Reklama
Reklama

Słodko-korzenny przetwór. Wspaniały dodatek do jesiennych i zimowych herbat rozgrzewających

Lubisz jesienne i zimowe herbaty, pełne słodko-korzennych dodatków? A może z rana zajadasz się owsiankami lub jogurtem naturalnym? Do wszystkich tych przekąsek i napojów wspaniale pasuje prosty do przygotowania przetwór. Pigwę w syropie da się wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Nie tylko pysznie smakuje, ale też dostarczy witamin i minerałów, które wzmocnią odporność.

Pigwa w syropie - do czego użyć?

Przygotowanie pigwy w syropie nie jest bardzo skomplikowane i umożliwia wspaniałe wykorzystanie tych niedocenianych owoców. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do grzanego wina, herbaty czy soku. Możesz je dodać do musli, jogurtu czy śmietanki. Całość świetnie rozgrzewa, szczególnie w chłodne, jesienno-zimowe wieczory. Dodatek aromatycznych przypraw podkręca smak i nadaje przetworom wspaniałego aromatu, który będzie unosił się po całym domu. Pamiętaj przygotować więcej słoiczków, bo będą znikać ze spiżarki w mgnieniu oka.

Pigwa w syropie - przepis

Składniki:

  • 500 g pigwy, 
  • 800 ml wody, 
  • 400 g cukru, 
  • sok z połowy cytryny, 
  • skórka z połowy cytryny, 
  • laska cynamonu, 
  • gwiazdka anyżu, 
  • 10 ziaren czarnego pieprzu. 

Sposób wykonania:

Pigwy umyj i wytnij gniazda nasienne. Pokrój owoce w kostkę o wielkości ok. 2-3 cm. 

Umieść pigwę, cukier i sok z cytryny w ciężkim garnku o grubym dnie. Zalej wodą. Doprowadź całość do delikatnego wrzenia. Przykryj i zostaw na co najmniej 2 godziny. Przerwij gotowanie, kiedy mieszanina będzie miała ładny, różowy kolor, ale zanim owoce się całkowicie rozpadną. W ostatniej godzinie gotowania dodaj skórkę z cytryny i przyprawy. 

Pigwy w syropie przenieś do czystych i wysterylizowanych słoików. Mocno zakręć i zapasteryzuj w kąpieli wodnej lub piekarniku. Odstaw na blacie do góry dnem i pozostaw do całkowitego ostygnięcia. 

Przetwory przechowuj w chłodnym i suchym miejscu. Po otwarciu przechowuj w lodówce i zużyj w ciągu 7 dni. Pigwę w syropie możesz też zamrozić na kilka miesięcy. 

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Jesienna kawa z korzennym twistem. Jeden ze składników podkręca metabolizm

Rozgrzewa bardziej niż rosół i żurek. Gruzińska zupa to najlepsze danie na chłodne dni

Ciasto marchewkowe, które zawsze wychodzi. Nie opada, jest miękkie i słodkie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory | owoce