Co ugotować na Wszystkich Świętych? Te potrawy zaskoczą nawet wybrednych gości
Pierwszy listopada to dzień, w którym wiele osób spotyka się z bliskimi. Ty również należysz do tego grona? Jeśli w tym roku spodziewasz się gości, koniecznie poczęstuj ich pysznym i sycącym obiadem. Nie wiesz, co ugotować na Wszystkich Świętych? Poniżej znajdziesz przepisy, którymi możesz się zainspirować.
Nie wiesz, co podać rodzinie na obiad 1 listopada? Po wizycie na cmentarzu twoi goście z pewnością będą mieli ochotę na coś pożywnego i rozgrzewającego. Warto postawić na taką potrawę, którą możesz przygotować wcześniej, a po powrocie szybko i wygodnie podgrzać. Soczysty schab, pieczony łosoś, polędwiczki w sosie czy duszone żeberka to tylko kilka z wielu opcji, jakie masz do dyspozycji. Poznaj kilka przepisów, dzięki którym wyczarujesz pyszny i oryginalny obiad na Wszystkich Świętych - twoi bliscy z pewnością będą zachwyceni.
Planujesz przyrządzić obiad na Wszystkich Świętych, ale udka z kurczaka czy kotlety schabowe wydają ci się zbyt banalne? Jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości, postaw na coś mniej oczywistego, np. łososia, polędwiczki lub żeberka. Jak je zrobić i z jakimi dodatkami zaserwować? Poniżej znajdziesz kilka przepisów, którymi możesz się zainspirować, gdy zabraknie ci pomysłów.
1) Pieczony schab z pietruszką, marchewką i jabłkiem
Pieczony schab z pietruszką, marchewką i jabłkiem to danie, które nie tylko doskonale smakuje, ale również ładnie prezentuje się na stole. Poza wymienionymi składnikami do jego przygotowania potrzebujesz czosnku, oliwy z oliwek, natki pietruszki, ziół prowansalskich, mielonej papryki, cukru trzcinowego, musztardy miodowej oraz soli i pieprzu. Mięso warto zamarynować dzień wcześniej. Nakłuj je nożem i natrzyj przeciśniętym przez praskę czosnkiem, papryką, ziołami prowansalskimi oraz solą i pieprzem. Polej je oliwą z oliwek i umieść w naczyniu żaroodpornym. Wstaw je do lodówki.
Na drugi dzień posmaruj schab musztardą i oprósz cukrem trzcinowym. Ułóż wokół niego warzywa, tj. słupki marchewki i pietruszki. Piecz mięso przez 30 minut w temperaturze 180 stopni, najlepiej bez przykrycia. Dodaj kawałki jabłek i wstaw naczynie z powrotem do piekarnika. Kontynuuj obróbkę termiczną przez 50 minut. Po upieczeniu odstaw schab na 15 minut, a następnie pokrój go w plastry. Na koniec posyp go posiekaną natką pietruszki i podaj z ziemniakami lub kopytkami.
2) Polędwiczki w sosie porowym
Kolejną ciekawą opcją na obiad na Wszystkich Świętych są polędwiczki w sosie porowym. Potrawa w tym wydaniu powstaje z takich składników jak polędwiczka wieprzowa, por, oliwa z oliwek, masło, musztarda, tymianek, śmietana oraz sól i pieprz. Oczyść mięso, pokrój je w plastry i delikatnie rozpłaszcz dłońmi. Usuń z pora liście, po czym przekrój go wzdłuż, opłucz i pokrój w półplasterki. Podgrzej na patelni masło wraz z oliwą i podsmaż na nich mięso, doprawiając je wcześniej solą i pieprzem. Przełóż polędwiczki na talerz i na tym samym tłuszczu podsmaż półplasterki pora wraz z solą i tymiankiem. Wlej wodę i duś warzywo przez dwie minuty pod przykryciem. Dodaj polędwiczki wraz z sokiem pozostałym na talerzu, wlej śmietanę, dodaj musztardę i całość wymieszaj. Gotowe danie podaj z kopytkami i ogórkiem kiszonym.
