Makowy Książę będzie przebojem świąt. Rozpływające się w ustach ciasto z pomarańczowym kremem
Makowiec to jedno z ciast, które nieodłącznie kojarzą się z magią Bożego Narodzenia. Po latach może się jednak znudzić. Z tego powodu proponujemy przepis na pyszne świąteczne ciasto z makiem, które będzie stanowić godne zastępstwo. Wilgotna masa makowa otulona delikatnym kremem z pomarańczową nutą szybko podbije kubki smakowe twoich bliskich i gości. Poznaj przepis na Makowego Księcia.
Boże Narodzenie smakuje nie tylko korzennymi przyprawami, ale też makiem. To składnik, który często pojawia się w różnych formach na świątecznym stole. Czy wiesz, dlaczego jest symbolem świąt?
Tradycyjna obecność maku podczas świąt Bożego Narodzenia ma głębokie korzenie w symbolice oraz wierzeniach naszych przodków. Makówka, popularna w dawnych czasach, była uznawana za symbol domu i jedności rodziny. Wierzono, że mak przyciągał bogactwo, dobrobyt i pomyślność, a jego obecność miała zapewniać szczęście w nadchodzącym roku. Dodatkowo mak był postrzegany jako łącznik między światem żywych a zmarłych, co wiązało się z jego halucynogennymi właściwościami. Takie wierzenia dodawały wyjątkowego znaczenia temu niepozornemu, ale pełnemu symboliki składnikowi.
Dzisiaj mak podczas świąt jest tradycją, kultywowaną w wielu domach. Używa się go nie tylko do ciast, ale również do kutii czy klusek z makiem. W niektórych regionach dodaje się go również do pierogów. Najpopularniejszą formą w dalszym ciągu jest jednak makowiec. To ciasto, które jednak może się już niektórym nudzić.
Warto szanować dawne obyczaje. Można jednak wpleść w nie odrobinę nowoczesności. Z tego powodu podpowiadamy przepis na pyszne ciasto z udziałem maku, które zachwyci gości delikatną strukturą oraz orzeźwiającym smakiem. Ciasto Makowy Książę jest alternatywą, która na pewno zasmakuje nawet fanom tradycji.
Zobacz także: Wysoka, puszysta, delikatna i bez grama mąki. Sernikowa Chmurka to będzie hit na święta
Składniki na ciasto:
- 150 g mąki pszennej,
- łyżeczka proszku do pieczenia,
- 150 g maku,
- 3 jajka,
- 175 g cukru pudru,
- 2 pomarańcze,
- 350 g cukru pudru,
- dodatkowo: mak do posypania.
Składniki na masę pomarańczową:
- 8 jajek,
- 2 pomarańcze (skórka i sok),
- 2 cytryny (skórka i sok),
- 200 g cukru pudru,
- 200 g masła.
Sposób wykonania:
Zaczynamy od przygotowania ciasta. Pomarańcze wyparzamy, a następnie kroimy w plasterki i wkładamy do rondelka. Zalewamy wodą z cukrem pudrem i gotujemy całość przez ok. 20 minut. Po tym czasie zdejmujemy z ognia i pozostawiamy do ostudzenia. 100 g plasterków przenosimy do naczynia blendera wraz z 75 ml płynu z gotowania, miksujemy na gładki krem.
W osobnej misce mieszamy wszystkie suche składniki - mąkę, proszek do pieczenia i mak. Mieszamy do połączenia składników. Do dużej miski wbijamy jajka, wsypujemy cukier puder i miksujemy na puszystą masę przez ok. 5-7 minut. Do masy wlewamy pomarańczowe purée i delikatnie łączymy je z jajkami za pomocą szpatułki. Dodajemy suche składniki, delikatnie i krótko mieszamy tylko do połączenia.
Formę do pieczenia o wymiarach 20 × 30 cm wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy do niej masę na ciasto. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C przez ok. 45 minut. Sprawdzamy, czy ciasto jest gotowe za pomocą suchego drewnianego patyczka. Gotowe wyjmujemy z pieca i pozostawiamy do ostygnięcia.
Przechodzimy do przygotowania pomarańczowego kremu. Pomarańcze i cytryny wyparzamy, a następnie trzemy, aby uzyskać skórkę. Wyciskamy z nich również sok. Przelewamy go do miski, wbijamy jajka i ubijamy na puszystą masę. Dodajemy cukier, masło oraz skórkę z owoców. Umieszczamy miskę nad garnkiem wypełnionym wrzącą wodą. Mieszamy całość na parze, aż zgęstnieje. Może to chwilę potrwać, przez co warto uzbroić się w cierpliwość. Gotowy krem pozostawiamy do ostygnięcia.
Makowego Księcia składamy, kiedy wszystkie składniki będą w temperaturze pokojowej. Ciasto kroimy na trzy blaty, a krem dzielimy na trzy części - dwie większe i jedną mniejszą. Na pierwszym blacie rozkładamy większą część masy pomarańczowej, przykrywamy kolejnym i powtarzamy zabieg. Przykrywamy całość trzecim blatem, a mniejszą częścią kremu przykrywamy boki ciast oraz wierzch. Na końcu posypujemy makiem i wkładamy do lodówki na kilka godzin. Schłodzony deser możemy kroić i podawać.
Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl
Zobacz też:
Chcesz zjeść coś lekkiego i pysznego? Zrób prostą sałatkę z ogórków konserwowych
Pieczony sernik z malinami. Ekspresowy przepis na święta i sylwestra
Ekspresowe ciasto z makiem i orzechami. Szybko zrobisz i szybko też zniknie, bo jest pyszne