Reklama
Reklama

Biały zamień na czarny. Pomagają przy wysokim ciśnieniu i problemami z tarczycą

Te czarne niewielkie nasionka mogą zaskoczyć cię swoimi właściwościami. Czarny sezam jest niedocenianym gatunkiem, który warto włączyć do swojej diety ze względu na wspaniałe właściwości zdrowotne. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób to zrobić, to artykuł dla ciebie. Dowiedz się, jakie zalety może mieć spożywanie go każdego dnia.

Czarny sezam jak złoto. Odkryj jego właściwości

Czarny sezam pełen jest wartości odżywczych. Osoby na diecie muszą jednak uważać na jego kaloryczność. Sezam jest rośliną oleistą, a w 100 g zawiera aż 573 kalorie. Warto jednak pamiętać, że w takiej ilości sezamu kryje się aż 23 g białka oraz 60 g zdrowego tłuszczu. Oprócz tego sezam zawiera w sobie witaminę A, E oraz witaminy z grupy B, także mnóstwo minerałów, w tym magnez, potas, żelazo, miedź, cynk i fosfor. Co więcej, czarny sezam wykazuje działanie przeciwutleniające, dzięki związkom takim, jak sezamina oraz sezamolina. Ma sporo błonnika, kwasy omega-3 i omega-6 oraz kwas fitynowy.

Dzięki bogactwu składników odżywczych możemy korzystać z jego właściwości zdrowotnych. Spożywanie czarnego sezamu może pomóc w regulacji ciśnienia tętniczego krwi, tym samym wspierając nasz układ krwionośny. Dodatkowo pomaga w zachowaniu odpowiedniego poziomu złego i dobrego cholesterolu. Dzięki zawartości błonnika sezam wspiera również nasz układ pokarmowy, poprawiając perystaltykę jelit. Polecany jest na zaparcia oraz wzdęcia.

Czarny sezam jest również cennym produktem, kiedy zależy nam na spowolnieniu procesów starzenia się organizmu. Dzięki zawartości antyoksydantów chroni nas przed działaniem wolnym rodników oraz zmniejsza ryzyka zachorowania na nowotwory, chorobę Alzheimera czy chorobę Parkinsona. Dodatkowo wspiera pracę tarczycy.

Zobacz także: Jeśli pijesz siemię lniane, kupuj tylko takie. Niewielka różnica, a efekty najlepsze

Czym się różni czarny sezam od zwykłego?

Sezam biały od czarnego różni się właściwościami i smakiem. Biały sezam ma łagodniejszy aromat i wyróżnia się wysoką zawartością żelaza. Z kolei zaletą czarnego sezamu jest spora ilość białka oraz wapnia. Czarny sezam prezentuje się również ładniej i może stanowić ozdobę dań.

Warto jednak pamiętać, że obie odmiany tego nasiona są wartościowe i stanowią cenny dodatek w naszej diecie. Najlepszym pomysłem jest łączenie tych dwóch gatunków sezamu, aby cieszyć się wartościami obu.

Jak jeść czarny sezam?

Czarny sezam można jeść na surowo. Ma on lekko orzechowy aromat, dzięki któremu dodamy każdemu daniu dodatkowych walorów smakowych. Najlepiej smakuje jednak po uprażeniu. Dziennie zaleca się jedzenie od jednej do trzech łyżek sezamu. Jeśli nie odpowiada nam ich struktura, nie musimy koniecznie decydować się na ich naturalną formę. Prażony czarny sezam możemy zblendować, aby uzyskać kremową pastę tahini. Doskonale będzie pasować do owsianek oraz dań na słodko.

Czarnym sezamem możemy posypać każde danie. Pasuje do sałatek, kanapek oraz dań na ciepło, jak makarony, potrawy z dodatkiem ryżu czy kasze. Warto włączyć go do swojej diety i cieszyć się jego właściwościami.

Źródła: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Czerwona cebula w miodzie i aromatycznych przyprawach. Idealna do sałatek i kanapek

Grzyb o wyjątkowym smaku i aromacie. Suszę i marynuję, ale najlepszy wychodzi sos

​Jak przedłużyć świeżość pomidorów? Tego nie rób, bo trzeba będzie je wyrzucić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dieta | dodatki