Musztarda z gruszek to kulinarny majstersztyk. Do wędlin, serów i pasztetów wprost idealna
Musztarda klasycznie przygotowywana jest z gorczycy i kilku prostych dodatków. Jednak ostatnio natrafiłam na przepis, w którym przygotowuje się ją z... gruszek. Początkowo byłam w szoku i nie dowierzałam, że może to komuś smakować. Mimo wszystko ciekawość wygrała i zaryzykowałam. Dziś twierdzę, że ta musztarda z gruszek to kulinarny majstersztyk.
Z owoców zwykle robi się soki, dżemy, konfitury. Są one także urozmaiceniem w ciastach, ciastkach lub innych deserach. Przyrządzanie z nich więc wytrawnych dodatków czy potraw, jest dosyć nietypowym sposobem.
Musztarda z gruszek to jeden z bardziej wymyślnych przepisów, na jakie udało mi się trafić. W smaku jest delikatnie ostra, ale zarazem świeża i słodkawa. Połączenie przypraw zawarte w tym przetworze jest wyjątkowo aromatyczne, ciepłe i idealnie wpasowuje się w panujący jesienny klimat. Zrób i zaskocz swoich gości i rodzinę.
Składniki:
- kilogram gruszek,
- 1/2 szklanki octu jabłkowego,
- 80 g żółtej gorczycy,
- 3 łyżki cukru,
- 6 goździków,
- 1/2 kurkumy,
- szczypta pieprzu cayenne,
- 1/2 łyżeczki pieprzu,
- 2 łyżeczki soli.
Sposób wykonania:
Gruszki umyj, obierz i oczyść z gniazda nasiennego. Tak przygotowane owoce wyłóż na blachę do pieczenia z papierem i piecz przez 20 minut w 180 st. Celsjusza. W tym czasie do garnka wlej ocet i dodaj resztę składników: gorczycę, goździki, cukier, pieprz cayenne, kurkumę, pieprz oraz sól. Całość wymieszaj i zagotuj przez 2 minuty. Z mieszanki wyłów goździki.
Miękkie gruszki zmiksuj na gładką masę, dodaj do nich 3 łyżki ugotowanej wcześniej gorczycy i ponownie miksuj na gładko. Następnie dodaj pozostałą porcję gorczycy i wymieszaj.
Musztardę z gruszek wstaw do lodówki na co najmniej 8 h. Po tym czasie jest gotowa do podawania. Przetwór może spędzić w lodówce co najmniej miesiąc.
Musztardy z gruszek można używać po prostu zamiast zwykłej, kupionej w markecie musztardy. Natomiast jej smak świetnie dopełni smak serów pleśniowych czy wędzonych. Do tego sprawdzi się jako urozmaicenie domowych wędlin i pasztetów. Dodatkowo można jej użyć w postaci sosu do mięs z grilla czy pieczeni.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Włoskie gołąbki w wybornym sosie. Ostatnio rodzina nie chce jeść innych
Chleb, który pomaga w odchudzaniu i obniża cholesterol. Zrób go w domu
Kremowa jajecznica po francusku. Po takim śniadaniu zgłodniejesz dopiero w porze obiadowej