Tak aromatycznego gulaszu wołowego jeszcze nie jadłeś. Mięso wychodzi mięciutkie
Kupiłeś karkówkę wołową i nie masz pomysłu, jakie danie z niej wyczarować? Możesz przygotować pyszny gulasz wołowy, który idealnie sprawdzi się na świąteczny, rodzinny obiad. Sekretem smaku tej potrawy są odpowiednie zioła, takie jak liście laurowe, jagody jałowca, czy goździki. Warto dodać również nieco czerwonego octu winnego, dzięki któremu mięso będzie jeszcze bardziej kruche.
Gulasz wołowy to idealne danie na co dzień i od święta. Jego przygotowanie jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych, jednak warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ mięso, aby było miękkie, wymaga dosyć długiego czasu gotowania. Całość rozpływa się w ustach, jest aromatyczna i soczysta. Wrzuć wszystko do garnka i poczekaj na pyszny obiad.
Sprawdź także: Tradycyjne, sycące, posmakują rodzinie. Pyzy gospodarskie
Do przygotowania tej potrawy, będziesz potrzebować:
- 1 kg karkówki z wołowiny,
- 500 g cebuli,
- 1 l bulionu wołowego,
- 3 łyżki masła,
- 3 łyżki mąki pszennej,
- 3 liście laurowe,
- 4 goździk,
- 4 jagody jałowca,
- 10 ziaren czarnego pieprzu,
- 2 łyżki czerwonego octu winnego,
- ¾ łyżeczki soli,
- ¼ łyżeczki czarnego pieprzu.
Zastanawiasz się, z czym podać gotowy gulasz? Świetnie pasować będzie tu oczywiście kasza, np. jęczmienna lub gryczana, lub ziemniaki. Możesz także podać go ze świeżym chlebem, koniecznie na zakwasie. Nie zapomnij również o porcji warzyw, np. gotowanej marchewce i brokułach, kapuście kiszonej, buraczkach, lub kiszonym ogórku.
Mięso umyj i dokładnie osusz papierowymi ręcznikami. Pokrój je w kostkę o średniej wielkości. W dużym, żeliwnym garnku rozgrzej połowę masła. Dodaj wołowinę i zrumień ją ze wszystkich stron, pracując partiami. Gotowe kawałki odkładaj na talerz i odstaw.
Cebulę pokrój w kostkę i dodaj ją do garnka razem z pozostałym masłem. Gotuj do karmelizacji przez ok. 25 minut. Dodaj mąkę i mieszaj do połączenia, a następnie dołóż wołowinę i zalej całość bulionem.
Dodaj wszystkie przyprawy i ocet. Wymieszaj, a następnie zwiększ ogień i doprowadź całość do wrzenia. Zmniejsz moc palnika do minimalnej i gotuj gulasz przez ok. 2,5 godziny pod przykryciem.
Zdejmij pokrywkę i kontynuuj gotowanie przez następne 30 minut. W razie potrzeby dodaj sól, pieprz i więcej octu. Usuń jałowiec, goździki i liście laurowe.
Gotowy gulasz wołowy podawaj z dodatkiem puree ziemniaczanego i duszonej kapusty. Resztki przechowuj w lodówce, w szczelnym pojemniku i zużyj w ciągu 3 dni. Mięso możesz też zamrozić na 3 miesiące.
Źródła: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Seromakowiec ze wzorem szachownicy. Zniknie do ostatniego okruszka
Konfitura śliwkowa, beza i orzechy. Ciasto Brazylijka to przepis iście karnawałowy
Na drugie śniadanie lub imprezową przekąskę. Zrób bułeczki gyros