Reklama
Reklama

Od tych ryb możesz zarazić się pasożytami. Uważaj, co kupujesz

Powszechnie wiadomo, że spożywanie ryb jest korzystne dla zdrowia. Warto jednak pamiętać, że aby mięso było dla nas bezpieczne, należy odpowiednio je przygotować. Istotny jest nie tylko sam proces gotowania, ale i zachowanie higieny podczas pracy, oraz prawidłowe przechowywanie produktu. Sprawdź, jakie pasożyty atakują ryby, oraz jak się przed nimi uchronić.

Dobrze zbilansowana dieta powinna zawierać wszystkie niezbędne organizmowi makroskładniki, czyli węglowodany, tłuszcze i białko. Świetnym źródłem protein oraz zdrowych kwasów tłuszczowych są właśnie ryby, dietetycy zalecają, aby pojawiały się w naszej diecie jak najczęściej. Często jednak zapominamy, że w rybach mogą znajdować się niebezpieczne pasożyty, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu.  

Sprawdź także: Jakie są najzdrowsze sposoby przygotowywania jajek?

Jedz ryby na zdrowie

Ryby są dobrym źródłem białka, którego dostarczanie jest niezwykle istotne dla naszego organizmu. Proteiny stanowią substancję budulcową komórek, wspierają prawidłową pracę i regenerację mięśni, a także wzmacniają odporność organizmu. Produkty bogate w białko wpływają także na sytość posiłku, co jest szczególnie ważne w przypadku diety odchudzającej, ponieważ pomaga to zapobiegać podjadaniu. 

Ponadto w rybach obecne są kwasy nienasycone omega-3 i omega-6, które przede wszystkim doskonale wpływają na układ krążenia, wspierają pracę serca, a także pomagają obniżyć zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi, oraz działają przeciwzapalnie. Zmniejszają ryzyko wystąpienie cukrzycy. Kwasy nienasycone świetnie oddziałują również na układ nerwowy, a także korzystnie działają na urodę, wspierają kondycję skóry, włosów i paznokci.

W rybach znajdują się również witamina A, wspierająca prawidłowe widzenie, oraz chroniąca oczy przed chorobami, witaminy z grupy B, które między innymi dbają o układ nerwowy i krwionośny, a także witamina D, która wzmacnia kości i zęby. W jej składzie obecne są także substancje mineralne, wapń i fosfor, które wpływają na stan kości i zębów, a także zmniejszają ryzyko próchnicy i osteoporozy; selen, który wspiera układ immunologiczny i chroni organizm przed stresem oksydacyjnym oraz wspierający pracę tarczycy jod.

Zastanawiasz się, jak często jeść ryby? Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) zaleca spożywanie ryb przynajmniej dwa razy tygodniowo. Co najmniej raz w naszym jadłospisie powinny pojawić się tłuste ryby morskie, np. łosoś czy makrela. Odpowiednia porcja dla dorosłej osoby to około 150 g kawałek. Do najbardziej polecanych ryb należą: łosoś, dorsz, morszczuk, śledź, makrela, a także sardynki. 

Jakie pasożyty atakują ryby? 

Chociaż jak widać ryby są bardzo zdrowe, warto uważać, aby przez przypadek nie zarazić się przez nie pasożytami. Mogą powodować między innymi silne zatrucia pokarmowe, a także wywoływać groźne choroby.  W rybach mogą znajdować się na przykład larwy tasiemca, przywry kociej, czy nicienie.  

Larwy tasiemca mogą znajdować się między innymi w łososiach, śledziach, pstrągach, czy okoniach, natomiast przywry można spotkać w linach. Nicienie najczęściej bytują w rybach morskich, np. dorszach, śledziach, tuńczykach, sardynkach, czy makrelach Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednią obróbkę termiczną ryby, należy dobrze ją ugotować, usmażyć lub upiec, minimum w 60 stopniach. Warto upewnić się, że mięso jest dobrze ścięte. 

Dodatkowo należy zadbać, aby ryby kupować jedynie w sprawdzonych źródłach, a także unikać także spożywania surowego mięsa zakupionego w marketach, np. robiąc z niego sushi. Należy także zadbać, aby po zakupach ryba jak najszybciej znalazła się w lodówce, lub została zamrożona. Nie wolno również ponownie zamrażać rozmrożonej ryby. Nie zapomnij również o higienie podczas gotowania, należy dobrze umyć ręcę, zarówno przed, jak i po gotowaniu, a także używać osobnych desek oraz dobrze umyć noże po kontakcie z surowym mięsem. 

Źródło: pacjent.gov.pl, styl.interia.pl, terazgotuje.pl

Zobacz też:

Te warzywa są zdrowsze po ugotowaniu niż surowe. Jedz ich więcej na ciepło

Ani z cebuli, ani z imbiru. Najlepszy syrop na kaszel i chrypkę zrobisz ze pysznego owocu

Jak długo można trzymać mięso w zamrażarce? Wołowna, wieprzowina i drób mają różne terminy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ryby