3) Łosoś w cytrusach
Co ugotować na Wszystkich Świętych, jeśli nie schab lub polędwiczki? Dobrym wyborem będzie pieczony łosoś w cytrusach. Aby go przygotować, musisz zaopatrzyć się w filety z łososia, cytrynę, pomarańcze, granat, oliwę z oliwek, imbir w proszku, ostrą i słodką paprykę, czosnek granulowany, koperek oraz sól i pieprz. Podziel rybę na mniejsze porcje i oprósz je solą oraz pieprzem. Pokrój cytrusy w plasterki. Przełóż część z nich do naczynia żaroodpornego i umieść na nich kawałki łososia. Wymieszaj oliwę z oliwek z imbirem, czosnkiem, papryką, koperkiem oraz sokiem z resztek cytrusów, a następnie polej nią łososia. Połóż na wierzchu drugą porcję owoców i wstaw rybę na 12 minut do piekarnika nagrzanego do 250 stopni. Przed podaniem posyp ją pestkami granatu i koperkiem. Możesz zaserwować ją z ryżem.
4) Duszone żeberka w sosie własnym
Duszone żeberka w sosie własnym to kolejna doskonała opcja na typowy jesienny obiad. Aby je zrobić, poza mięsem, na liście niezbędnych składników, umieść mąkę, ostrą i słodką paprykę, olej rzepakowy, czosnek, cebulę, marchewkę, seler korzeniowy, pietruszkę, sos sojowy oraz sól i pieprz. Podziel żeberka na kawałki, oprósz je solą i pieprzem, a następnie wymieszaj w mące połączonej z mieloną papryką. Rozgrzej w garnku olej i podsmaż na nim mięso. Po kilku minutach przełóż je na talerz.
Wlej do garnka drugą porcję oleju i dodaj pokrojoną w kostkę cebulę oraz czosnek. Dorzuć pokrojoną pietruszkę, seler i marchewkę. Dopraw całość solą oraz pieprzem i wymieszaj. Włóż do warzyw żeberka, wlej gorącą wodę oraz sos sojowy i kontynuuj obróbkę termiczną pod przykryciem do momentu, aż mięso stanie się miękkie i zacznie odchodzić od kości. Gotową potrawę możesz podać z surówką z kapusty pekińskiej. Jej przygotowanie jest niezwykle proste - wystarczy ją poszatkować, doprawić solą i pieprzem oraz skropić oliwą i sokiem z cytryny. Na koniec polej ją dressingiem na bazie miodu, musztardy i śmietany.
5) Roladki z kurczaka ze szpinakiem i suszonymi pomidorami
Preferujesz obiad na Wszystkich Świętych z kurczakiem? Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się jedynie do pieczonych udek i skrzydełek czy piersi z kurczaka w panierce. Równie dobrze możesz zrobić roladki ze szpinakiem i suszonymi pomidorami. Do ich przyrządzenia potrzebujesz filetów z kurczaka, oliwy z oliwek, suszonych pomidorów, świeżego szpinaku, masła, czosnku, mozzarelli oraz tartej gałki muszkatołowej. Oczyść mięso z błonek. Rozbij je na cieńsze płaty, po czym natrzyj oliwą i oprósz solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Podgrzej na maśle przeciśnięty przez praskę czosnek i dodaj do niego szpinak. Smaż go do momentu, aż zwiędnie.
Umieść szpinak na filetach z kurczaka wraz z suszonymi pomidorami i wiórkami mozzarelli. Zawiń mięso w roladki i zepnij wykałaczkami. Przełóż je do naczynia żaroodpornego i piecz przez 25 minut w temperaturze 200 stopni. Wyjmij wykałaczki i pokrój roladki w plastry. Przed podaniem możesz polać je sosem serowym. Aby go przygotować, zeszklij na patelni pokrojoną w kostkę cebulę. Dodaj do niej serek topiony, śmietanę kremówkę, przyprawy, np. sól, pieprz, kurkumę, oregano i mieloną paprykę, oraz soki pozostałe po pieczeniu mięsa. Gotuj całość, cały czas mieszając. Gotową potrawę podaj ze swoją ulubioną surówką oraz ryżem lub ziemniakami.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Te warzywa są zdrowsze po ugotowaniu niż surowe. Jedz ich więcej na ciepło
Ani z cebuli, ani z imbiru. Najlepszy syrop na kaszel i chrypkę zrobisz ze pysznego owocu
Jak długo można trzymać mięso w zamrażarce? Wołowna, wieprzowina i drób mają różne terminy