Chleb, który pomaga w odchudzaniu i obniża cholesterol. Zrób go w domu
Chleb jemy praktycznie codziennie. Z tego powodu warto zadbać o to, aby miał pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zwykły, pszenny chleb można zastąpić o wiele zdrowszym pieczywem żytnim. Przekonaj się, jakie ma właściwości i jak przygotować je samodzielnie w domu.
Chleb żytni różni się od pszennego nie tylko smakiem. Ze względu na większość zawartość węglowodanów i błonnika, a mniejszą ilość glutenu, mąka żytnia wchłania więcej wody, a zrobiony z niej chleb jest dłużej świeży i wilgotny. Dodatkowo jest cięższy i może mieć bardziej zakalcowatą strukturę. Sprawdź, dlaczego warto się do niego przekonać.
Błonnik, w który bogaty jest chleb żytni, jest jedną z jego największych zalet. To właśnie dzięki niemu jest on bardziej sycący niż standardowy chleb pszenny. Dodatkowo pomaga w trawieniu oraz zapobiega zaparciom. Ma niższy indeks glikemiczny niż pieczywo pszenne, a przyjmowanie go z posiłkiem reguluje poziom cukru we krwi i zapobiega jego nagłym skokom. Po zjedzeniu chleba żytniego jest mniejsza szansa wystąpienia nagłych napadów głodu. Przez to może pomóc w procesie odchudzania i sprawić, że utrzymanie diety będzie prostsze. Przez użycie pełnoziarnistej mąki w chlebie żytnim znajdziemy cenne składniki odżywcze, jak żelazo, magnez, fosfor czy cynk.
Jedną z zalet pieczywa żytniego jest to, że przygotowuje się je na zakwasie. Uzyskuje się go w procesie fermentacji, przez co składniki odżywcze są dobrze przyswajalne. Zawiera przez to również kwas mlekowy, który ma pozytywny wpływ na trawienie oraz zdrowie jelit, przez to, że korzystnie wpływa na ich mikroflorę. W wyniku fermentacji wytwarzają się witaminy z grupy B, witamina E oraz aminokwasy.
Składniki na zaczyn:
- 3 łyżki zakwasu żytniego,
- 150 ml wody,
- 150 g mąki żytniej 720.
Składniki na chleb:
- 200 ml wody,
- 150 g mąki żytniej 720,
- 200 g mąki żytniej razowej 2000,
- 100 g pestek słonecznika i dyni w dowolnych proporcjach,
- 1,5 łyżki soli,
- dodatkowo: płatki owsiane.
Sposób wykonania:
Przygotowanie chleba zaczynamy już dzień wcześniej przed jego wypiekaniem. W niewielkiej miseczce umieszczamy zakwas żytni, wodę oraz mąkę żytnią. Dokładnie mieszamy, przykrywamy i pozostawiamy do fermentacji.
Następnego dnia zaczyn powinien odrobinę urosnąć oraz zacząć wytwarzać bąbelki. Przekładamy go do większej miski. Dodajemy wodę, dwa rodzaje mąki, pestki i sól. Wszystko razem mieszamy. Ciasto powinno być gęste i lepkie.
Keksówkę wykładamy papierem do pieczenia, a na jej dnie wysypujemy odrobinę płatków owsianych do ozdoby. Nie jest to jednak konieczne. Przekładamy ciasto do formy i wyrównujemy je za pomocą szpatułki. Jako że mąka żytnia wchłania sporo wody, możemy dodatkowo skropić nią wierzch ciasta. Możemy również wysypać dodatkową porcję płatków owsianych dla ozdoby. Przykrywamy szczelnie chleb i pozostawiamy do wyrastania.
Ciężko przewidzieć, ile dokładnie będzie trwało wyrastanie chleba. Zależy to od wielu czynników i może trwać od czterech do nawet ośmiu godzin. Konieczne jest obserwowanie masy. Dopiero kiedy zauważymy, że chleb znacznie wyrósł, to znak, że możemy przejść do pieczenia.
Ciasto wkładamy do zimnego piekarnika i ustawiamy go na 200 st. C. Chleb powinien być gotowy po ok. 50-60 minutach pieczenia. Po tym czasie wyciągamy go z piekarnika, a następnie z foremki i pozostawiamy do ostygnięcia. Po 30-40 minutach można go kroić.
Źródło: terazgotuje.pl, YouTube @TomekLach
Zobacz też:
Ciasto warte grzechu. Na świątecznym stole to pozycja obowiązkowa
Aromatyczny sernik pomarańczowy. Zapisz przepis i zrób go na święta Bożego Narodzenia