Jak uratować mętny rosół? Jeden nieoczywisty składnik wyklaruje wywar
Polacy uwielbiają rosół, nic więc dziwnego, że bardzo często pojawia się na naszych stołach. Pyszny warzywno-mięsny wywar, dobrej jakości makaron, marchewka i zielona pietruszka, czego chcieć więcej? Wytrawne gospodynie z pewnością mają swój sprawdzony patent na przygotowanie tej zupy. Jeśli jednak nie masz doświadczenia, możesz zastanawiać się, dlaczego rosół wychodzi mętny. W poniższym artykule podpowiemy ci, co zrobić, aby wyszedł idealnie klarowny.
Rosół to klasyka polskiej kuchni. Chociaż jemy go na niemal każdej dużej uroczystości rodzinnej, a w wielu domach, co niedzielę na obiad, mało kto zdaje sobie sprawę, że zupa ta jest nie tylko smaczna, ale i bardzo zdrowa. Doskonale działa na trawienie i pracę jelit. Obecny w wywarze kolagen świetnie działa na stawy, wzmacnia kości, poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci. Co ciekawe, zupa ta ma także działanie przeciwzapalne. Warto jeść ją podczas przeziębienia, oraz w stanach osłabienia organizmu. Jak zrobić rosół, żeby nie był mętny? Podpowiadamy.
Sprawdź także: Ta zupa to "płynne złoto". Pomaga na bóle stawów, jelita i wątrobę
Najczęstszą przyczyną mętnego rosołu jest wrzucanie surowego lub bardzo zimnego mięsa z lodówki do gorącego wrzątku. Wówczas obecne w nim białko, pod wpływem temperatury szybko się ścina, a zupa przestaje być klarowna. Dlatego, jeśli chcesz mieć piękny, złocisty rosół najpierw rozmroź mięso, zalej je zimną wodą i dopiero włącz grzanie.
Warto dodać również, że jeśli gotujemy rosół na dużej ilości mięsa, z dużym prawdopodobieństwem pod wpływem gotowania na jego powierzchni pojawią się szumowiny. Jeśli chcesz, aby rosół był klarowny, należy je na bieżąco usuwać, na przykład za pomocą łyżki cedzakowej.
Sposobem na klarowny i bardzo aromatyczny rosół, który obecnie krąży w internecie, jest upieczenie mięsa oraz warzyw, przed wrzuceniem ich do garnka i zalanie wodą. Podpieczenie składników, ma zapewnić zupie jeszcze ładniejszy kolor oraz bardziej wyrazisty smak. Pamiętaj także, aby gotować rosół na małym ogniu, wiele gospodyń zaleca, aby powoli "pyrkał" nawet przez cztery godziny. Istotny jest nie tylko sam proces gotowania. Jeżeli chcesz, żeby rosół wyszedł idealnie, wybieraj do niego świeże, dobrej jakości mięso i jędrne warzywa. Patentem na klarowny rosół, jest także wrzucenie do zupy dobrze umytej skorupki jajka.
Zastanawiasz się, jak wyklarować rosół? Jest na to kilka sposobów. Wrzuć połówkę małego ziemniaka do gotującej się zupy, odczekaj pół godziny, rosół powinien stać się bardziej przejrzysty. Niektóre gospodynie dodają do niego również kilka goździków, ten dodatek wzbogaci także jego smak.
Innym trikiem jest dorzucenie do ciepłej zupy kostek lodu, następnie należy poczekać, aż wystygnie. Kiedy wywar będzie chłodny, zbierz tłuszcz i to co wytrąciło się na powierzchni rosołu za pomocą łyżki. Możesz także przecedzić rosół, następnie do gorącej zupy dodać ubite białko jajka, cały czas mieszać, aż wszystko się zetnie. Wówczas przelej rosół przez sitko i gotowe.
Źródła: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Kroję dwa cienkie plasterki i wrzucam do kawy. Dobrze się czuję, mam dużo energii i mniejszy apetyt
Jak długo gotować suszone grzyby? Nie zrób tego błędu, bo będą twarde i stracą smak
Nie ma ości, jest chuda - ryba idealna na Wigilię. Wspiera pracę serca i wzmacnia kości