Dodaj do mięsa zamiast bułki i dobrze wymieszaj. Mielone będą mięciutki i soczyste
Jesteśmy przyzwyczajeni, że podczas robienia mielonych, dodajemy do nich trochę bułki tartej. Potem ten składnik trafia też do panierki, aby kotlety przyjemnie chrupały. Niestety bułka tarta jest kaloryczna, a dodatkowo wchłania tłuszcz z patelni, co podnosi tylko kaloryczność całej potrawy. Lepiej zastąpić ją więc zdrowszym składnikiem.
Co dać do mielonych zamiast bułki? Istnieje produkt znacznie mniej kaloryczny, za to bogatszy w wartościowe składniki odżywcze. Przekonaj się, czym zastąpić bułkę podczas robienia mielonych.
Przy przyrządzaniu kotletów mielonych kluczowym czynnikiem jest wybór najwyższej jakości mięsa. Stanowi ono bazę całej potrawy i będzie miało wpływ na to, czy nie wyjdzie ona sucha i bez smaku. Najlepiej, jeśli w sklepie kupisz świeżo zmielone mięso. Może być to wieprzowina, wołowina, cielęcina, kurczak lub indyk. Najsmaczniejsze kotlety wychodzą jednak z mieszanek różnych mięs.
Mięso na mielone nie może być zbyt chude, bo kotlety wyjdą twarde i suche. Tłuszcz odpowiada też za ich puszystość i sprawia, że nie rozpadną się podczas smażenia. Idealnie, jeśli na jedną część mięsa mielonego tłustego przypadają dwie części mięsa chudego.
W sklepie możesz kupić tylko paczkowane mięso mielone? Pamiętaj, żeby dokładnie zapoznać się z etykietą na opakowaniu. Najlepszy będzie produkt, który zawiera niemal 100 proc. mięsa. W składzie może znaleźć się sól, ale nie powinno być spulchniaczy i sztucznych dodatków.
Mięso mielone nie powinno być wysuszone, szarawe, zbyt wilgotne lub mieć widocznych fragmentów żółtawego tłuszczu. Wszystko wskazuje na to, że zostało przygotowane ze starego mięsa, którego data przydatności do spożycia właśnie się kończy. Świeże, dobre do wykorzystania w kuchni, mięso jest matowe i ma żywy, różowawy lub bordowy kolor.
Wybrałeś dobre mięso, zmieszałeś z jajkiem, cebulką i przyprawami? Co w takim razie dodać do mielonych, jeśli nie bułkę tartą? Zdrowszym zamiennikiem będzie kasza manna. Popularny w polskiej kuchni składnik nie tylko spulchni kotlety, ale sprawi, że konsystencja potrawy stanie się delikatniejsza. Co ciekawe, w kaszy mannie można też panierować mielone, które wyjdą podobnie chrupiące, jak w tradycyjnej wersji z bułką tartą. Do środka kotletów możesz dodać zarówno surową, jak i ugotowaną kaszę - w przypadku tej drugiej zmieni się nieco tekstura dania.
Składniki:
- 500 g mięsa mielonego (wieprzowego),
- cebula,
- 3-4 łyżki kaszy manny,
- jajko,
- sól,
- pieprz.
Do smażenia:
- olej roślinny.
Sposób wykonania:
Obierz cebulę i pokrój w drobną kostkę. Możesz ją podsmażyć na oleju, ale nie musisz. Podsmażoną odłóż do przestygnięcia.
Mięso mielone przełóż do miski, dodaj surową lub chłodniejszą, przesmażoną cebulę, kaszę mannę, jajko. Dopraw solą i pieprzem według uznania. Połącz składniki ze sobą na gładką masę.
Zwilż dłonie i uformuj kotlety. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo opanierować je w kaszy mannie. Wtedy po prostu gotowe płaskie kule obtaczaj w kaszy.
Na patelnię wlej olej i dobrze rozgrzej. Mielone smaż do zbrązowienia. Podaj z ziemniakami i ulubioną surówką.
Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl
Zobacz też:
Kroję dwa cienkie plasterki i wrzucam do kawy. Dobrze się czuję, mam dużo energii i mniejszy apetyt
Jak długo gotować suszone grzyby? Nie zrób tego błędu, bo będą twarde i stracą smak
Nie ma ości, jest chuda - ryba idealna na Wigilię. Wspiera pracę serca i wzmacnia kości