Czym różni się dżem od konfitur? Co jest lepsze i zdrowsze?
Przetwory z owoców w kuchni polskiej to klasyka. Zwykle jednak nie zastanawiamy się, jak się je przygotowuje i wybieramy gotowe produkty ze sklepowej półki. Okazuje się, że warto wiedzieć, co kryje się w dżemach i konfiturach. Choć oba produkty mają podobne właściwości, istnieją między nimi różnice, które dobrze jest znać.
Dżemy i konfitury to sposób na zachowanie smaku letnich owoców podczas długich zimowych miesięcy. Przygotowuje się je w różny sposób, o czym warto pamiętać.
W kuchni częściej przygotowujemy dżemy. Wynika to z tego, że szybciej i łatwiej je zrobić. Owoce mogą być rozdrobnione, zmiksowane lub przetarte. Dżem ma zwykle gładką, ale gęstą konsystencję. Do jego przygotowania używa się cukru, aby poprawić smak owoców oraz ich trwałość. Konsystencja dżemu wynika z pektyn, naturalnie występujących w owocach. Zwykle gotuje się go raz, a następnie przekłada do słoiczków i wekuje.
Całkiem inny charakter ma proces przygotowania konfitury. Przede wszystkim jego celem jest zachowanie owoców w całości lub w większych kawałkach. Cukier podobnie jak w dżemie działa jako konserwant. Musi go być jednak o wiele więcej. Owoce gotuje się na bardzo małym ogniu w syropie cukrowym. Proces ten powtarza się 2-3 razy. W ten sposób zachowują swoją strukturę, nie rozpadają się i nasiąkają cukrem. Konfitura jest mniej gęsta niż dżem, ale zawarte w niej kawałki owoców mają mnóstwo smaku i aromatu.
Nie można jednoznacznie powiedzieć, co jest zdrowsze, dżem czy konfitura. Wszystko zależy od użytych składników, ilości cukru oraz przepisu, według którego zostały wykonane.
W teorii dżem jest mniej zdrowy niż konfitura. Powstaje z rozdrobnionych owoców, przez co często jego konsystencja czy smak wymagają poprawy poprzez dodanie cukru, wspomagaczy smaku czy pektyn. W rezultacie może on zawierać mniej owoców niż konfitura.
Jako że owoce w konfiturze są mniej przetworzone, mogą zawierać więcej błonnika, witamin oraz minerałów. Również przez to w końcowym produkcie może być mniej cukru. Nie jest to jednak zasada i warto przyjrzeć się każdemu produktowi z osobna. Producenci mogą ukrywać w składzie sztuczne dodatki, które nie mają pozytywnego wpływu na nasze zdrowie.
Dżemy i konfitury mają podobne właściwości, a w kuchni mogą być stosowane zamiennie. Idealnie sprawdzą się jako zdrowa słodka przekąska, na kanapce czy w jogurcie. Wiele osób dodaje je do owsianek. Konfitury i dżemy będą także pysznym składnikiem ciast oraz wypieków. Można dodać je do domowych drożdżówek, pączków czy użyć do przełożenia biszkoptu albo kruchych ciasteczek.
Warto jednak pamiętać, że pasują do dań wytrawnych. Można stosować je jako dodatek do mięs oraz wędlin. Dobrze komponują się również z serami, zarówno tymi miękkimi, jak i twardymi.
Zimą konfitura i dżem sprawdzą się jako słodki dodatek do herbaty. Wzbogacą napój o aromat oraz cenne składniki odżywcze.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Nazywany jest najzdrowszym grzybem świata. Możesz zrobić zupę lub wyborne pierożki
Jak rozpoznać słodkie i bezpestkowe pomarańcze? Kilka prostych wskazówek, które ułatwią zakupy