Reklama
Reklama

Ten owoc to sekret długiego życia. Rzadko kupujemy, bo jest mało znany

Ten egzotyczny owoc uważany jest za sekret długiego życia. Widząc go w sklepie, wielu z nas nie wie, czy warto go kupić i spróbować. Przez to nieświadomie omijamy prawdziwe złoto, które będzie doskonałe dla naszego zdrowia. Po przeczytaniu tego artykułu, już nigdy nie przejdziesz obok niego obojętnie.

Kaki – owoc, który przywędrował z Chin

Owoc kaki można spotkać również pod nazwą hurma, hebanek, persymona czy szaron. Rośnie on na drzewach z rodziny hebankowatych i wyróżnia się aż 740 jego różnych gatunków. W Polskich sklepach spotkamy za to jedną odmianę owocu, konkretnie hurmy wschodniej, mającej pomarańczową skórkę i ciemnożółty, soczysty miąższ.

Drzewa pierwotnie naturalnie występowały w Chinach, następnie zaczęły pojawiać się w Japonii i Korei. Z tego powodu do tej pory te trzy kraje są największymi producentami owoców kaki. Z czasem ich uprawą zaczęła się zajmować również Brazylia, Włochy, Izrael.

Dlaczego warto jeść kaki? Uważany jest za sekret na długowieczność

Owoce kaki to bogactwo witaminy tj. witamina C, A, witaminy z grupy B. Dostarczą do organizmu solidną dawkę manganu, żelaza, potasu, fosforu i wapnia. Poza tym zawiera dużo cennych antyoksydantów jak luteina, zeaksantyna, likopen.

Kaki warto więc jeść za dużą zawartość manganu. Pierwiastka nie występuje zwykle dużo w jedzeniu, więc trzeba z tego korzystać. Dzięki temu specjalnej ochronie zostanie poddany układ kostny i układ nerwowy. Owoc pozytywnie wpłynie na libido, przywracając je na odpowiedni poziom. Może zarazem wspomóc organizm w walce ze słabą płodnością lub bezpłodnością.

Antyoksydanty sprawiają, że kaki warto jeść ze względu na właściwości przeciwstarzeniowe. Zniweluje szkodliwe wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się organizmu. Przez to uważany jest on za sekret długiego życia. Antyoksydanty to również działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwcukrzycowe.

Ważnym powodem, dla którego warto sięgać po kaki, jest ochrona układu sercowo-naczyniowego. Regularne jedzenie owocu obniży stężenie "złego" cholesterolu LDL we krwi i ciśnienie tętnicze. W ten sposób zmniejszy ryzyko wystąpienia udaru, miażdżycy, zawału serca.

Dodatkowo jedzenie kaki poprawi odporność organizmu. Wesprze prawidłowe funkcjonowanie wzroku, zapobiegając rozwojowi chorób tego narządu. Zadba o dobry wygląd cery, włosów i paznokci.

Jak wybrać i przechowywać kaki?

Będąc w sklepie, wybieraj kaki, które będą delikatnie miękkie w dotyku. Takie okazy są dojrzałe i gotowe do jedzenia. Bardzo miękkie i łatwo wgniatające się owoce będą przejrzałe. Warto zwrócić uwagę na kolor skórki. Tylko te intensywnie pomarańczowe będą dojrzałe.

Kaki należy przechowywać w temperaturze pokojowej, z dala od światła słonecznego. Owoc można również trzymać w lodówce, jednak ze względu na panującą tam niską temperaturę, może stracić swój aromat.

Źródło: cefarm24.pl, terazgotuje.pl

Zobacz też:

W sklepie omijamy, bo nie wygląda zachęcająco. Ten owoc to najlepsze źródło błonnika i protein

Z ciekawością patrzymy, gdy leży na półce. To najlepszy owoc dla cukrzyków, pomoga w trawieniu, obniża ciśnienie

Gdy mam ochotę na słodycze, zjadam kilka. Poprawiają trawienie i wzmacniają kości

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: owoce