Przedwojenna zupa pomidorowa. Tradycyjna receptura i niebanalny dodatek
Zupa pomidorowa to królowa zup zaraz obok króla, czyli rosołu. Intensywny aromat słodkich pomidorów został skondensowany i zamknięty w płynnym złocie. Czy może być coś lepszego? Przygotowuje i podaje się ją na różne sposoby. Ja jednak najbardziej lubię tę przedwojenną wersję. Tradycyjna receptura z niebanalnym dodatkiem.
Spożywcze spory u Polaków nie są żadną nowością. Nie mogło się obyć także bez niezgody dotyczącej naszej ulubionej zupy. Jak pomidorowa to z ryżem czy makaronem? Przed wojną nie mieli takich problemów. Węglowodanowym wypełniaczem była kasza, ale nie byle jaka.
Pomidorową wiele osób przyrządza na niedzielnym rosole, do którego dodaje się przecier pomidorowy i koncentrat. Natomiast nie zawsze w sklepach dostępne były takie produkty. Przed wojną pomidorową przygotowywano latem na prawdziwych pomidorach, dojrzewających na słońcu.
Natomiast nie jest to jedyne odstępstwo od znanej nam na co dzień pomidorowej. Tu nie było dylematu z ryżem i makaronem. W przedwojennej wersji zupa pomidorowa podawana była z kaszą perłową.
Nietypowy dodatek kaszy perłowej to zupełnie nowe wrażenia z jedzenia popularnej zupy. Ugotowane ziarna delikatnie zmieniają jej konsystencję. Nadają nieco orzechowego posmaku, który cudownie dopełnia smak pomidorów. Mała rzecz, a tak wielka różnica.
Sprawdź także: Pierwszy raz jadłam w Zakopanem. Teraz robię regularnie, rodzina uwielbia
Przyrządzenie przedwojennej zupy pomidorowej zajmuje nieco więcej czasu od naszej obecnej pomidorowej. W końcu trzeba wcześniej przygotować pomidory, a nie jedynie dodać gotowy przecier. Efekt jest tego absolutnie wart. Aromat jest wyjątkowo intensywny i czuć, że jemy zupę z prawdziwych pomidorów. Najlepiej smakuje latem, ale warto zajadać się już teraz, gdy w warzywniakach zaczynają spadać ceny pomidorów.
Przepis ten zakłada przygotowanie bulionu. Jeśli masz już gotowy, ten krok można pominąć.
Składniki:
- 500 g pomidorów,
- 1 cebula,
- 2 marchewki,
- 2 pietruszki,
- 1/2 selera,
- 1/2 kg mięsa wołowego,
- 1 łyżka masła,
- 1/2 szklanki śmietany,
- sól,
- pieprz,
- 1 szklanka kaszy perłowej,
- 1 pęczek koperku.
Sposób przygotowania
- Rozpocznij od bulionu. Mięso i włoszczyznę oczyść i obierz. Włóż je do garnka i zalej 1 1/2 l zimnej wody. Zagotuj, zmniejsz ogień i gotuj przez 1 godzinę pod przykryciem. Po tym czasie bulion odcedź z warzyw i mięsa.
- W czasie gotowania bulionu pomidory umyj, pokrój w ćwiartki i pozbaw pestek. Włóż je do osobnego garnka, dodaj masło, niewielką ilość wody i duś je na wolnym ogniu przez 1 godzinę. Co jakiś czas przemieszaj. Gorące pomidory przetrzyj przez sito.
- Oddzielnie ugotuj kaszę perłową w osolonej wodzie zgodnie z zaleceniem producenta. Ugotowaną i odcedzoną kaszę przełóż do pomidorów.
- Do garnka z pomidorami wlej śmietanę, bulion, przypraw pieprzem i solą i ponownie zagotuj.
- Przedwojenna zupa pomidorowa jest gotowa do jedzenia. Podawaj ją posypaną posiekanym koperkiem.
Źródło: “Kuchnia dwudziestolecia. Co i jak jadano" Agnieszka Jeż, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Fit pasztet z kurczaka. Mogą go jeść osoby na diecie i sportowcy
Goście będą zdziwieni, z czego są te zapiekanki. Smaczny przepis krok po kroku