Ciasto na pierogi siostry Anastazji. Wyjdzie miękkie, nie rozpadnie się podczas gotowania
Siostra Anastazja to popularna zakonnica, która zasłynęła ze swoich przepisów kulinarnych. Gotuje tradycyjne polskie przysmaki, w tym bożonarodzeniowe potrawy. Ciasto na pierogi siostry Anastazji wychodzi idealnie miękkie, ale nie rozpada się w garnku podczas gotowania. To uniwersalna receptura, którą wykorzystasz o każdej porze roku.
Pierogi to tradycyjne polskie danie. Nawet jeśli nie raczysz się nim na co dzień, z pewnością goszczą na twoim stole w święta Bożego Narodzenia. Masz ochotę przygotować w tym roku domowe pierogi? Jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie, skorzystaj ze sprawdzonego przepisu. Ciasto na pierogi siostry Anastazji nie sprawi ci zawodu - będzie zwarte, elastyczne, a zarazem mięciutkie, rozpływające się w ustach.
Składniki:
- 500 g mąki pszennej,
- jajko,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 1/2 łyżeczki soli,
- około 250 ml letniej wody.
Sposób wykonania:
Przesiej mąkę przez sito. Dodaj do niej jajko, oliwę i sól. Wyrabiaj ciasto dłońmi, stopniowo dodając wodę - do uzyskania jednolitej, miękkiej i lśniącej masy. Podziel ją na 2-3 porcje i odłóż ją pod przykryciem (by ciasto nie wysychało) na około pół godziny. W tym czasie rozklei się zawarta w mące skrobia, dzięki czemu ciasto będzie bardziej zwarte.
Przygotuj dowolny farsz do pierogów, np. kapustę z grzybami. Rozwałkuj porcję ciasta na podsypanej mąką stolnicy na dość cienki placek. Wykrój z niego szklanką krążki. Resztę ciasta zagnieć - później rozwałkujesz je ponownie. Na każdy z krążków ciasta nałóż niewielką porcję farszu. Złóż krążek na pół i szczelnie zaklej brzegi (np. dociskając je widelcem). W ten sposób przygotuj pierogi z całego ciasta.
Gotowe pierogi wrzucaj partiami do wrzącej, osolonej wody. Delikatnie zamieszaj wodę drewnianą łyżką, by pierogi nie przywarły do dna garnka. Gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu. Gdy pierogi wypłyną na powierzchnię, odkryj garnek i gotuj jeszcze przez około 3 minuty. Wyjmuj pierogi z garnka łyżką cedzakową (ostatnią partię możesz odcedzić na durszlaku).
Źródło: terazgotuje.pl, siostra-anastazja.pl
Zobacz też:
Szybkie ciasto pomarańczowe. Deser last minute na święta
Orzeźwiająca sałatka z halloumi i granatem. Idealna, gdy masz gości
Dawniej zakwas na barszcz robiono zupełnie inaczej. Oto receptura z 1884 roku