Reklama
Reklama

Wyborna surówka z kapusty na zimę. Samo zdrowie i moc witamin

Póki są jeszcze ostatnie główki młodej kapusty, korzystam i przygotowuję surówkę na zimę. Chowam ją w słoikach, a gdy potrzebuję dodatku warzyw do obiadu, otwieram jeden z nich i gotowe. Jest wybitnie pyszna, a przy tym naprawdę zdrowa. Koniecznie wypróbuj.

Dlaczego warto jeść kapustę?

Biała kapusta to skarbnica witamin, takich jak m.in. witamina A, C, E, K, witaminy z grupy B. Dodatkowo jedzenie jej uzupełni wapń, potas, żelazo, siarkę, fosfor, miedź i mangan. W jej składzie nie brakuje zarazem antyoksydantów, jak i cennego błonnika pokarmowego.

W efekcie kapustę warto jeść ze względu na właściwości antyoksydacyjne. Wpłynie na organizm przeciwnowotworowo i przeciwzapalnie, zmniejszając ryzyko rozwoju wszelkich chorób. Wzmocni system odpornościowy i zneutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników.

Kapusta jest bogata w błonnik, przez co jedzenie jej pozytywnie wpłynie na układ pokarmowy. Poprawi wydzielanie soków trawiennych, ułatwiając trawienie ciężkich i tłustych posiłków. Dodatkowo przyspieszy metabolizm, zapobiegnie występowaniu zaparć i odkładaniu się złogów w jelitach.

Wysoka zawartość błonnika i niska zawartość kalorii sprawia, że kapustę warto jeść podczas diety odchudzającej. Małą ilością kalorii nasycimy się na długie godziny, co zapobiegnie podjadaniu między posiłkami i ułatwi proces zrzucania zbędnych kilogramów.

Co więcej, kapustę warto jeść z powodu dużej ilości witaminy A. Tym samym, zajadanie się warzywem, wesprze prawidłowe widzenie. Równocześnie zadba o dobry stan i wygląd cery, włosów i paznokci.

Surówka z kapusty na zimę - przepis i wykonanie

Surówka z kapusty na zimę z tego przepisu wychodzi wyborna. Przygotowanie jej zajmuje zaledwie kilka chwil, a później zajadam się nią aż do następnego sezonu. Połączenie białej kapusty z marchewką, cebulą i natką pietruszki jest nie tylko świetnie skomponowane, ale też wyjątkowo dobre dla organizmu.

Składniki:

  • 2,5 kg kapusty,
  • 700 g marchewki,
  • 500 g cebuli,
  • Duży pęczek pietruszki,
  • 250 ml octu jabłkowego,
  • 250 ml oleju,
  • 250 g cukru,
  • sól i pieprz.

Sposób wykonania:

Do garnka wlej olej, ocet i dosyp cukier. Składniki wymieszaj i zacznij podgrzewać. Gdy połączą się, całość zagotuj. Następnie garnek zdejmij z ognia, a jego zawartość pozostaw do przestudzenia.

Oczyszczoną i obraną marchew zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Kapustę posiekaj lub zetrzyj ją na mandolinie. Cebulę pokrój w piórka. Posiekaj również natkę pietruszki. W dużej misce umieść wszystkie pokrojone warzywa, zioła i zasyp je łyżką soli i łyżeczkę pieprzu. Całość wymieszaj i odstaw na godzinę.

Wcześniej przygotowaną zalewę przelej do miski z warzywami, ponownie mieszamy. Gotową surówkę z kapusty przełóż do wcześniej wyparzonych słoików. Delikatnie ją ubijamy. Resztę zalewy, która pozostanie w misce, rozlej między słoiki. Naczynia szczelnie zakręć, a następnie pasteryzuj je przez 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 130 st. Celsjusza.

Po tym czasie surówka na zimę z kapusty będzie gotowa do przechowywania w spiżarce.

Mało kto wie, że ten grzyb obniża cholesterol i poprawia pamięć. Jesienią robię z niego najlepsze kotlety

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Surówka "jak od chińczyka". Przepis mam od kolegi, który pracuje w azjatyckiej restauracji

Mięciutkie ciasto z owocami i kruszonką. Na podwieczorek zrób Sen Emeryta

Kiszona kapusta z burakami po gruzińsku. Zaskakuje smakiem i kolorem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory | kapusta