Wszyscy robią z kukurydzy, ja zrobiłam z kaszy. Wyszła zdrowa i pyszna przekąska
Popcorn to przekąska, która większości osób kojarzy się z kinem lub wieczornym seansem filmowym w domu. Najczęściej produkuje się ją z ziaren kukurydzy. Prażone nasiona to smakołyk, który podaje się na słono lub słodko. Choć mało kto wie, popcorn nie musi być przygotowany z kukurydzy. Dziś zdradzę przepis na zupełnie nową wersję.
Choć przyznaję, że najczęściej zajadam przekąskę z ziaren kukurydzy, to polecam przygotować też popcorn z kaszy gryczanej. Można go wykorzystać jako samodzielny smakołyk albo dodatek do obiadu. Świetnie smakuje do warzywnych i mięsnych gulaszy. Taki popcorn jest lekki i podany w wersji na słono. Bardzo prosto go zrobić.
Wystarczy przygotować garnek, metalowe sitko i trzy składniki. Trzeba pamiętać tylko o odpowiedniej temperaturze tłuszczu i właściwym czasie obróbki ziaren. Kaszę zawsze wrzuca się na mocno rozgrzany olej. Wystarczy zaledwie 5 sekund, żeby popękała i stała się popcornem. Najważniejsze jest wtedy szybkie wyjęcie nasion. Jeśli zbyt długo przytrzyma się je w naczyniu, to mogą z powrotem zamknąć się i wyjść bardzo twarde.
Jak zrobić popcorn z kaszy gryczanej? To nic trudnego, choć pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Na początku bałam się, czy nie przegapię momentu na wyjęcie nasion, ale już za pierwszym razem udało mi się zrobić dobrą przekąskę. Wystarczą trzy produkty i bycie uważnym, a nietypowy smakołyk wyjdzie idealnie.
Składniki:
- 100 gramów kaszy gryczanej palonej,
- 300 ml oleju roślinnego (np. rzepakowego),
- sól.
Sposób wykonania:
Przygotuj rondel i niewielkie metalowe sitko. Do naczynia wlej olej i mocno go rozgrzej. Gdy tłuszcz będzie gorący, zanurz w nim sitko i szybko wsyp łyżkę kaszy gryczanej. Kaszę w sitku smaż małymi porcjami, dosłownie przez kilka sekund. Wyciągnij sitko po 5 sekundach, przełóż kaszę na ręcznik papierowy, aby odsączyć nadmiar oleju. Następnie kolejne łyżki kaszy podsmażaj na sitku w ten sam sposób. Gotowy popcorn z kaszy gryczanej posól i odstaw na chwilę do ostygnięcia.
Źródło: terazgotuje.pl, szczesliva.pl
Zobacz też:
Na kiszonej kapuście zrobił się biały nalot. Czy można ją jeść?
Dziwnie wygląda, więc omijamy. Tymczasem ma mnóstwo kwasów omega 3, zapobiega stłuszczeniu wątroby
Słodki Uwodziciel kusi pysznym smakiem. Jest też banalny do zrobienia