Jak przyrządzić karpia bez ości? Wypróbuj prosty trik Magdy Gessler
Karp to jedna z najczęściej wybieranych ryb na polskich stołach, zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. Wiele osób nie przepada jednak za smakiem jego mięsa albo dużą liczbą ości. Okazuje się, że odpowiednie przygotowanie ryby może szybko rozprawić się z jej najbardziej uciążliwymi cechami. Magda Gessler ma sposób na uzyskanie karpia o wyśmienitym smaku i rozpływającej się w ustach strukturze. Nawet początkujący poradzą sobie z właściwą obróbką ryby.
Karp jest uniwersalną rybą, która nadaje się do wielu potraw, nie tylko wigilijnych. Dowiedz się, jak go przygotować, aby mięso ryby rozpływało się w ustach i zachwycało smakiem.
Karp pomimo specyficznego smaku oraz sporej liczby ości jest rybą, którą warto docenić. W jego składzie znajdziemy mnóstwo cennych witamin i minerałów. W porównaniu do innych ryb, mięso karpia jest średnio tłuste, a 100 g ryby dostarcza ok. 120 kcal. Jest wartościowym źródłem białka oraz zdrowych tłuszczy. Dzięki temu wspiera budowę oraz regenerację tkanek naszego organizmu, a także wspiera zdrowie układu krwionośnego. Tłuszcze nienasycone, które znajdziemy w rybie, mogą przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób układu sercowo-naczyniowego.
Ryba zawiera witaminę D, która jest niezwykle ważna podczas okresu jesienno-zimowego. Pomaga w funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz jest niezbędna dla zdrowia kości. Z kolei zawartość witamin z grupy B wspiera zdrowie układu nerwowego oraz metabolicznego.
W karpiu znajdziemy też selen, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Wraz z antyoksydantami, które zawarte są w rybie, chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości nowotworów.
Warto zwrócić uwagę na to, aby karp pochodził ze sprawdzonego źródła. Często dostępne na rynku produkty pochodzą z hodowli, które hodują ryby w zanieczyszczonej wodzie. Z tego powodu mogą znaleźć się w nim antybiotyki, pestycydy czy metale ciężkie. Taka ryba może nam zaszkodzić. Warto upewnić się, ze kupiony przez nas karp pochodzi od uczciwego producenta.
Zobacz także: Jak pozbyć się mulistego smaku karpia? Jest na to prosty sposób
Karp ma specyficzny smak oraz sporo ości. Dlatego przed jego przygotowaniem warto poświęcić czas na właściwą obróbkę. Kluczem jest czyszczenie karpia oraz filetowanie. Przyda się do tego deska do krojenia, ostry nóż oraz rękawiczki albo szmatka, dzięki którym zapobiegniemy wyślizgiwaniu się mięsa z naszych rąk. Mięso dokładnie myjemy, pozbawiamy głowy, płetw oraz łusek. Rybę nacinamy po grzbiecie wzdłuż struny grzbietowej, aż do ogona. Oderwany od kręgosłupa filet ukaże nam całą partię ości brzusznych. Należy ją dokładnie odciąć, a następnie wyrównać płaty z każdej strony, aby usunąć nadmiar skóry.
Dalsza obróbka filetów pozwoli na polepszenie smaku mięsa oraz zmiękczenie ości, pozostałych w rybie.
Magda Gessler ma sposób na przygotowanie ryby, aby ości nie były w niej wyczuwalne. Jednocześnie mięso zyskuje delikatną strukturę oraz smak. Filety wystarczy zamarynować w odpowiedni sposób.
Magda Gessler poleca marynatę z plastrów cebuli. Filety ryby umieszczamy w glinianym garnku, a następnie solimy i dodajemy pokrojoną w piórka cebulę. Warto dokładnie natrzeć karpia składnikami, a potem odstawić na całą noc.
Następnego dnia wyjmujemy kawałki ryby, obtaczamy je w jajku oraz bułce tartej wymieszanej ze skrobią ziemniaczaną. Panierowane filety smażymy na dobrze rozgrzanym, głębokim tłuszczu. Pod wpływem marynaty i wysokiej temperatury małe i cienkie ości zmiękną i nie będą stanowiły niebezpieczeństwa podczas jedzenia.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Najlepszy sposób na gotowanie zamrożony pierogów. Nie ma szans, żeby się rozpadły
Dodaj do rosołu zamiast maggi. Zupa zyska zupełnie nowy, niepowtarzalny smak
Jak uratować sklejony makaron? Zastosuj prosty, kuchenny trik