Reklama
Reklama

W sam raz dla kobiet w menopauzie i cukrzyków. Gdy dodasz do niej chili, kilogramy poleca jak z górki

To warzywo często pomijamy w diecie, nie zdając sobie sprawy z jego właściwości. Jest idealne dla kobiet w okresie przekwitania oraz osób borykających się ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Świetnie wpływa także na odchudzanie. Dodaję do niej chili i tylko patrzę, jak kilogramy lecą w dół na wadze. Według wielu to najzdrowsza fasola, jaką możemy się zajadać.

Najczęściej w sklepach spotykamy białą lub czerwoną fasolę. Na półkach powinniśmy jednak szukać czarnej fasoli, bo to ona właśnie zasłużyła na miano tej najzdrowszej. Szeroko wykorzystywana jest w kuchni meksykańskiej. Ceniona jest nie tylko za smak, ale także za korzystny wpływ na zdrowie. 

Czy czarna fasola jest zdrowa?

Czarna fasola jest bardzo zdrowym produktem, który powinien znaleźć się w diecie każdego człowieka. To cenne źródło witaminy E, C, K, A oraz mnóstwo witamin z grupy B. Uzupełni zapotrzebowanie na wapń, magnez, fosfor, potas, żelazo, cynk i sód. To też bogactwo białka (6 g/100 g fasoli) oraz błonnika (6,9 g/100 g fasoli). 

Dzięki takim składnikom czarna fasola zadziała na obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego, jednocześnie podnosząc "dobry" cholesterol HDL. W ten sposób jedzenie produktu ochroni serce i cały układ krążenia. Wpłynie przeciwmiażdżycowo i zarazem zapobiegnie rozwojowi takich chorób jak np. niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca. 

Czarna fasola może wspomagać odchudzanie. Zawartość dużej ilości białka i małej ilości tłuszczu sprawia, że warzywo ma niedużo kalorii. 100 g fasoli czarnej z puszki ma jedynie 91 kcal. W efekcie mocno nasyci, a przy tym nie dostarczy dużo kcal i łatwiej będziemy kontrolować wyznaczony deficyt kaloryczny.

Spożywanie czarnej fasoli polecane jest w szczególności kobietom w menopauzie. Te strączki są bogate w fitosterole, które działają regulująco na układ hormonalny pacjentek. Fasola złagodzi objawy menopauzy, zredukuje występujące napady gorąca i bezsenność. Do tego ze względu na cenny kwas foliowy, warzywo powinny jeść również kobiety w ciąży

Czarna fasola ma właściwości oddziałujące na poziom cukru. Regularne spożywanie warzywa wesprze utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Zapobiegnie występowaniu wahań glikemii po posiłkach. Z tego względu jest idealna dla cukrzyków i powinni oni włączyć ją do swojej diety. 

Sprawdź także: Sałata idealna dla cukrzyków. Działa jak naturalny prebiotyk, poprawia trawienie

Czarna fasola - z puszki czy świeża?

Wartości odżywcze świeżej czarnej fasoli i tej z puszki nie różnią się znacząco. Z tego powodu wybór podejmujemy, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje dotyczące smaku czy sposobu przygotowania.

Świeża czarna fasola będzie miała wyraźniejszy i intensywniejszy smak od tej z puszki. Do tego jest znacznie tańsza. Natomiast trzeba ją odpowiednio przygotować. Świeża fasola wymaga kilkugodzinnego namaczania, a następnie ok. 2-godzinnego gotowania.  

Czarna fasola z puszki jest szybka i prosta w użyciu. Puszkę wystarczy otworzyć, warzywa opłukać i już można ją zajadać. Jej smak jest delikatniejszy. Przy zakupie trzeba jednak zwrócić uwagę, czy fasola w puszce nie ma dodanych konserwantów i wzmacniaczy smaków

Z czym łączyć czarną fasolę, by wspomóc na odchudzanie?

Właściwości odchudzające czarnej fasoli warto wesprzeć dobrym połączeniem. Najlepiej takie działanie podkręci dodatek ostrej papryki chili. Zawartość kapsaicyny, która odpowiada za ostry smak papryczek, może przyspieszać metabolizm i wspomagać spalanie tłuszczu. Do tego związek zahamuje apetyt

Ponadto do czarnej fasoli warto dodać inny produkt, który ma dużą zawartość błonnika. Taka właśnie jest komosa ryżowa. Ma ona bardzo dużą ilość błonnika pokarmowego, a dodatkowo dostarczy białka. W rezultacie niewielką ilością mocno nasyci i wesprze pracę układu pokarmowego, wspierając zrzucanie zbędnych kilogramów.

Źródło: abczdrowie.pl, smaker.pl, terazgotuje.pl

Zobacz też:

Na długo zapewnia uczucie sytości. Jedz, gdy masz problemy z krążeniem, wysokim ciśnieniem i nerkami

Owoc z soczystym i wybornym miąższem. Lekarstwo na zdrowe oczy, kości i wysoki cukier

Na dworskich stołach podawano jako "zimowe szparagi". Zapomnieliśmy o tym zdrowym zamienniku ziemniaka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywa | fasola