Dodaj do rosołu zamiast maggi. Zupa zyska zupełnie nowy, niepowtarzalny smak
Maggi króluje na polskich stołach i niezmiennie od wielu lat wzbogaca smak naszych rosołów. Nie lubisz tego dodatku, a może już ci się znudził i chcesz przyprawić swoją zupę w inny ciekawy sposób? Z tą przyprawą rosół zyska zupełnie nowy, niepowtarzalny smak. Spróbowałam raz i już nie wróciłam do lubczyku.
Rosół jest zupą bardzo klasyczną i prostą. Przez to mogłoby się wydawać, że znamy go już chyba w każdej wersji i nie ma tam miejsca na nowe smaki. To ogromny błąd. Gdy dodasz do wywaru sosu sojowego, przekonasz się, jak wybitnie będzie smakować.
Sos sojowy to fermentowany azjatycki przysmak, który przygotowuje się z połączenia soi, pszenicy, wody i soli. Pierwotnie pochodzi z Chin, gdzie wytwarzany był już ponad 2500 lat temu. W zależności od zakupionego rodzaju sosu może być on gęstszy lub rzadszy. Wciąż jednak pozostaje podobny w smaku.
Sos sojowy charakteryzuje się wyjątkowo mocnym smakiem umami. Dzięki temu kilka kropel dodanych do rosołu świetnie wzbogaci jego smak. Wywar stanie się bardziej aromatyczny i podbity zostanie smak mięs użytych do przygotowania go. Trzeba przy tym pamiętać, że sos sojowy jest zarazem bardzo słony.
Zbyt duża ilość sosu sojowego może sprawić, że rosół stanie się za słony. Do tego może nabrać zbyt azjatyckiego charakteru, czego byśmy nie chcieli. Przyjmuje się, że na około 2 litry wody dodaje się 1-2 łyżki sosu. Przyprawę dodaje się dopiero pod koniec gotowania, aby nie zdominowała ona całości.
Naturalny sos sojowy, który nie zawiera ulepszaczy smaku, nie powinien zawierać składników szkodliwych dla zdrowia. Natomiast należy pamiętać, że przyprawa obfituje w sól. 1 łyżka stołowa sosu pokrywa aż 40 proc. zalecanego dziennego spożycia sodu.
Częste spożywanie dużych ilości sosu sojowego może prowadzić więc do nadmiernego spożycia soli. To będzie się wiązać ze wzrostem ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Między innymi będzie to nadciśnienie tętnicze krwi, niewydolność serca.
Jeszcze gorzej na nasze zdrowie wpłyną sosy sojowe, które są fermentowane chemicznie i zawierają ulepszacze smaku. Unikaj także produktów z dodatkiem konserwantów, zagęszczaczy i sztucznych barwników. Najzdrowszy ze wszystkich sos sojowy w składzie będzie mieć tych wodę, soję, pszenicę i sól.
Źródło: dietetycy.org.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Jak uratować sklejony makaron? Zastosuj prosty, kuchenny trik
Dlaczego kompot z suszu jest gorzki? Jest tylko jeden winowajca
Stawia na nogi, topi boczki niczym żelazko i chroni wątrobę. Wypróbuj kawę ze specjalnym dodatkiem