Sok lepszy od lekarstwa. Chroni serce i jelita, pomaga spalać tłuszcz i poprawia pamięć
Dbanie o zdrowie to przede wszystkim odpowiedni jadłospis. Powinien być różnorodny i bogaty w składniki odżywcze, które wesprą organizm. Zamiast uzupełniać dietę w suplementy, warto sięgnąć po naturalne produkty. Dziś przyjrzymy się bliżej właściwościom soku z ciemnych winogron. Sprawdź, kto powinien go pić, a dla kogo nie będzie odpowiedni.
Jeśli interesujesz się tematem zdrowego odżywiania, z pewnością zastanawiałeś się, czy warto pić soki. Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Przeważnie dietetycy zalecają, aby owoce jeść w całości, ponieważ w ten sposób można dostarczyć cenny błonnik pokarmowy. Często pojawiają się także głosy, że soki owocowe to jedynie węglowodany w płynie, które podnoszą poziom cukru. Warto jednak pamiętać, że niektóre soki - bez dodatku cukru - mają korzystne działanie na zdrowie. Podpowiadamy, na co pomaga sok z ciemnych winogron.
Sok z ciemnych winogron przede wszystkim składa się z węglowodanów, dzięki czemu dostarczy ci sporej dawki energii, warto pić go na przykład przed aktywnością fizyczną. W soku tym znajdują się cenne antyoksydanty, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników, zmniejszając stres oksydacyjny. Wykazują również działanie przeciwzapalne i antynowotworowe, oraz przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu. Obecny w nim resweratrol, związek należący do polifenoli, wspiera zdrowie układu krążenia, zmniejsza ryzyko powstawiania zakrzepów, pomaga zapobiegać chorobie wieńcowej. Co więcej, zbija wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi, ma działanie przeciwmiażdżycowe, oraz pomaga regulować ciśnienie krwi. Wykazuje również właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe i grzybobójcze, pomaga zapobiegać infekcjom.
Sok z ciemnych winogron korzystnie wpływa na pracę jelit, może pomóc w przypadku wystąpienia zaparć. Co ciekawe, napój ten, pity w rozsądnych ilościach, może przyczynić się do przyspieszenia procesu odchudzania. Obecnym w nim polifenolom przypisuje się działanie spowalniające rozrost komórek tłuszczowych. Należy jednak zaznaczyć, że zrzucenie zbędnych kilogramów w zdrowy sposób, bez efektu jojo, jest możliwy tylko wówczas, gdy zastosujemy deficyt kaloryczny oraz aktywność fizyczną.
Napój ten polecany jest przede wszystkim osobom, które chcą zadbać o układ krążenia. Będzie korzystny w szczególności w przypadku osób borykających się z miażdżycą lub chcących zadbać o zdrowie serca, regularne picie soku z ciemnych winogron zmniejsza ryzyko zawału i udarów. Sok winogronowy ma także działanie spowalniające rozwój komórek nowotworowych, dlatego poleca się go osobom chorym na raka.
Sok z ciemnych winogron będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą zadbać o piękną cerę. Zawarte w nim antyoksydanty pomagają opóźniać procesy starzenia, wpływają na jej elastyczność i regenerację. Regularne picie napoju będzie także korzystne dla układu nerwowego, ma właściwości zmniejszające ryzyko demencji.
Chociaż sok z ciemnych winogron jest bardzo zdrowy, nie wszyscy powinni po niego sięgać. Napój ten ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego może powodować gwałtowne skoki cukru we krwi. Nie będzie najlepszych wyborem dla osób, które zmagają się z cukrzycą i insulinoopornością.
Oczywiście taki sok najlepiej robić wczesną jesienią, kiedy wiele osób ma dostęp do własnych winogron rosnących w ogrodach. W sklepach ze zdrową żywnością są dostępne gotowe soki z ciemnych winogron, warto jednak zwrócić uwagę na ich skład. Nie powinny zawierać zbędnych konserwantów, barwników, oraz dodanego cukru, jedynie te naturalnie występujące w owocach. Ciemne winogrona dostępne są w sklepach przez cały rok. Możesz zrobić z nich świeżo wyciskany sok, wykorzystując do tego sokowirówkę lub wyciskarkę wolnoobrotową.
Można także zrobić sok z ciemnych winogron do butelek. Wystarczy umyte owoce przełożyć do garnka, zalać je wodą (do ich przykrycia), i gotować, do momentu, aż zaczną pękać i puszczać sok. Gotowy napój przecedź, rozlej do czystych i wyparzonych butelek, a następnie poddaj go procesowi pasteryzacji.
Źródła: terazgotuje.pl, zywienie.medonet.pl
Zobacz też:
Staropolski przysmak wraca do łask. Lepszy od masła, zapobiega rozwojowi cukrzycy
Jak pozbyć się mulistego smaku karpia? Jest na to prosty sposób
Nie płać 10 zł za kostkę. Pyszne masło możesz zrobić w domu, wystarczy jeden składnik