub sklepach z żywnością organiczną. Koszt grzyba japońskiego zaczyna się już od około 25 zł. Grzyba można pobrać również od znajomego, który sam przygotowuje kombuche w domu.
Jeśli chodzi o ostateczny aromat kombuchy, będzie się on różnić w zależności od tego, jaką herbatę wybierzemy na bazę. W podstawowych wersjach używana jest zwykła herbata czarna, ale można ją zamienić na zieloną lub taką z dodatkiem owoców.
Podany przepis dotyczy kombuchy, która przygotowywana jest po raz pierwszy z zakupionego grzybka herbacianego.
Składniki:
- grzybek herbaciany
- 2 łyżki octu winnego lub jabłkowego
- 2 l wody filtrowanej
- 3 torebki lub 6 łyżek wybranej herbaty
- 150 g cukru.
W garnku zagotuj wodę, a gdy dojdzie do wrzenia, zaparz w niej wybraną herbatę. Po chwili osłódź ją i odstaw do ostygnięcia. Napój powinien osiągnąć temperaturę pokojową. Herbatę przelej do szklanego słoika, dodaj do niej ocet oraz grzybek herbaciany.
Na górę słoika nałóż gazę, zabezpiecz ją gumką recepturką lub sznurkiem. Słoik z herbatą odstaw w zacienione, ale ciepłe miejsce (temperatura w pomieszczeniu powinna wynieść od 22 do 28 st. Celsjusza). W takich warunkach napój powinien spędzić maksymalnie od 5 do 8 dni. Czym dłużej pozostawimy go do fermentacji, tym smak będzie bardziej kwaśny i intensywny.
Po 8 dniach domowa kombucha jest gotowa do picia. Trzeba przechowywać ją w lodówce i spożyć w ciągu 5 dni. Przyjmuje się, że dziennie można wypić nie więcej niż 118 ml fermentowanej herbaty.
Kombucha posiada bogaty skład, który dostarcza do organizmu wielu cennych mikro- i makroskładników. Między innymi z witamin uzupełni zapotrzebowanie na witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12), witaminę C oraz A. Zawiera cynk, magnez, wapń, żelazo, miedź. Do tego obfituje w liczne kwasy organiczne jak np. mlekowy, octowy, jabłkowy, szczawiowy czy antyoksydanty jak polifenole.
W efekcie kombucha ma właściwości obniżające poziom "złego" cholesterol LDL. Przy tym może podnieść "dobry" cholesterol HDL. Tym samym może pomóc w ochronie serca i zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Może więc ustrzec od miażdżycy, nadciśnienia, chorób niedokrwiennych serca.
Ponadto regularnie pita kombucha może zahamować ochotę na słodycze. Może poprawiać trawienie i skład bakteryjny jelit. Zapobiegnie występowaniu zaparć, przyspieszy metabolizm, wymiatając z jelit toksyny i złogi. Kombuchę powinny więc pić osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy lub zmagają się z nieregularnym rytmem wypróżnień.
Kombucha wykazuje również właściwości detoksykujące wątrobę. Oczyści ją z zalegających toksyn i pomoże w wydaleniu ich. Ochroni narząd przed uszkodzeniami, przyspieszy regenerację i zniweluje występujące w nim stany zapalne.
Źródło: medonet.pl, wapteka.pl, doz.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Wymiata toksyny z organizmu, obniża ciśnienie i cholesterol. Dla osób 50+ powinien być obowiązkowy
Poprawia pracę jelit, reguluje poziom cukru. Wciąż zapominamy o tej świetnej przyprawie