Stosuj zamiast cukru lub słodzików. Ma mało kalorii, zmniejsza apetyt
Ten owoc, nazywany jest złotem Inków, w Polsce nie cieszy się dużym zainteresowaniem. A szkoda, ponieważ jego sproszkowana wersja jest używana jako zamiennik cukru, a nawet słodzików. Ma mniej kalorii, do tego może zmniejszać apetyt.
Złotem Inków nazywany jest owoc Lucuma. Rośnie on na drzewach Pouteria lucuma, które występuje w Ameryce Południowej. Dokładniej uprawiana jest w Chile, Peru i Ekwadorze. Owoce popularne są też w Ameryce Łacińskiej, gdzie od wieków wykorzystywane są ich właściwości dla zdrowia.
Owoce lucuma są wydłużone, owalne, zakończone szpiczasto. Z zewnątrz ma zielono-brązową barwę, a w środku znajduje się jasnożółty miąższ. W konsystencji jest on miękki i kremowy, a przy tym pozostaje nieco suchy i kruchy. W smaku lucuma jest bardzo słodka, aromatem przypomina karmel lub syrop klonowy.
W Europie lucumę rzadko spotkamy w formie świeżego owocu. Najczęściej zakupimy ją sproszkowaną, ale można także dostać mrożoną pulpę z miąższu.
Lucuma przede wszystkim obfituje w liczne związki aktywne, które pozytywnie wpłyną na organizm. Zawierają bardzo dużo antyoksydantów, w tym ogrom polifenoli, karotenoidów, tokoferoli, fitosteroli. Dostarcza dużych ilości niacyny, czyli witaminy B3.
W efekcie lucuma ma silne właściwości antyoksydacyjne. Przyjmowana do organizmu zadziała na niego przeciwzapalnie, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowo. Zadziała łagodząco na infekcje, zarówno takie jak przeziębienia, jak i stany zapalne jelit. Owoc ochroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Tym samym lucuma ma działanie przeciwnowotworowe. Podbuduje odporność organizmu i zredukuje ryzyko zachorowań. Dodatkowo antyoksydanty pozytywnie wpłyną na prawidłową pracę oczu i serca.
Jedzenie owoców lucuma obniży poziom "złego" cholesterolu LDL, trójglicerydów oraz zredukuje ciśnienie tętnicze krwi. Zadba o to, aby naczynia krwionośne były rozszerzone i elastyczne. W ten sposób ochroni serce i zmniejszy ryzyko rozwoju m.in. miażdżycy, nadciśnienia, niewydolności serca.
Warto wiedzieć, że lucuma, choć ma dużo cukru, to ma naprawdę mało kalorii i niski indeks glikemiczny. Dzięki temu oraz dzięki zawartości składników ograniczających wzrost poziomu glukozy może być spożywana przez cukrzyków.
Lucuma w kuchni stosowana jest głównie w formie sproszkowanej jako alternatywa dla cukru. Jest wyjątkowo słodka, a przy tym niskokaloryczna, czyli zdrowsza niż tradycyjne białe kryształy czy słodziki. Szczególnie lubiana jest przez osoby będące na diecie odchudzającej, a to też ze względu na jej wpływ zmniejszający apetyt.
Do tego sproszkowana lucuma stanowi często zamiennik dla mąk bezglutenowych jak np. mąka ryżowa, mąka z prosa czy mąka orzechowa. Świeże owoce lucumy to za to podstawa do wielu przetworów, posiłków dla dzieci czy deserów takich jak ciastka, ciasta, lody, desery.
Źródło: dietetycy.org.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Czerwony owoc na wysoki cukier i ciśnienie. Działa jak miód na serce seniorów
Zdrowy napój na odchudzanie, ma tylko trzy składniki. Pij codziennie, metabolizm przyspieszy
Na problemy jelitowe są lepsze od suszonych śliwek. Pomagają na stres i wysokie ciśnienie