Reklama
Reklama

Jak sprawdzić, czy ryba jest usmażona? Zastosuj patent dobrego kucharza

Usmażenie perfekcyjnej ryby to sztuka, która wymaga nie tylko odpowiednich składników, ale również właściwego podejścia. Jeśli zdarza się, że filety przywierają do patelni, rozpadają się albo po długim smażeniu w dalszym ciągu są surowe w środku, to znak, że musisz coś zmienić. Poznaj sposoby, dzięki którym uda ci się uzyskać perfekcyjną smażoną rybę. Ten jeden trik sprawi, że będziesz wiedział, kiedy jest gotowa.

Smażenie ryby dla początkujących kucharzy może być wyzwaniem. Mały błąd może sprawić, że mięso będzie się rozpadać, nie dopiecze się lub wyjdzie za suche. Jeśli jednak będziemy pamiętać o kilku ważnych aspektach, szybko okaże się, że może przebiec bez żadnych kłopotów.

Jak smażyć rybę na patelni?

Musimy pamiętać, że proces uzyskania idealnej smażonej ryby wcale nie zaczyna się na patelni. Przed smażeniem należy odpowiednio oprawić rybę. Świeżą należy dokładnie wypatroszyć i pozbawić łusek, a mrożoną dokładnie rozmrozić w lodówce i osuszyć ręcznikiem papierowym. Aby poprawić smak ryby oraz nadać mięsu odpowiedniej struktury warto przed smażeniem ją zamoczyć. Można użyć do tego mleka lub zwykłej wody. Niektórzy decydują się na skropienie ryby sokiem z cytryny.

Rybę przed smażeniem możemy pokryć panierką. Najpierw obtaczamy mięso w mące, następnie w jajku i na końcu w bułce tartej. Należy dokładnie docisnąć ją do ryby, aby nie odpadała podczas smażenia. Warto pamiętać, aby warstwa panierki nie była zbyt gruba. Może przez to nadmiernie wchłaniać tłuszcz, a tym samym wpłynąć na końcowy smak ryby.

Możemy przejść do smażenia ryby. Warto na patelni rozgrzać tłuszcz o wysokiej temperaturze dymienia. Mięso może potrzebować kilku minut, dlatego musimy mieć pewność, że tłuszcz się nie spali i nie wpłynie na końcowy smak dania. Warto wybrać olej rzepakowy, oliwę z oliwek albo masło klarowane.

Na dobrze rozgrzaną patelnię wlewamy tłuszcz. Powinno być go dużo — ważne, aby pokrywał dno patelni cienką warstwą. Układamy na nim rybę, a następnie smażymy ją ok. 5 minut z każdej strony. Obracamy ją na drugą stronę tylko raz. Dzięki temu unikniemy rozpadania się jej. Ryby nie smażymy pod przykryciem — tak przygotowana w rezultacie będzie gumowa. Usmażoną rybę po zdjęciu z patelni, możemy umieścić na ręczniku papierowym, aby osuszyć ją z nadmiaru oleju.

Sprawdź także: Jak pozbyć się mulistego smaku karpia? Wystarczy, że wymoczysz go w tym napoju

Jak sprawdzić, czy ryba jest usmażona?

Są dwa sposoby na sprawdzenie, czy ryba jest usmażona. Do obu wystarczy metalowy widelec. Aby przekonać się, czy filet nie jest surowy, należy wbić widelec pod kątem 45 st. w najgrubszy fragment mięsa. Można poznać, że ryba jest gotowa do zdjęcia z patelni po tym, że jej mięso będzie się łatwo dzielić oraz nie będzie przezroczyste.

Innym sposobem jest wbicie w najgrubszy fragment ryby metalowego widelca, wyjęcie go i sprawdzenie, jaką ma temperaturę. Jeśli będzie wyraźnie ciepły to znak, że mięso ryby jest w całości doskonale usmażone.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Czym zastąpić proszek do pieczenia? Zamienniki też gwarantują pyszne wypieki

Orzechy włoskie są gorzkie? Prosty, kucharski trik i pozbędziesz się nieprzyjemnego smaku

Jak pozbyć się mulistego smaku karpia? Wystarczy, że wymoczysz go w tym napoju

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ryby