Kawowy hit z PRL-u wraca do łask. Oczyszcza organizm, poprawia koncentrację i obniża cholesterol
Ten napój był niegdyś obowiązkowym elementem poranków w wielu polskich domach. Dziś znów zyskuje popularność - i to nie tylko przez sentyment. Wspiera naturalne oczyszczanie organizmu, reguluje cholesterol, poprawia koncentrację, a przy tym wszystkim nie zawiera kofeiny. Idealny dla osób dbających o zdrowie, które szukają zamiennika tradycyjnej kawy. Furorę robił w PRL-u, a teraz powraca na salony.
Obecnie dostęp do kawy jest niemalże nieograniczony. Sklepowe półki pękają w szwach, mamy do wyboru ziarniste, mielone, rozpuszczalne, w różnych smakach, o różnych aromatach. Natomiast nie zawsze tak było i osoby, które pamiętają czasu PRL-u doskonale wiedzą, o co chodzi.
W tym szczególnym czasie kawa uchodziła za towar luksusowy. Bardzo często była droga, a zdecydowanie nie szła za tym jakość. Miłośnicy czarnego napoju wówczas szukali zamienników, które będą podobne w smaku, a tańsze.
Tu z pomocą przychodziła kawa z cykorii. Przyrządza się ją z prażonego korzenia cykorii. W smaku ma wyraźne nuty orzechowe, lekko słodkie, jednocześnie ziemiste. Ma aromat bardzo podobny do tradycyjnej kawy, ale była tańsza. Z czasem wyparto ją z codziennego menu, a niesłusznie. Teraz powraca na salony, bo okazuje się, że warto ją pić nie tylko dla aromatu czy sentymentu.
Kawa z cykorii to istotne źródło witamin, w tym witaminy C, witamin z grupy B. Z minerałów uzupełnia potas, wapń, magnez, sód, fosfor, żelazo. W napoju zawarte są zarazem cenne antyoksydanty, błonnik pokarmowy oraz inulinę. Jak taki skład wpłynie na działanie organizmu?
Picie kawy z cykorii polecane jest osobom, które mają problemy ze strony układu pokarmowego. Wesprze pracę wątroby i będzie stymulować produkcję kwasów żółciowych. Tym samym ułatwi trawienie, przyspieszy perystaltykę jelit i zapobiegnie zaparciom. Co więcej, może zapewnić prawidłowy skład mikroflory bakteryjnej jelit, gdyż zawiera inulinę, działającą jak naturalny probiotyk.
W efekcie kawa z cykorii może również pomagać w usuwaniu nadmiaru cholesterolu. Obniży jego poziom i zadziała ochronnie na serce. Zmniejszy ryzyko zachorowania na miażdżycę, nadciśnienie.
Dawka antyoksydantów sprawia, że kawa z cykorii to sposób na ograniczenie szkodliwego działania wolnych rodników. Zamiennik tradycyjnej kawy zapobiegnie wielu powikłaniom związanym ze stresem oksydacyjnym. Ma więc funkcję przeciwnowotworową, przeciwzapalną, przeciwstarzeniową. Usprawni oczyszczanie organizmu z toksyn.
Po kawę z cykorii powinny sięgać osoby, które chcą zadbać o swój układ nerwowy. Wpłynie na lepszą pamięć i koncentrację. Ułatwi wyciszanie się w okresach wysokiego stresu i przyspieszy zasypianie. Napar nie zawiera kofeiny, więc może być przyjmowany nawet późnym popołudniem lub wieczorami.
Niestety, nie wszyscy będą mogli cieszyć się właściwościami kawy z cykorii. Do grupy z przeciwwskazaniami należą pacjenci cierpiący na żylaki i hemoroidy. Napój w nadmiarze może dodatkowo osłabiać naczynia krwionośne. Nie można jej podawać także alergikom.
Do kawy z cykorii będziemy potrzebować gotowej mieszanki, którą można bez problemu dostać w większych marketach. Warto zajrzeć też do sklepów ze zdrową żywnością. 1 łyżeczkę kawy wystarczy wsypać do kubka i zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą. Po około 10 minutach pyszny zamiennik tradycyjnej kawy jest gotowy do picia.
Bezkofeinowy napar z korzenia cykorii można pić solo lub z ulubionymi dodatkami. Tak samo, jak w przypadku klasycznej kawy, można wykorzystać mleko lub śmietankę. Do osłodzenia wykorzystaj cukier, miód, słodzik. Szczypta przypraw korzennych jak np. cynamon, kardamon, podkręcą jej aromat oraz właściwości zdrowotne.
Pomimo tego, że kawa z cykorii jest bezkofeinowa, należy przyjmować ją w ograniczonych ilościach. Jedna filiżanka dziennie wystarczy, aby zauważyć korzyści płynące z picia naparu. W większych ilościach może doprowadzić do dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Źródło: smaker.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Chrupiąca, sycąca i zdrowa przekąska. Jedz, gdy często bolą cię stawy
Nie pij podczas upałów. Odwadnia i może doprowadzić do udaru
Śmietana nie chce się ubić? Dodaj kilka kropel, zgęstnieje i będzie puszysta jak obłok