Zbierz w ogrodzie albo kup w aptece. Napar powinny pić panie po 50. i z cukrzycą
Napar z pokrzywy robi się błyskawicznie. W kwadrans możesz przygotować napój, który wesprze organizm na wiele sposobów. Wykazuje m.in. działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Świetnie wesprze chorych na cukrzycę i kobiety, które cierpią z powodu silnych objawów menopauzy. Sprawdź, jak zrobić prosty i zdrowy napar z pokrzywy.
Marek Skoczylas to lekarz, który na swoim kanale społecznościowym na YouTube wyjaśnia, jak zdrowo się odżywiać i w ten sposób zapobiegać wielu chorobom. W jednym ze swoich filmików skupił się na dobroczynnym działaniu pokrzywy. Roślina może pomóc na wiele sposobów.
Jak podkreśla specjalista, napar z pokrzywy posiada liczne właściwości. Przede wszystkim wspiera w walce z wieloma chorobami cywilizacyjnymi, w tym z nowotworami, cukrzycą i miażdżycą. Jego spożywanie wpływa zarówno na obniżenie poziomu glukozy, jak i trójglicerydów we krwi. Opóźnia wchłanianie cukrów z pożywienia i stymuluje wydzielanie insuliny.
Co więcej, pomaga też w walce z nadciśnieniem. Pokrzywa wykazuje działanie moczopędne, dlatego usuwa nadmiar wody z organizmu. Zwiększenie wydalania wody i sodu z moczem redukuje ciśnienie tętnicze, ale nie tylko. Napar z pokrzywy może pomóc też w profilaktyce dny moczanowej, kamieni nerkowych i infekcji ze strony układu moczowego.
Roślina wykazuje właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Chroni wątrobę i nerki przed szkodliwymi toksynami, a także łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów czy stanów zapalnych toczących się w jelitach. Pokrzywa to także cenne wsparcie kobiet w czasie menopauzy, ponieważ pomaga zmniejszyć uderzenia gorąca. Napar z pokrzywy zawiera także związki, które hamują reakcję alergiczną. Wypicie dwóch szklanek naparu z pokrzywy ograniczy uwalnianie histaminy, co przekłada się na zmniejszenie objawów uczulenia.
Do przygotowania naparu z pokrzywy potrzebne będą suszone liście lub korzenie pokrzywy. Można je kupić w sklepie albo ususzyć samodzielnie. Wystarczy świeże liście opłukać pod bieżącą wodą, odsączyć ręcznikiem papierowym i pozostawić na cały dzień do suszenia (ewentualnie użyć suszarki do ziół). Następnie warto je pokruszyć i przełożyć do szczelnie zamykanego, szklanego pojemnika.
Z takiego suszu przygotowuje się napar z pokrzywy. Jak zrobić prozdrowotny napój? Łyżkę suszu z pokrzywy należy zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem na ok. 10 minut, żeby się zaparzyła. Po tym czasie trzeba jeszcze odcedzić płyn. Lekarz sugeruje, żeby napar pić trzy razy dziennie po 200 mililitrów.
Niestety nie wszyscy mogą skorzystać z dobroczynnego wpływu pokrzywy na organizm. Jak podkreśla Marek Skoczylas, naparu nie powinny pić kobiety w ciąży lub te karmiące piersią, a także małe dzieci. Pokrzywa może wywołać skurcze macicy i prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.
Osoby chorujące na nadciśnienie i cukrzycę, które przyjmują lekarstwa na swoje przypadłości, powinny wprowadzać roślinę stopniowo do swojej diety. Oczywiście jest to związane z właściwościami pokrzywy - cukier i ciśnienie mogłyby się obniżyć zbyt mocno i wpłynąć na samopoczucie i zdrowie.
Podobnie z osobami, które biorą leki przeciwzakrzepowe, uspokajające, niesteroidowe leki przeciwzapalne i moczopędne. Roślina może wzmocnić działanie specyfików, dlatego najlepiej, jeśli tacy pacjenci będą wprowadzać pokrzywę pod okiem lekarza specjalisty.
Źródło: terazgotuje.pl, YouTube @MarekSkoczylasPL
Zobacz też:
Na męczący kaszel pomaga lepiej niż produkty z apteki. Naturalne składniki i obłędny zapach
Bez niego szarlotka nie wyjdzie. Jak zrobić najlepsze kruche ciasto?