Reklama
Reklama

Wystarczy pić 2/3 szklanki dziennie. Wzrok się poprawia, jelita pracują idealnie

Rabarbar najlepiej smakuje na cieście lub w kompocie. Niektórym wystarcza zwykły cukier, aby schrupać go ze smakiem. Kwaśny smak i intensywny aromat sprawiają jednak, że ma niewielu fanów. Dowiedz się, dlaczego warto się do niego przekonać i w jakiej wersji najbardziej opłaca się go jeść. Zdziwisz się, ile rabarbar może mieścić wartości w jednej łodydze.

Dla niektórych zaskoczeniem może być to, że rabarbar to warzywo. Jego długie i grube łodygi mają charakterystyczny różowy kolor, po którym można poznać, jak słodki będzie dany okaz. Warto jednak pamiętać, że jego smak i aromat to nie jedyne zalety.

Sprawdź także: Bardzo zdrowy napój z botwinki. Strzelczyk pokazuje, jak zrobić witaminową bombę

Skarbnica witamin. Właściwości soku z rabarbaru

Łodygi rabarbaru są niskokaloryczne. W 100 gramach zawierają jedynie 15 kcal. Dodatkowo są skarbnicą witamin i minerałów, a w ich składzie znajdziemy:

  • witaminę A,
  • witaminę C,
  • witaminę E,
  • witaminy z grupy B,
  • potas,
  • mangan,
  • żelazo,
  • wapń.

Łodygi rabarbaru zawierają również sporo błonnika i są źródłem cennych antyoksydantów. Mają niski indeks glikemiczny, przez co mogą przyjmować je również diabetycy.

Rabarbar przede wszystkim pozytywnie wpływa na układ pokarmowy. Duża zawartość błonnika poprawia perystaltykę jelit, łagodzi zaparcia oraz pomaga przyspieszyć procesy trawienne.

Dzięki zawartości antyoksydantów rabarbar wykazuje działanie przeciwzapalne, hamuje proces starzenia się organizmu oraz chroni przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Dzięki zawartości witaminy A i E poprawia wygląd skóry i przywraca jej zdrowy blask. Działa przeciwnowotworowo i przyspiesza gojenie ran.

Bogactwo witamin i minerałów sprawia, że pozytywnie wpływa na funkcjonowanie narządu wzroku, a także wzmacnia układ kostny i odpornościowy.

Wystarczy, że wyciśniesz. Pij na zdrowie

Rabarbar najczęściej można spotkać na ciastach, w kompotach czy przetworach. Warto jednak postawić na jego surową wersję, dzięki której będzie można cieszyć się pełnią wartości odżywczych tej rośliny.

Sok z rabarbaru to jedna z najbardziej przystępnych form tego warzywa, dzięki której szybko i łatwo dostarczysz organizmowi składników odżywczych. Do jego przygotowania będziesz potrzebować jedynie sokowirówki lub wyciskarki. Dokładnie umyj rabarbar, usuń liście i pokrój łodygi na mniejsze kawałki. Następnie umieść je w sokowirówce lub wyciskarce i powoli odsączaj płyn. Tak przygotowany napój przelej do dzbanka lub szklanek butelki i przechowuj w lodówce. Najlepiej jednak będzie jeśli, wypijesz go od razu po wyciśnięciu. 

Przed wypiciem soku warto pamiętać, że w nadmiernych ilościach może mieć on właściwości przeczyszczające. Z tego powodu wystarczy, że każdego dnia będziesz pił ok. 2/3 szklanki soku. Taka ilość pozwoli ci cieszyć się pozytywnych wpływem soku na organizm bez bolesnych skutków ubocznych. 

Źródła: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Czerwona cebula w miodzie i aromatycznych przyprawach. Idealna do sałatek i kanapek

Grzyb o wyjątkowym smaku i aromacie. Suszę i marynuję, ale najlepszy wychodzi sos

​Jak przedłużyć świeżość pomidorów? Tego nie rób, bo trzeba będzie je wyrzucić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dieta | przepisy