Wyśmienity karp po polsku. Przepis ze starej książki kucharskiej
Karp po polsku to zdecydowanie jedna z najlepszych propozycji podania karpia. W tym roku nie może go zabraknąć na twojej wigilii. Jest naprawdę wyśmienity, soczysty i podany z kompozycją warzyw. Przepis ze starej książki kucharskiej towarzyszy naszej rodzinie od pokoleń.
Teraz karp to tradycja, bez której wiele Polaków nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia. Okazuje się, że wcale nie zawsze tak było, a obecność ryby stała się zwyczajem przypadkowo.
Przed II wojną światową karpie już pojawiały się na polskiej wigilii. Wówczas kojarzyły się one głównie z kuchnią żydowską i były tylko jednym z wielu dań i ryb na stole. Popularniejsze były stynki, a z większych i droższych ryb szczupaki oraz sandacze. Wtedy karp podawany był w wersji “po polsku".
Niestety, po wojnie nie było możliwości sprowadzenia tak licznych i różnych gatunków ryb na święta. “Centrala rybna" zajmująca się rozprowadzaniem połowów postanowiła zapełnić brak wyboru dużą dostawą karpia. Ludzie cieszyli się więc, że chociaż nim będą mogli się zajadać w ten szczególny dzień. Od tamtego czasu karp stał się królem wśród ryb na Wigilii i zapisał się w historii jako tradycja.
Karp po polsku to danie, którym zajadano się jeszcze przed wojną. Jest wyjątkowo pyszny i o wiele lepszy od ryby usmażonej w grubej, tłustej panierce. Do tego jest o wiele lżejszy dla wątroby, a świeżości nadają mu pyszne warzywa, w których jest duszony. Przygotuj danie z tego przepisu ze starej książki kucharskiej i zaskocz wszystkich powrotem do korzeni. Ta receptura nigdy nie zawodzi.
Składniki:
- 300 g karpia pokrojonego w dzwonki,
- 1/2 szklanki piwa jasnego,
- 1 łyżka cukru,
- 1 marchew,
- 1 pietruszka,
- 1 cebula,
- kawałek pora,
- kawałek selera,
- 1 kromka żytniego chleba,
- sól,
- pieprz,
- ziele angielskie,
- liść laurowy,
- ocet,
- 1 łyżka masła.
Karpia posól, skrop odrobiną octu i odstaw na bok. Do dużej patelni lub garnka wsyp cukier i dolej pół łyżki wody, zacznij podgrzewać. Zawartości naczynia nie mieszaj, a cukier powinien zacząć się topić i zmieniać barwę na brązową. Do powstałego karmelu dolej piwo wymieszane z połową szklanki wody. Całość przypraw wedle uznania solą, pieprzem, zielem angielskim i liśćmi laurowymi.
Warzywa oczyść, pokrój na drobno i dodaj do potrawy. Całość duś przez chwilę, a następnie dodaj rybę. Sos powinien ją przykryć, a jeśli tak nie będzie, dolej kolejną porcję piwa rozcieńczonego z wodą. Po 10 minutach duszenia na wolnym ogniu dzwonki karpia wyciągnij, a pozostały sos gotuj do miękkości warzyw. Do tego wkrusz kromkę chleba.
Po tym czasie wyciągnij liście laurowe, ziele angielskie i pieprz. Warzywa zblenduj lub przetrzyj przez gęste sito, aby osiągnęły jednolitą konsystencję. Dodaj do nich łyżkę masła i dopraw, jeśli to konieczne.
Podawaj ciepłego karpia po polsku z dodatkiem warzywnego sosu i chlebem.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Kotlety ziemniaczane z grzybami. Idealne do czerwonego barszczu
Łamańce z makiem. Tradycyjne ciasteczka wigilijne z 1913 roku
Wytrawne babeczki serowe posmakują dzieciom i dorosłym. Prosta przekąska na święta czy imprezę