Reklama
Reklama

Większość traktuje jako chwast, ja robię napar. Na jelita działa jak balsam, pomaga też w odchudzaniu

Chwasty w naszym ogrodzie mogą mieć większą wartość, niż myślimy. Jedną z takich roślin jest boży chlebek, czyli ślaz zaniedbany. Ta niepozorna roślina posiada wiele cennych wartości odżywczych, a swoimi właściwościami może wesprzeć nasz organizm i rozwiązać problemy ze zdrowiem. Dowiedz się, w jaki sposób ją rozpoznać i przygotować z niej pyszny napar. Uważaj, aby jej nie przeoczyć.

Ślaz zaniedbany w medycynie ludowej wykorzystywany był już od średniowiecza. Dzisiaj jego właściwości są niemal zapomniane. Sprawdź, w jaki sposób go znaleźć i wykorzystać.

Jak rozpoznać boży chlebek?

Ślaz zaniedbany, czyli potocznie boży chlebek to roślina, którą często pomijamy w naszym ogrodzie i traktujemy jak chwast. Ma delikatne kwiaty o bladoróżowych płatkach, które rosną na długiej łodydze. Dla niektórych może przypominać malwę. Jej liście są okrągłe i lekko owłosione od spodu. Boży chlebek jest dość popularny i występuje na wielu łąkach oraz w parkach.

To właśnie liście oraz kwiaty rośliny są najbardziej cenne. Z ich dodatkiem można przygotować napar o wielu właściwościach. Niektórzy wykorzystują także korzenie rośliny.

Jakie właściwości ma boży chlebek?

W ślazie zaniedbanym kryje się wiele składników odżywczych, cennych dla naszego zdrowia. Przede wszystkim są to flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne oraz śluzy. Mają one działanie przeciwzapalne i mogą skutecznie wesprzeć nas przy różnych problemach zdrowotnych.

Boży chlebek wspomoże osoby, które cierpią na infekcje górnych dróg oddechowych. Działa wykrztuśnie i pomoże w łagodzeniu kaszlu i pozbywaniu się zalegającej flegmy. Dodatkowo może redukować ból, szczególnie gardła, ale także uszu. Niektórzy wykorzystują go nawet, aby zminimalizować objawy astmy.

Napar ze śluzu zaniedbanego ma duży wpływ na układ pokarmowy. Uznaje się go za remedium na problemy z jelitami, szczególnie takie jak wzdęcia czy biegunki. W tym przypadku również działa przeciwzapalnie i można go stosować, aby zapobiec powstawaniu wrzodów, a także stanów zapalnych śluzówki żołądka.

Napar z rośliny ceniony jest za właściwości detoksykujące organizm. Działa moczopędnie i pomaga przy chorobach układu moczowego, szczególnie kamicy nerkowej. Może również wesprzeć przy utracie zbędnych kilogramów.

Roślina ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne może być stosowana także na skórę, szczególnie w przypadku podrażnień, łuszczycy oraz egzemy. Przemywanie naparem skutecznie łagodzi najbardziej drażniące objawy. Zanim jednak go zastosujemy, zróbmy próbę uczuleniową, aby upewnić się, że nie pogłębi objawów.

Zobacz także: Najlepszy polski superfood. Latem robię zapas soku, bo obniża ciśnienie i dobrze wpływa na skórę

Jak zrobić napar z bożego chleba?

Napar z bożego chleba przygotowujemy z suszu. Wystarczy, że zbierzemy roślinę i pozostawimy ją do ususzenia. Możemy również przyspieszyć ten proces za pomocą suszarki do grzybów. Do przygotowania jednej porcji naparu na szklankę wody wystarczy nam łyżeczka ususzonej rośliny.

Umieszczamy susz w szklance, a następnie zalewamy go wrzątkiem. Warto przykryć szklankę talerzykiem na czas zaparzania. Następnie należy odczekać 15 minut i odcedzić napój po tym czasie. Pijemy go trzy razy dziennie po jednej łyżeczce. Ma przyjemny smak o miodowej nucie. Jeśli jednak nam nie smakuje, możemy delikatnie go posłodzić.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Postawi cię na nogi szybkiej niż kawa. Zdrowy i smaczny koktajl na śniadanie

Warzywo mało popularne, ale sok z niego to prawdziwe "złoto". Piję każdego ranka

Genialna sałatka z buraków, syci i wzmacnia. Weźmiesz do pracy, zrobisz na imprezę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: napoje