Reklama
Reklama

Zamiast dusić z cebulą, blenduję i dodaję śmietany. Rodzina uwielbia te placki

Do tej pory wątróbkę podawałam tylko w klasycznym wydaniu, czyli pokrojoną na mniejsze kawałki, podsmażoną na patelni i koniecznie z dodatkiem cebuli. Choć tradycyjne danie nie znudziło się jeszcze mojej rodzinie, to ostatnio zdecydowałam się przygotować im to mięso w zupełnie nowym wydaniu. Placki z wątróbki tak zasmakowały domownikom, że będę musiała je robić znacznie częściej.

Wątróbka to mięso, które albo się lubi, albo za nim nie przepada. W tym wydaniu smakuje naprawdę pysznie i jest ekspresowe w przygotowaniu. Placki z wątróbki robię za każdym razem, gdy nie chce mi się spędzać dużo czasu w kuchni.

Dlaczego wątróbka jest gorzka?

Trzeba pamiętać, że dobrze przygotowana wątróbka powinna być miękka i pełna smaku. Jeśli mięso po przygotowaniu jest gorzkie, to zwykle winowajcą są błonki obecne w wątróbce. Najczęściej dotyczy to wieprzowiny i wołowiny. Aby uchronić się przed niepożądanym aromatem mięsa, warto zastosować prosty patent. 

Jeśli nie chcemy, żeby potrawa zgorzkniała, przede wszystkim trzeba dokładnie oczyścić mięso w trakcie krojenia. Warto też podzielić je na równej wielkości kawałki, aby dobrze się obsmażyło. Przed obróbką wątróbki dobrze też przełożyć ją do szklanego lub ceramicznego naczynia, zalać mlekiem, jogurtem lub kefirem, szczelnie zamknąć opakowanie i włożyć na kilka godzin do lodówki. 

W ten sposób wątróbka nie tylko będzie mieć łagodniejszy zapach i delikatniejszy smak, ale też nabierze przyjemnie miękkiej konsystencji. 

Placki z wątróbki - przepis

Przepis na placki z wątróbki jest naprawdę prosty. Choć mięso można poszatkować ręcznie, to idę na łatwiznę i wszystko wrzucam do blendera kielichowego. Z przygotowanej masy smażę pyszne placuszki, które są niezwykle sycące.

Składniki:

  • 400 g wątróbki,
  • średniej wielkości cebula,
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
  • 3 jajka,
  • sól i pieprz,
  • smalec do smażenia,
  • kilka łyżek śmietany.

Sposób wykonania:

Jak zrobić placki z wątróbki? To nic trudnego. Mięso umyj, oczyść i pokrój na mniejsze kawałki. Przełóż do blendera. Cebulę obierz i poszatkuj w drobną kostkę, przełóż do blendera. Zmiksuj krótko na (w miarę) gładką masę. Dosyp jeszcze mąkę ziemniaczaną, wbij jajka, dopraw solą i pieprzem do smaku, a na końcu zblenduj ponownie, tylko do połączenia składników. Przelej masę do miski.

Na patelnię nałóż łyżeczkę smalcu i równomiernie rozprowadź. Na rozgrzany tłuszcz przełóż łyżkę masy i smaż do zbrązowienia z obu stron. Zdejmij z tłuszczu i odsącz każdy z placków na ręczniku papierowym. Ułóż na talerzu i udekoruj kleksem śmietany.

Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl

Zobacz też:

Pyszne racuchy na zsiadłym mleku. Nie obciążają żołądka i wymiatają zalegające resztki z jelit

Słodko-korzenny przetwór. Wspaniały dodatek do jesiennych i zimowych herbat rozgrzewających

Rodzina uwielbia ten dżem, można go jeść łyżkami. Aromatyczny, lekko słodki, delikatnie ostry

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: placki | mięso | dania główne